V Německu loni výrazně vzrostl počet politicky motivovaných trestných činů, meziročně o čtyřicet procent. Policie jich zaznamenala přes 84 tisíc, tedy nejvíce od roku 2001, odkdy vede tuto statistiku. Oznámili to ministr vnitra Alexander Dobrindt a šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch. Vliv mělo podle nich hlavně několik loňských voleb a válka v Pásmu Gazy. Terčem urážek a útoků byly s velkým odstupem před ostatními hlavně dvě politické strany: Zelení a Alternativa pro Německo.
V Německu loni zaznamenali rekordní počet politicky motivovaných trestných činů
Oba činitelé připomněli, že se v loňském roce konaly volby do Evropského parlamentu a trojice voleb do sněmů východoněmeckých spolkových zemí: Saska, Durynska a Braniborska. V Berlíně se také loni v únoru částečně opakovaly volby do Spolkového sněmu z roku 2021 a kampaň před předčasnými volbami do Spolkového sněmu z letošního února poznamenala už i závěr loňského roku.
„Rostoucí antisemitismus nám dělá největší starosti. Máme výrazný nárůst v počtu antisemitských trestných činů,“ řekl ministr.
Nejvýraznější nárůst zaznamenala policie u trestných činů, u kterých předpokládá krajně pravicovou motivaci. Jejich počet se zvýšil z 28 945 předloni na loňských 42 788. Každý druhý politicky motivovaný trestný čin tak lze podle statistiky přiřadit k pravicovému extremismu. Ministr ho stejně jako islamismus považuje za největší ohrožení německé demokracie.
„Více než polovina nově zahájených vyšetřování nejvyššího státního zástupce souvisí s činností ruských zpravodajských služeb,“ řekl Münch.
Násilných trestných činů s politickou motivací policisté loni zaznamenali 4107. Zhruba 36 procent z nich bylo motivováno pravicovým extremismem, 24 procent „zahraniční ideologií“ a zhruba 19 procent levicovým extremismem.
Konflikt na Blízkém východě
Výrazný dopad má na statistiku nadále konflikt na Blízkém východě. Palestinské teroristické hnutí Hamás loni 7. října napadlo Izrael, při útoku zahynulo na 1200 lidí a dalších 251 bylo uneseno. Při izraelské ofenzivě bylo od té doby v Gaze dle Hamásem ovládaných úřadů zabito kolem 53 tisíc Palestinců. Drtivá většina obyvatel byla vysídlena, velké části pásma jsou zcela zničeny.
Ve spojitosti s touto válkou německá policie zaznamenala 7328 trestných činů, u 2832 z nich považuje za motiv antisemitismus. Velkou část ze 793 násilných trestných činů v tomto kontextu spojují vyšetřovatelé s demonstracemi a protestními akcemi.
Ministr Dobrindt na tiskové konferenci slíbil, že bude ministerstvo a jemu podřízené složky postupovat rozhodně a stejně proti všem snahám namířeným proti ústavnímu pořádku země, ať už se jedná o islamismus, antisemitismus, pravicový či levicový extremismus. Zopakoval také dřívější slib, že v novém zákoně o policii zvýší ochranu strážců pořádku.