V Německu obvinili teroristku z Frakce Rudé armády

Německé státní zastupitelství vzneslo obvinění proti Daniele Kletteové, která působila v levicové teroristické organizaci Frakce Rudé armády (RAF). Podle serveru Zeit Online je šestašedesátiletá žena obviněna mimo jiné z pokusu o vraždu, nedovoleného ozbrojování a třinácti přepadení. Kletteová obvinění částečně popřela.

Státní zastupitelství vyšetřuje Kletteovou a její údajné komplice Ernsta-Volkera Stauba a Burkharda Garwega – oba muži jsou stále na svobodě a skrývají se – již několik let, napsal server Zeit Online.

Na základě analýzy DNA se vyšetřovatelé domnívají, že v letech 1999 až 2016 trojice přepadla v Dolním Sasku, Severním Porýní-Vestfálsku a Šlesvicku-Holštýnsku několik supermarketů a vozidel na přepravu peněz.

Celkem měli pachatelé uloupit více než 2,7 milionu eur (68,27milonu korun), aby mohli financovat svůj život v ilegalitě. Podle obžaloby se Kletteová na přepadeních podílela především jako řidička únikového vozu. Podezřelí jsou vyšetřováni také z pokusu o vraždu, protože při loupeži ve Stuhru v dolnosaském okrese Diepholz se střílelo.

Úřady po zatčení Kletteové na začátku roku zintenzivnily pátrání po jejích komplicích Garwegovi a Staubovi. Podle médií Kletteová po svém zatčení varovala Garwega, který údajně v té době také žil v Berlíně.

Granát a kalašnikov

Kletteová byla zatčena koncem února v Berlíně po desetiletích strávených v ilegalitě. Od té doby je ve vazbě. Při zatýkání byl u ní doma nalezen mimo jiné kalašnikov a protitankový granát.

Kletteová, Staub a Garweg údajně patřili k takzvané třetí generaci RAF. Kletteová se údajně podílela na neúspěšném útoku na budovu Deutsche Bank v hesenském Eschbornu v roce 1990, na útoku střelnou zbraní na americké velvyslanectví v Bonnu o rok později a na útoku výbušninou na novou budovu věznice v hesenském Weiterstadtu v roce 1993. Tato obvinění ovšem nejsou předmětem výše zmíněného trestního řízení.

Teroristické organizaci RAF je připisováno přes třicet vražd. Její členové jsou obviňováni mimo jiné z vraždy šéfa Deutsche Bank Alfreda Herrhausena v roce 1989 či šéfa privatizačního úřadu Treuhand Detleva Karstena Rohweddera v roce 1991. Tyto vraždy ovšem dosud nebyly objasněny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 4 hhodinami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 10 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 14 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 16 hhodinami
Načítání...