Útěchu od hrůz války hledají ukrajinští vojáci i na posvátné hoře Athos

Dvaadvacet ukrajinských vojáků absolvovalo pouť na horu Athos v Řecku. V klášterech, které jsou duchovním centrem pravoslaví, hledali úlevu od traumat z konfliktu, který zpustošil jejich vlast. Čtyřdenní pobyt, organizovaný ukrajinskými úřady, zahrnoval modlitby, meditace i vzájemnou podporu a podle organizátorů výrazně pomohl s jejich rehabilitací. Přibližuje ho fotoreportáž agentury Reuters.

Ukrajinští vojáci s sebou do Řecka přivezli stopy války –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jeden přijel s jizvou na hlavě, další s oběma nohama amputovanýma nad kolenem, někteří s neviditelnými psychickými zraněními. Celkem dvaadvacet mužů se vydalo autobusem z ukrajinského Lvova do více než tisíc kilometrů vzdáleného kláštera na hornatém poloostrově Athos na severu Řecka, kde doufali, že uniknou hrůzným vzpomínkám z bojiště.

Během čtyřdenního pobytu vojáci absolvovali pouť do přibližně desítky klášterů na svazích hory Athos, jež je duchovním centrem již od 10. století. „Mnoho vojáků trpí událostmi, které se odehrály v posledních třech letech. Mnoho z nich trpí různými nemocemi,⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jsou zranění a my je musíme rehabilitovat,“ řekl otec Mychajlo Pasirskij, ukrajinský pravoslavný kněz, který muže na cestě doprovázel.

„Bez podpory by to nešlo“

Ivan Kovalyk v září 2023 na frontové linii chtěl pomoci spolubojovníkům a zamířil pro vysílačku, jídlo a vodu. V tu chvíli nedaleko vybuchl granát. Dvaadvacetiletý Kovalyk přišel o obě nohy pod kolenem a nyní chodí s pomocí protéz.

Spolubojovníci ho přenášeli přes nerovnou dlažbu a po úzkých schodištích athoských klášterů. Celkově však chodil bez pomůcek a svůj stav hodnotí pozitivně. „Samozřejmě mi to hodně pomohlo, protože mi to pomohlo zbavit se stresu,“ řekl o návštěvě Athosu, kterou plánuje zopakovat. „Vždycky tu byla podpora od příbuzných, od přátel, bratrů ve zbrani, podpora od státu, bez toho by to nešlo.“

Vojáci podstoupili svaté přijímání bok po boku v malých kaplích. Na papír si psali seznamy svých blízkých, za které se chtěli modlit. Mezi bohoslužbami si povídali, kouřili a fotografovali se z balkonů s výhledem na moře. „Už teď vidíme, že těchto pět dní strávených na Athosu nahradí nejméně rok rehabilitace na Ukrajině, v nemocnicích nebo jiných zdravotnických zařízeních,“ řekl Orest Kaveckij, úředník Lvovské oblasti, který pomáhal cestu organizovat.

Athos je duchovním domovem pravoslavné církve již od byzantských dob. Ruská pravoslavná církev má s Athosem dlouholeté vazby a v roce 2016 ji navštívil ruský vládce Vladimir Putin, aby si připomněl tisíc let od chvíle, kdy se zde poprvé usadili ruští mniši. Řecko, které je členem NATO, však ve válce podpořilo Ukrajinu, čímž si zhoršilo vztahy s Moskvou. Ukrajinští vojáci navštívili pouze řecká pravoslavná místa.

Načítání...