USA by se měly omluvit vězňům z Guantánama, vyzvala expertka OSN. V zařízení zůstává třicítka lidí

Spojené státy by se měly omluvit vězňům ze své základny v Guantánamu na Kubě a odškodnit je. Vyzvala k tomu irská zvláštní zpravodajka OSN pro protiteroristická opatření a lidská práva Fionnuala Ní Aoláinová, která zařízení navštívila. Zacházení s vězni na základně bylo podle ní kruté, nelidské a ponižující, napsala agentura Reuters.

„Viděla jsem, že po dvou desetiletích věznění je utrpení zadržovaných hluboké a stále trvá,“ uvedla odbornice. Vězni na základně byli podle ní soustavně vystaveni špatnému zacházení, svévolnému věznění a mučení.

Nyní se podle jejího svědectví nachází v táboře zhruba třicet lidí. Vězeňské podmínky se sice v uplynulých letech zlepšily, stále však podle ní nedosahují minimálních mezinárodních standardů. Podle médií na americkou administrativu Joea Bidena roste tlak, aby věznici uzavřela a aby zbylí vězni stanuli před soudem či byli deportováni.

Spojené státy odbornice OSN vyzvala, aby naléhavě nalezly justiční řešení pro vězně na základně. Washington by se podle ní měl také omluvit za své počínání a předložit záruky, že se nebudou podobné činy opakovat. USA však poděkovala, že jí přístup do věznice umožnily. „Jen málo států prokazuje tento druh odvahy,“ uvedla.

Provoz věznice

Věznici na své základně na Kubě Spojené státy zprovoznily v roce 2002 v rámci války proti terorismu. Putovali sem bez soudu a opory v mezinárodních zákonech lidé zadržení v Iráku a Afghánistánu, podezřelí z útoků proti americkým cílům či příslušnosti k radikálním islamistickým skupinám. Spojené státy byly za Guantánamo silně kritizovány.

„Poskytujeme jim lékařskou péči, staráme se o ně dobře. Neexistují obvinění, no možná jsou obvinění, ale nejsou tu důkazy, že se k nim nechováme v duchu ženevských konvencí,“ řekl v roce 2005 tehdejší americký prezident George Bush.

Kritika zaznívala i od demokratů. Ale ani jimi vedené administrativy nedokázaly situaci vyřešit. Postupně se – jak vyplývá ze zprávy OSN – situace zadržovaných zlepšila. Spojené státy se také domluvily se čtyřmi desítkami zemí a vězněné jim předaly. Muži z Guantánama putovali po celém světě – od Albánie, přes Mauretánii a Slovensko po Jemen a Rusko, ale ani to nestačilo.

„Je pravda, že jsem nebyl schopen uzavřít tu zatracenou věc kvůli omezením ze strany Kongresu,“ přiznal Barack Obama v roce 2016. Provoz věznice se navíc prodražoval, na konci svého druhého mandátu jej odhadoval na více než 600 milionů dolarů (12,9 miliardy korun) ročně. Donald Trump Guantánamo zachoval, ale odmítal do něj posílat nové zadržené – třeba členy Islámského státu s občanstvím evropských zemí.

„Vezměte si tyto vězně, které jsme chytili. USA je nedají na Guantánamo na příštích padesát let a nebudou za to platit,“ prohlásil v roce 2019 Trump. Podle odhadů se asi čtvrtina propuštěných později vrátila k terorismu. Víc než polovinu z posledních třiceti zadržovaných už Spojené státy nepovažují za hrozbu. Na svobodu se ale nedostali – Washington je nemá komu předat a na své území je pustit nechce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
14:09Aktualizovánopřed 5 mminutami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
16:38Aktualizovánopřed 20 mminutami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
13:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Souostroví Tonga v Tichomoří zasáhlo silné zemětřesení, hrozí i tsunami

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba USGS předběžně stanovila na 7,1 stupně magnituda. Podle ní hrozí v přilehlých oblastech vlna tsunami.
před 4 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 8 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 12 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...