Úřady o existenci tajného Haiderova konta mlčí

Vídeň/Vaduz - Odhalení lichtenštejnských kont rakouského pravicového populisty Jörga Haidera provázejí nejasnosti. Lichtenštejnské státní zastupitelství dnes dementovalo informaci o odhalení konta, kterou včera přinesl rakouský tisk. Existenci tajného účtu popírá i vdova po Haiderovi. Podezření nyní prověřují rakouské, německé i lichtenštejnské úřady.

Lichtenštejnské státní zastupitelství dementovalo, že by se objevily dokumenty svědčící o tom, že Haider ukrýval v Lichtenštejnsku obrovské jmění. „V zajištěných podkladech se neobjevila žádná konta nebo společnosti, které byly nebo jsou kontrolovány dr. Jörgem Haiderem nebo jeho bezprostředním okolím,“ informoval lichtenštejnský státní zástupce Dietmar Baur. Také vdova po politikovi Claudia Haiderová tvrdí, že o kontech nic neví. 

Případ vyšetřují rakouské, německé i lichtenštejnské úřady. Ty zatím ale o údajných tajných kontech mlčí. Mnichovské státní zastupitelství odmítlo informace médií komentovat, „aby nebylo ohroženo další vyšetřování“. 

6 minut
Rozhovor s Geraldem Schubertem
Zdroj: ČT24

List Profil včera informoval, že Haider ukrýval v Lichtenštejnsku na tajných účtech až 45 milionů eur. Podle týdeníku se na to přišlo při vyšetřování podezřelého prodeje části korutanské bankovní skupiny Hypo Group Alpe Adria bavorské zemské bance BayernLB v roce 2007. 

Dosud není jasné, zda k údajným lichtenštejnským kontům měli přístup další politici z Haiderova Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ) nebo z jeho dřívější Svobodné strany Rakouska (FPÖ). „Mohu jen vyloučit, že by do toho byla strana jakkoli zapletena,“ ujišťuje šéf svobodných v Korutanech Uwe Scheuch. Bývalý Haiderův mluvčí Stefan Petzner vidí za odhalením tajných kont snahu poškodit Haiderovu pověst. Politik byl v Rakousku velmi populární.

Rakouský pravicový politik Jörg Haider se svými voliči
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jen USA mohou ochránit Grónsko, řekl Trump v Davosu

Pouze Spojené státy americké mohou ochránit Grónsko, řekl prezident USA Donald Trump ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu. Grónsko je autonomním územím Dánska. A zatímco zástupci dánské vlády vůbec nedorazili na WEF, pozornost na konferenci přilákala početná americká delegace. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý podmínil svou účast na WEF podpisem bezpečnostních záruk ze strany USA. Trump se s ním setká ve čtvrtek.
13:19Aktualizovánopřed 6 mminutami

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU. Evropští zákonodárci rovněž pozastavili projednávání návrhů k loňské obchodní dohodě s USA.
15:04Aktualizovánopřed 17 mminutami

Vojenský soud uložil Uzbekovi doživotí za atentát na významného ruského generála

Doživotí vyměřil ve středu ruský vojenský soud muži z Uzbekistánu, kterého uznal vinným z atentátu na náčelníka sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igora Kirillova z roku 2024. Další tři obžalovaní v případu dostali tresty od 18 do 25 let vězení, informovaly tiskové agentury AFP a Interfax.
před 37 mminutami

Svět čelí nevratnému vyčerpání zásob vody, varují vědci z OSN

Změny v nedostatku vody, které vypadaly dříve jako přechodné nebo dočasné, se mění na trvalé a nevratné. Konstatuje to rozsáhlá zpráva, která ale navrhuje také možná řešení.
před 44 mminutami

Kanadský premiér v Davosu parafrázoval Havlovu Moc bezmocných

Kanadský premiér Mark Carney ve svém proslovu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu odkázal na esej Moc bezmocných, kterou napsal bývalý český prezident Václav Havel. Carney prohlásil, že země střední velikosti musí přestat předstírat, že řád založený na pravidlech stále funguje, semknout se proti hrozbám velmocí, vytvářet koalice s novou „hustou sítí vazeb“.
16:20Aktualizovánopřed 45 mminutami

Agentury: Izraelská armáda zabila v Gaze jedenáct lidí

Počet obětí středeční izraelské palby při několika různých incidentech v Pásmu Gazy stoupl na jedenáct, mezi zabitými jsou také dvě děti, jedna žena a tři novináři včetně spolupracovníka agentury AFP, informovaly tiskové agentury s odvoláním na zdravotníky v Gaze. Izraelská armáda se k jednotlivým incidentům bezprostředně nevyjádřila, dříve pouze uvedla, že zabila osobu, kterou označila za teroristu a která podle ní vstoupila na území pod její kontrolou a představovala pro izraelské vojáky hrozbu.
před 49 mminutami

Německá policie hlásí zadržení proruské špionky a dvou podporovatelů terorismu

Německá policie ve středu zadržela tři různé osoby podezřelé z napomáhání Rusku. Žena zadržená v Berlíně je podezřelá ze špionáže pro ruskou tajnou službu, dvojice mužů chycená v Braniborsku zase prý měla podporovat zahraniční teroristické organizace, konkrétně Moskvou řízené a podporované „republiky“ na východě okupované Ukrajiny.
před 2 hhodinami

Většina Kyjeva zůstává kvůli ruským útokům bez elektřiny

V Kyjevě je po ruských útocích nadále šedesát procent města bez elektřiny a čtyři tisíce budov bez tepla, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po místních úřadech žádá větší úsilí. Ukrajina kvůli intenzivním ruským útokům na energetický systém čelí v současné době mimo jiné dlouhým výpadkům v dodávkách proudu, což nutí podniky fungovat na generátorech deset i více hodin.
před 2 hhodinami
Načítání...