Spojené státy musí být připravené přijmout proti Číně taková opatření, že Peking pocítí důsledky svých kroků vůči ujgurským muslimům v oblasti Sin-ťiang, tvrdých zákroků v Hongkongu i výhrůžek vůči Tchaj-wanu. Prohlásil to v pátek poradce amerického prezidenta Joea Bidena pro národní bezpečnost Jake Sullivan, kterého citovala agentura Reuters.
USA musí být připravené přijmout tvrdá opatření proti Číně, řekl poradce Bílého domu
Při projevu v Americkém mírovém institutu Sullivan dodal, že Washington by se měl v těchto otázkách vyjadřovat jasně a důsledně. Spojené státy podle něho musí být „připraveny jednat a dát Číně pocítit důsledky“. Neupřesnil však, jaké konkrétní kroky by americká strana měla přijmout.
Sullivan také uvedl, že postup vůči Číně představuje jedno z hlavních témat, o kterém chce nová administrativa jednat se svými evropskými spojenci. „Čína je na špičce seznamu věcí, ve kterých bychom měli postupovat společně,“ uvedl.
Bidenova vláda už naznačila, že hodlá pokračovat v tvrdém postupu vůči Číně, o který usiloval předchozí prezident Donald Trump. Chce přimět Peking například ke spolupráci v otázce klimatických změn.
Naše zájmy převažují nad rozdíly, tvrdí Čína
Ke vztahům se Spojenými státy se v pátek vyjádřil čínský viceprezident Wang Čchi-šan. Podle něj nad rozdíly mezi USA a Čínou převažují oblasti, kde mají obě strany společné zájmy. Vztahy mezi oběma velmocemi by se podle něj měly nést v duchu nekonfliktního jednání, vzájemného respektu a spolupráce, ze které mohou těžit Washington i Peking.
Nová administrativa se vyjádřila k několika oblastem, jež tvoří ve vztazích s Čínou třecí plochu. Ministr zahraničí Antony Blinken podpořil prohlášení svého předchůdce Mikea Pompea o tom, že jednání Číny vůči etnické menšině Ujgurů představuje genocidu. USA také podpořily Tchaj-wan, který v poslední době čelí sílícímu tlaku ze strany Číny.
V pátek Čína důrazně varovala Tchaj-wan, který považuje za svou provincii, aby se nesnažil vyhlásit nezávislost. „Vyhlášení nezávislosti by znamenalo válku,“ uvedla čínská vláda. Varování Pekingu přišlo několik dní poté, co Čína vystupňovala vojenské aktivity v blízkosti Tchaj-wanu.