V Paříži a Itálii přistála letadla s evakuovanými z Nigeru

V Paříži v noci na středu přistálo první letadlo se 262 evakuovanými z Nigeru, kde se koncem července odehrál vojenský puč. Napsala to agentura AFP. Své občany z africké země evakuuje i Itálie, jejíž stroj v Římě přistál ve středu brzy ráno. Spojené státy chystají evakuaci části zaměstnanců a jejich rodin. České ministerstvo zahraničí své občany v Nigeru neeviduje v cestovatelském systému Drozd ani žádným jiným informačním kanálem.

Francouzské letadlo, na jehož palubě bylo i více než deset dětí, přistálo na letišti Charlese de Gaulla v 1:30. Téměř všichni evakuovaní jsou Francouzi. Vedle nich do Paříže podle francouzské diplomacie přicestovali také občané Belgie, Portugalska, Japonska, Etiopie nebo Libanonu. Před odletem stroje se v Nigeru podle francouzské diplomacie nacházelo pět set až šest set francouzských občanů.

Z nigerského hlavního města Niamey podle agentury DPA už do Říma dorazilo i italské letadlo s evakuovanými. Na jeho palubě bylo 87 lidí, včetně 36 Italů, 21 Američanů a také občanů Bulharska či Rakouska. Řím dříve uvedl, že v africké zemi je kolem stovky Italů.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková ve středu podle agentury DPA sdělila, že s pomocí Francie bylo z Nigeru evakuováno přes čtyřicet německých občanů. Ještě tentýž den se podle ní počítá s dalšími evakuačními lety.

Nigerská junta v noci na středu oznámila, že znovuotevírá hranice s Alžírskem, Burkina Fasem, Mali, Libyí a Čadem, informuje agentura Reuters. Hranice junta uzavřela minulou středu, kdy zároveň oznámila, že zbavila úřadu prezidenta Bazouma.

Znovuotevřené hraniční přechody se podle Reuters nacházejí zejména v odlehlých pouštních oblastech. Klíčové vstupní brány Nigeru pro obchod zůstávají kvůli sankcím Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) uzavřené.

Týden od převratu

Vojenská junta v Nigeru před týdnem uskutečnila státní převrat, svrhla demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma, zatkla tři ministry svržené vlády a několik dalších politiků. V pátek nigerští vojenští velitelé prohlásili generála Abdourahamaneho Tianiho za novou hlavu státu.

Francie, někdejší koloniální vládce Nigeru, převrat odsoudila a vyzvala k návratu prezidenta Bazouma do funkce. V neděli stoupenci junty pochodovali ulicemi Niamey s ruskými vlajkami a skandovali protifrancouzská hesla a jméno šéfa Kremlu Vladimira Putina. Nakonec zapálili dveře francouzské ambasády, než je rozehnaly bezpečnostní složky. 

  • – Rozloha: 1 267 000 km² (21. na světě)
    – Počet obyvatel: 27 202 000 (54. na světě)
    – Přírůstek obyvatel: 3,7 % (3. na světě)
    – Dětí na ženu: 6,8 (1. na světě)
    – Hustota zalidnění: 19 ob. / km²
    – Náboženství: sunnitský islám (99,3 %)
    – Index lidského rozvoje dle OSN: 0,394 (nízký, 188./poslední na světě)
    – HDP/obyv. (PPP): 955 USD (183. na světě)
    – Produkce uranu: 2248 tun (2021, 4,65 % světové produkce, 7. na světě)
    – Vývoz: Spojené arabské emiráty (54 %), Čína (25 %), Francie (7 %)
    – Dovoz: Čína (19 %), Francie (9 %) , Spojené arabské emiráty (7 %)
  • Zdroj: CIA World Factbook, Worldometers

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Putin navrhl přímé rozhovory s Ukrajinou

Ruský vládce Vladimir Putin navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Šéf Kremlu reagoval na výzvu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří, kterou v sobotu učinil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plnohodnotné ruské vojenské agresi.
01:59Aktualizovánopřed 18 mminutami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 1 hhodinou

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 10 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 11 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Průlom to není, ale nové je zapojení USA, míní o návrhu příměří z Kyjeva expert

Příměří mezi Ruskem a Ukrajinou vyloučeno není, ale je obtížné ho dosáhnout, a to i pod hrozbou sankcí, převažuje v reakcích expertů na sobotní výsledek jednání v Kyjevě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vrcholní představitelé Británie, Francie, Německa a Polska z takzvané koalice ochotných se shodli na nabídce třicetidenního příměří v bojích na Ukrajině, které má bez předběžných podmínek začít platit od pondělí 12. května. Chystají se ale i nové sankce proti Rusku, pokud Moskva na klid zbraní nepřistoupí. Podpora dosažené dohodě zazněla i ze Spojených států, což odborníci označují za důkaz zájmu USA o Ukrajinu. Kreml v reakci prohlásil, že se Rusko nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...