Egyptský prokurátor nařídil zatknout tři zaměstnance hotelu v Hurghadě včetně šéfkuchaře kvůli otravě, která se projevila u pěti desítek hostů. Podle egyptského tisku mezi nimi byli i čtyři lidé z České republiky. Úřady odpovídající za turistiku nechaly hotel zavřít, odvolaly jeho ředitele a odebraly mu licenci, napsala agentura AP. Všichni zadržení čelí obvinění z ohrožení života hostů, což ale podle AP dotyční odmítli.
V Hurghadě zavřeli hotel kvůli otravě hostů, mezi postiženými jsou i Češi
Egyptský list al-Ahrám informoval, že se jedná o pětihvězdičkový hotel AMC Royal, v němž bylo šest set hostů. Hotelový ředitel je podle něj odvolán na tři měsíce. Zařízení kromě jiného nedodrželo preventivní hygienická opatření proti koronaviru nařízená vládou.
Potíže mělo po konzumaci jídla čtrnáct Estonců, devětadvacet Rusů a čtyři Češi, uvedla AP. Hospitalizováni museli být o víkendu po večeři v letovisku Hurghada na pobřeží Rudého moře. Když se jejich stav zlepšil, byla většina z nich z nemocnice propuštěna.
Ruská agentura TASS napsala, že příznaky otravy mělo čtyřicet Rusů a že hotel v Hurghadě byl uzavřen kvůli porušení hygienických pravidel. Ruský generální konzul v Hurghadě Viktor Voropajev řekl, že je stav všech pacientů uspokojivý, stabilní a nikdo není ohrožen na životě. Egyptský tisk uvedl, že mezi šesti sty hotelovými hosty bylo čtyři sta Rusů.
Majitel hotelu AMC Royal Saíd Sábir řekl, že se udělalo v sobotu po večeři špatně mnoha lidem a projevily se u nich symptomy jako průjem a zvracení.
Prokuratura zřídila zvláštní výbor a pověřila ho odebráním vzorků potravin z hotelové kuchyně, mrazáků a míst, kde se potraviny připravují. Zkoumat se bude i voda a výbor má výsledky vyšetřování oznámit co nejdříve.
Egypt se snaží oživit cestovní ruch
AP připomíná, že se incident stal v době, kdy se Egypt snaží oživit cestovní ruch poznamenaný epidemií covidu-19. Úřady v Hurghadě a dalším rudomořském letovisku Šarm aš-Šajchu uvolnily epidemická opatření.
Po teroristickém útoku na ruské letadlo na Sinaji v roce 2015 byly přerušeny lety mezi Ruskem a Sinajským poloostrovem až do letošního srpna. Letecké spojení mezi Moskvou a Káhirou bylo obnoveno po dvou a půl letech od útoku, při němž zahynulo 224 lidí, z nichž většina byli Rusové.