Útěchu od hrůz války hledají ukrajinští vojáci i na posvátné hoře Athos

Dvaadvacet ukrajinských vojáků absolvovalo pouť na horu Athos v Řecku. V klášterech, které jsou duchovním centrem pravoslaví, hledali úlevu od traumat z konfliktu, který zpustošil jejich vlast. Čtyřdenní pobyt, organizovaný ukrajinskými úřady, zahrnoval modlitby, meditace i vzájemnou podporu a podle organizátorů výrazně pomohl s jejich rehabilitací. Přibližuje ho fotoreportáž agentury Reuters.

Ukrajinští vojáci s sebou do Řecka přivezli stopy války –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jeden přijel s jizvou na hlavě, další s oběma nohama amputovanýma nad kolenem, někteří s neviditelnými psychickými zraněními. Celkem dvaadvacet mužů se vydalo autobusem z ukrajinského Lvova do více než tisíc kilometrů vzdáleného kláštera na hornatém poloostrově Athos na severu Řecka, kde doufali, že uniknou hrůzným vzpomínkám z bojiště.

Během čtyřdenního pobytu vojáci absolvovali pouť do přibližně desítky klášterů na svazích hory Athos, jež je duchovním centrem již od 10. století. „Mnoho vojáků trpí událostmi, které se odehrály v posledních třech letech. Mnoho z nich trpí různými nemocemi,⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jsou zranění a my je musíme rehabilitovat,“ řekl otec Mychajlo Pasirskij, ukrajinský pravoslavný kněz, který muže na cestě doprovázel.

„Bez podpory by to nešlo“

Ivan Kovalyk v září 2023 na frontové linii chtěl pomoci spolubojovníkům a zamířil pro vysílačku, jídlo a vodu. V tu chvíli nedaleko vybuchl granát. Dvaadvacetiletý Kovalyk přišel o obě nohy pod kolenem a nyní chodí s pomocí protéz.

Spolubojovníci ho přenášeli přes nerovnou dlažbu a po úzkých schodištích athoských klášterů. Celkově však chodil bez pomůcek a svůj stav hodnotí pozitivně. „Samozřejmě mi to hodně pomohlo, protože mi to pomohlo zbavit se stresu,“ řekl o návštěvě Athosu, kterou plánuje zopakovat. „Vždycky tu byla podpora od příbuzných, od přátel, bratrů ve zbrani, podpora od státu, bez toho by to nešlo.“

Vojáci podstoupili svaté přijímání bok po boku v malých kaplích. Na papír si psali seznamy svých blízkých, za které se chtěli modlit. Mezi bohoslužbami si povídali, kouřili a fotografovali se z balkonů s výhledem na moře. „Už teď vidíme, že těchto pět dní strávených na Athosu nahradí nejméně rok rehabilitace na Ukrajině, v nemocnicích nebo jiných zdravotnických zařízeních,“ řekl Orest Kaveckij, úředník Lvovské oblasti, který pomáhal cestu organizovat.

Athos je duchovním domovem pravoslavné církve již od byzantských dob. Ruská pravoslavná církev má s Athosem dlouholeté vazby a v roce 2016 ji navštívil ruský vládce Vladimir Putin, aby si připomněl tisíc let od chvíle, kdy se zde poprvé usadili ruští mniši. Řecko, které je členem NATO, však ve válce podpořilo Ukrajinu, čímž si zhoršilo vztahy s Moskvou. Ukrajinští vojáci navštívili pouze řecká pravoslavná místa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
06:20Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 5 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 6 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 12 hhodinami
Načítání...