V čínské turistické oblasti se objevil covid-19, desítky tisíc turistů skončily v uzávěře

Čínský ostrov Chaj-nan nařídil uzávěru v dalších městech v reakci na stoupající počet případů nákazy koronavirem v této turisty hojně vyhledávané oblasti. Už v neděli uvázlo více než 80 tisíc turistů v oblíbeném čínském přímořském letovisku San-ja, když úřady kvůli šíření nemoci město uzavřely. Jak informovala agentura Reuters, nově platí uzávěra v dalších městech včetně Chaj-kchou, ostrovního správního centra. Hongkongské úřady se naproti tomu rozhodly zkrátit nynější sedmidenní karanténu pro lidí přijíždějící z ciziny na tři dny.

V provincii Chaj-nan v neděli přibylo 504 nových případů nákazy, čímž stoupl počet nakažených od prvního výskytu před týdnem na jeden a půl tisíce. Celkově Čína zaznamenala v neděli více než osm set nově nakažených, což je nejvíc za poslední dva týdny.

Čína je jedinou významnou ekonomikou světa, která stále dodržuje politiku nulové tolerance vůči covidu. Poté, co se podařilo dostat pod kontrolu ohniska nákazy v megalopolích Šanghaj a Šen-čen, covid-19 se nepřestává objevovat v dalších oblastech. V neděli byly potvrzeny čtyři případy nákazy v Tibetu; první za více než dva roky.

Úřady v bývalé portugalské kolonii Macao v neděli oznámily, že otestují všech sedm set tisíc obyvatel této enklávy poté, co se tam objevil jeden případ nákazy. Macao otevřelo veřejné služby, restaurace a zábavní podniky včetně kasin od druhého srpna. Jejich uzavření nařídily úřady 11. července, kdy propukla nejhorší vlna epidemie, během níž se nakazilo asi osmnáct set lidí.

Testování na koronavirus v Macau
Zdroj: Reuters/John Mak

Hongkong s ohledem na ekonomiku zkracuje karanténu

Hongkongský správce John Lee oznámil, že od pátku budou muset lidé po příjezdu jenom do třídenní karantény, zatímco dosud v ní byli sedm dní. Lee na tiskové konferenci řekl, že po třech dnech budou muset lidé svůj stav další čtyři dny sami kontrolovat a nebudou moci navštěvovat například restaurace nebo bary.

„Musíme hledat rovnováhu mezi živobytím lidí a konkurenceschopností Hongkongu, abychom zajistili ekonomickou životnost komunity,“ sdělil Lee.

Lidé, kteří budou muset být v karanténě, dostanou ve vládní aplikaci červený kód, po uplynutí doby se barva změní na žlutou, což bude znamenat, že ještě nesmějí vstupovat do hojně navštěvovaných míst.

Hongkong původně požadoval, aby po příjezdu karanténa původně trvala 21 dní, později ji zkrátil na třetinu. Lidé přijíždějící z ciziny musejí na týden do vyčleněných hotelů a podrobit se tam častému testování. Těchto hotelů není moc, jsou drahé a pokoje jsou zamluvené na měsíce předem.