V předvečer olympijských her hlásí Japonsko nejvyšší nárůst covidu od ledna

4 minuty
Události: Zbývá den do startu letních olympijských her
Zdroj: ČT

Už v pátek 23. července startují letní olympijské hry v Tokiu. Doprovází je přísná protiepidemická opatření, sportovci z celého světa se tak představí před prázdnými tribunami. Japonsko hlásí za den téměř dva tisíce nových případů nákazy koronavirem, jde o největší nárůst od letošního ledna. Přes osmdesát případů je také přímo v olympijské vesnici.

Tokijské hry jsou jedny z nejkontroverznějších v historii. Konají se v nouzovém stavu a za situace, kdy přibývá nakažených. Japonská metropole zaznamenala nejvyšší počet pozitivních případů za půl roku – 1979 případů za den. Problémy jsou i přimo v olympijské vesnici. Každodenní testování odhalilo 88 případů, covid se nevyhnul ani české výpravě.

Pozitivní test měl beachvolejbalista Ondřej Perušič, trenér českého ženského beachvolejbalového páru Simon Nausch, stolní tenista Pavel Širuček a lékař výpravy Vlastimil Voráček. Nově testy odhalily nákazu také u beachvolejbalistky Markéty Nausch Slukové. Čtvrtým českým sportovcem, který měl  pozitivní test je silniční cyklista Michal Schlegel. 

Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval a místopředseda Filip Šuman kvůli tomu začali vyšetřovat události v olympijském speciálu, kterým v pátek odletěli do Tokia čeští sportovci.

„Toto vyšetřování se konkrétně zaměří na to, zda byla dodržena všechna bezpečnostní opatření proti šíření nemoci covid-19 před, v průběhu a po charterovém letu a jestli někteří jednotlivci při cestě nezanedbali své povinnosti. Výsledek vyšetřování bude zveřejněn do 14 dnů,“ uvedl ČOV v tiskové zprávě.

8 minut
Studio ČT24: Zpravodajka ČT Barbora Šámalová z dějiště olympijských her v Tokiu
Zdroj: ČT

Šéf olympijských ceremoniálů skončil kvůli vtipu o holocaustu

Organizátoři olympijských her v Tokiu aktuálně řeší také jeden skandál. Výbor odvolal vedoucího týmu zodpovědného za zahajovací a závěrečný ceremoniál kvůli vtipu, který pronesl v roce 1998 o holocaustu. „Hluboce se omlouváme za takový vývoj den před zahajovacím ceremoniálem,“ řekla předsedkyně organizátorů Seiko Hašimotová.

„Ceremoniál to neovlivní, jeho režisér má své zástupce. Japonci mají vše perfektně připravené,“ uvedla zpravodajka ČT Barbora Šámalová přímo z dějiště Her. „Je to další z trapasů, které provázejí tyto Hry,“ dodala.

Nejde totiž o jedinou rezignaci. „Bylo jich už několik, před pár dny odstoupil známý japonský hudebník, který měl mít na starost hudební složku ceremoniálů. Novináři na něj našli, že v mládí šikanoval a hrubě se choval k postiženým spolužákům,“ říká Šámalová.

V únoru odstoupil šéf organizačního výboru Joširo Mori kvůli sexistickým výrokům a později přišel o místo kreativní ředitel zahajovacího a závěrečného ceremoniálu Hiroši Sasaki poté, co urazil populární japonskou umělkyni.

2 minuty
Studio 6: Redaktor Tomáš Budka hovořil k tokijskému klimatu přímo z místa konání Her
Zdroj: ČT24

Slavnostní zahájení

Úvodní ceremoniál olympijských her v Tokiu bude v pátek výrazně komornější než obdobné ceremoniály na předchozích Hrách. Nebudou k vidění hromadné choreografie tanečníků a dalších umělců. V hledišti kvůli koronavirovým opatřením nebudou běžní diváci, pouze několik stovek olympijských funkcionářů. Zúčastní se asi patnáct vysoce postavených představitelů cizích států, včetně francouzského prezidenta a americké první dámy.

Přesný program ceremoniálu je zatím neveřejný, vysvětluje Šámalová. „Je to třešnička na dortu, kterou si organizátoři dobře chrání. Je to věc, která má zapůsobit na publikum a ohromit,“ říká zpravodajka ČT.

„S jistotou budou akrobatické kousky, s největší pravděpodobností bude ohňostroj. Nebudou chybět ani projevy a průvod jednotlivých olympijských výprav,“ říká Šámalová a zmiňuje, že to jsou „pro Japonce smutné Hry. Částečně je zaplatili z daní, ale dívat se můžou jen v televizi.“

Japanoložka z Ústavu Dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Anna Křivánková poukázala na to, že velká část obyvatelstva s pořádáním Her nesouhlasí, považují to za bezpečnostní riziko. „V podstatě nahlížejí na OH jako na selhání,“ dodala.

Svou roli v tomto pohledu hraje i to, že si mnozí lidé myslí, že pandemie není v Japonsku dobře zvládnutá. Proto je pro některé obyvatele země až urážlivé starat se o něco takového, jako jsou olympijské hry, když nebylo dostatečně rychle zajištěno očkování. A to nejen pro nejohroženější skupiny, ale i pro zdravotníky, soudí japanoložka. 

Ta také připomněla, že pokud jde o infekční choroby, má k nim Japonsko zvláštní přístup. „Někomu se může zdát až hysterický. Pro mě je ale pochopitelný, protože Japonsko je ostrovní národ a proto bylo vždy choulostivé na to, co se jim dovleče ze zahraničí.“ Roušky se tak nosily i v minulosti a nosí se i při jiných příležitostech, než je ta současná. „Pro Japonce je to otázka dobrých mravů. Pokud se necítím dobře, tak si vezmu roušku, abych neublížila někomu jinému,“ vysvětlila na příkladu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 2 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 2 hhodinami

Chci vidět trvalé příměří na Ukrajině a zastavení zabíjení, vzkázal Trump Kremlu

Americký prezident Donald Trump chce mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou vidět trvalé příměří a zastavení zabíjení, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Šéf Bílého domu tak reagoval na rozhodnutí ruského vládce Vladimira Putina zastavit boje během oslav výročí konce druhé světové války. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko pouze klid na vojenskou přehlídku a návrh označil za „pokus o manipulaci“.
před 2 hhodinami

Kritický nedostatek jídla. Mezinárodní soud projednává izraelskou blokádu Gazy

Mezinárodní soud v Haagu v pondělí začal projednávat další stížnost na Izrael, a to kvůli blokádě, kterou armáda židovského státu uvalila na Pásmo Gazy téměř před šedesáti dny. Znamená to, že k více než dvěma milionům obyvatel tohoto území neproudí žádná humanitární pomoc. Pro řadu z nich začíná být nedostatek jídla kritický. OSN uvádí, že podvýživou trpí pětina z více než padesáti tisíc těhotných žen v Pásmu.
před 2 hhodinami

Šéf izraelské tajné služby viněný v souvislosti s útokem Hamásu odstoupí

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas varovat před útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele 7. října 2023, informují izraelská média. O odvolání Bara přitom už od března usiluje vláda premiéra Benjamina Netanjahua.
před 3 hhodinami

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 5 hhodinami
Načítání...