V Japonsku očekávají zemětřesení s megaotřesy

9 minut
Horizont ČT24: Zemětřesení v Japonsku
Zdroj: ČT24

Japonsko v pátek postihlo další zemětřesení. Mělo sílu 5,3 stupně, s epicentrem poblíž Tokia. Ve čtvrtek jiné, o necelé dva stupně silnější, zasáhlo jih země. Kvůli tomuto prvnímu zemětřesení odborníci vydali vůbec poprvé varování, že v oblasti kolem tamního podmořského příkopu hrozí megaotřesy mimořádné síly. Premiér Fumio Kišida proto zrušil víkendovou cestu do Střední Asie a Mongolska.

Na jihu Japonska ve čtvrtek seismologové naměřili 7,1 stupně z devítistupňové Richterovy škály. Otřesy však nezpůsobily velké hmotné škody. Obyvatelé jihozápadních ostrovů Kjúšú a Šikoku dostali varování před tsunami, vlny ale byly nakonec půlmetrové.

Hrozí megaotřesy, které by mohly zabít až čtvrt milionu lidí

Úřady ale vzápětí vydaly vůbec poprvé varování podle protokolu, který byl zavedený po nejničivějším zemětřesení a tsunami z roku 2011. V oblasti podle nich hrozí zvýšené riziko skutečně velkých otřesů. Podle nejhoršího scénáře by mohly zabít přes čtvrt milionu Japonců.

„Nyní je relativně vyšší pravděpodobnost, že v oblasti Nankaiského příkopu nastane další velké zemětřesení,“ potvrdil pracovník japonského meteorologického úřadu Šinia Cukada.

Podmořský příkop Nankai je místem, kde se sune Filipínská tektonická deska pod Eurasijskou a v délce 800 kilometrů končí u Mijazaki, které bylo epicentrem čtvrtečních otřesů. Každých sto až 150 let uvolní příkop obrovské množství energie. Naposledy k tomu došlo v roce 1946. Meteorologická služba však nedokáže říct, kdy přesně k takzvaným megaotřesům dojde znovu.

Premiér zrušil cestu

Předseda vlády vzal ale varování doslovně a zrušil zahraniční cestu, podle jeho slov s ohledem na znepokojení občanů. „Coby premiér se všemi výkonnými pravomocemi jsem se rozhodl preventivně zůstat v Japonsku po dobu nejméně jednoho týdne,“ sdělil japonský premiér Kišida.

Podle seismologů je zemětřesení o síle až devíti stupňů na 80 procent pravděpodobné během příštích třiceti let. Rozhodnutí premiéra je tak podle kritiků motivované politicky. Je nepopulární a v září jej čekají vnitrostranické volby.

Seismoložka z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR Jaroslava Plomerová říká, že by se v souvislosti s Japonskem mělo hovořit o velmi silných otřesech, které se v zemi pravidelně opakují a vždy budou, jelikož jsou dány přirozenými jevy – posouváním tektonických desek. „Říci, že tam v příštích třiceti letech bude takto silné zemětřesení, to je téměř jistota,“ uvedla. Podle Plomerové totiž taková předpověď, jakou teď zveřejnily japonské úřady, vychází pouze ze statistických zpracování zaznamenaných dat, tedy předchozích otřesů.

Počet případných obětí takového zemětřesní by záležel na oblasti, kde by k megaotřesům došlo. Podle Plomerové však k těmto mimořádně silným otřesům většinou dochází velmi hluboko pod zemským povrchem, anebo v neobydlených oblastech, a neohrozí tak tolik lidí.

Seismolog Clive Oppenheimer z univerzity v Cambridge navíc podotýká, že si lidé v Japonsku rizika uvědomují. „Mají dostatek informací, situace se monitoruje velmi vyspělými přístroji, je zapojeno mnoho agentur s návazností na civilní ochranu,“ dodal Oppenheimer.

Japonsko je totiž zemí s největší seismickou aktivitou na světě. Ročně zaznamená 1500 zemětřesení, většinu z nich ale lidé ani nepocítí. Těch velkých je většinou pět až sedm ročně. Ani páteční zemětřesení v Tokiu o síle přes pět stupňů proto nezpůsobilo žádnou paniku. Po bezpečnostní přestávce se opět rozjelo metro i rychlovlaky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
před 23 mminutami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti".
před 2 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 4 hhodinami

SledujteTisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána může v bazilice svatého Petra naposledy rozloučit se zesnulým papežem Františkem. V několik stovek metrů dlouhé frontě před nejvýznamnějším katolickým chrámem stále stojí tisíce lidí, na vstup se čeká kolem dvou hodin. S papežem se od středečního vystavení do pátečního poledne podle Vatikánu rozloučilo 150 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 5 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 6 hhodinami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 8 hhodinami

Sovětské názvy ulic či zabírání bytů. Jak se Rusové chovají na okupovaných územích

Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu trvá již přes tři roky a Rusové mezitím pokračují v osídlování okupovaných území. Server BBC informoval o tom, jak okupanti zabavují ukrajinské byty v Mariupolu, přičemž zároveň vystavují domy nové. Podle stejného schématu postupují Rusové také v Berďansku, který chtějí podle plánu přestavět. Odstranit při tom mají například i školu či ulici. Některé názvy berďanských ulic už navíc nesou sovětské názvy.
před 9 hhodinami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 10 hhodinami
Načítání...