„Už déle nečekejte!“ Muž, který se v Polsku zapálil na protest proti vládě, zemřel

Polák, který se 19. října před Palácem kultury v centru Varšavy pokusil upálit, v neděli zemřel. Svým činem protestoval proti omezování občanských svobod, porušování zásad demokracie a proti likvidaci ústavního soudu a nezávislé justice. „Už déle nečekejte,“ vyzval Poláky, aby ukončili vládu strany Právo a spravedlnost (PiS).

„Piotr S. zemřel v neděli odpoledne, deset dní poté, co se polil vysoce hořlavou látkou a zapálil na protest proti vládě konzervativní strany Právo a spravedlnost,“ napsal list Gazeta Wyborcza. Případ vyšetřuje varšavská prokuratura.

„Lékaři varovali, že krize může vypuknout každou chvíli, ale už jsme začínali doufat,“ citoval server OKO.press Piotrovy příbuzné před tím, než zemřel.

„Pro nás je to šokující. Táta je velmi klidný člověk. Nechápu tak násilný způsob, jaký zvolil,“ uvedla dcera. „Taky mě šokovala podoba protestu: jak moc musel být zoufalý, aby něco takového udělal? Často říkal, že se cítí rozhořčený a bezmocný,“ dodala manželka. Pak přišla esemeska od Piotrova syna, že otec nežije.

  • Na místo, kde se Piotr upálil, přichází Poláci uctít jeho památku: 

O deset dní dříve Piotr S. postavil reproduktor před varšavským Palácem kultury, pustil písničku „Miluji svobodu“, okolo sebe rozházel letáky a do megafonu prohlašoval, že protestuje proti tomu, že vláda porušuje občanské svobody. Pak se polil hořlavinou a zapálil s výkřikem „Protestuji!“. Kolemjdoucí muže uhasili a sanitka jej dopravila do nemocnice.

Svědkyně události a liberální radní varšavského zastupitelstva Paulina Piechnová Wieckiewiczová na Twitteru zveřejnila fotografie letáků. Z nich je zřejmé, že muž protestoval proti „omezování občanských svobod vládou“, proti „porušování zásad demokracie a ústavy“ a proti likvidaci „ústavního soudu a nezávislé justice“. Vyzýval přitom vládnoucí stranu Právo a spravedlnost, aby jednala v rámci demokratického právního státu.

Pohnout svědomím, probudit společnost

Protestující obvinil předsedu PiS Jaroslawa Kaczyńského a vedení strany, že „mají na rukou krev“. Zároveň vyzval Poláky, aby změnili tuto vládu, „dříve než zničí celou naši zem, dříve než nás zcela zbaví svobody“.

„Miluji svobodu nade vše. Proto jsem se rozhodl upálit a doufám, že moje smrt pohne svědomím, že společnost se probudí,“ napsal muž.

Na různých místech Varšavy, mimo jiné i před vilou šéfa PiS Jaroslava Kaczyńského, se mezitím podle deníku Gazeta Wyborcza objevil – a zase byl smazán – úryvek z Piotrova letáku: „Já, obyčejný, šedivý člověk jako vy, vás všechny vyzývám – už déle nečekejte!“

„Je to oběť propagandy, která v Polsku existuje. Je to propaganda totální opozice, která bojuje proti vládě s pomocí ulice a zahraničí,“ tvrdí ministr vnitra Mariusz Blaszczak. Je to poprvé od roku 1989, kdy Poláci zažívají tak vyhrocený boj mezi vládou a opozicí. Nesnášenlivosti v parlamentu při něm doprovází agrese v ulicích i médiích.