Ukážou USA Rusku svaly? Do Polska možná zamíří protiraketový systém Patriot

V Litvě jednal o vojenské spolupráci americký ministr obrany James Mattis, který označil přesun ruských raket k Pobaltí za „destabilizující“. USA možná v Pobaltí dočasně rozmístí protiraketový systém Patriot, napsala pak agentura Reuters s odvoláním na zdroje z Pentagonu. V regionu by se měl objevit během letního vojenského cvičení NATO.

Americká armáda vyslala baterie Patriot do Polska už několikrát. Snaží se tak posílit obranyschopnost země před ruskou hrozbou.

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz nedávno uvedl, že jeho země chce do konce roku osm baterií těchto raket koupit. „Tyto systémy nám umožní zaručit bezpečnost,“ řekl Macierewicz. Prodej ale podléhá schválení amerického Senátu.

Rusko chystá monstrózní cvičení

Spojené státy a jejich spojenci jsou znepokojení chystanými obřími manévry ruské a běloruské armády, kterých se má v létě zúčastnit až 100 tisíc vojáků. Cvičení má být největší od roku 2013 a uskuteční se na západě Ruska nedaleko hranic s Polskem, Litvou a Lotyšskem.

Problém představují pro Západ i rakety Iskander v ruské enklávě Kaliningradu. Podle Ruska jde o dočasné opatření, zbytek Evropy má však obavy, aby nešlo o trvalé řešení. Podle Mattise je posilování ruské armády v regionu „jednoduše destabilizující“.

Mattis ve Vilniusu možnost dočasného rozmístění systému Patriot v Pobaltí výslovně nepotvrdil s tím, že NATO vyšle do oblasti zbraně, které uzná za nezbytné. Podle litevské prezidentky Dalii Grybauskaitéové země „potřebuje veškeré možné obranné prostředky nutné k odstrašení“.

Pokud budou rakety Patriot v Pobaltí rozmístěny, nebude to podle zdrojů z Pentagonu mít s ruským vojenským cvičením žádnou souvislost. Až tyto manévry začnou, budou prý už baterie z oblasti staženy.

Mattis navštívil Pobaltí ve funkci ministra obrany poprvé. Tyto státy mají obavy, že na ně Rusové jednoho dne zaútočí, stejně jako v roce 2014 na ukrajinský Krym, který posléze anektovali. I v pobaltských zemích žije početná menšina Rusů.

V Litvě byl v tomto roce nasazen mezinárodní prapor vedený Němci jako symbolické odstrašení Moskvy ze strany NATO. „Důvodem rozmístění (vojáků) je nedostatek respektu k mezinárodnímu právu (jedním) národem v regionu,“ upozornil Mattis.

Moskva přitom popírá, že by se jakkoli snažila ohrozit státy NATO. Podle něj Aliance pod vedením Spojených států podkopává svými akcemi stabilitu ve východní Evropě.

Aliance chce podpořit i své jihovýchodní křídlo

V únoru se osm států NATO zavázalo poskytnout vojáky do vícenárodní brigády v Rumunsku a pět jich nabídlo pozemní či letecké síly k výcviku a ostraze vzdušného prostoru. Námořní síly Aliance budou navíc častěji cvičit v Černém moři.

Kreml dlouhodobě protestuje hlavně proti vzniku protiraketového deštníku v Evropě, ale i proti rozšiřování Aliance směrem na východ ‒ nedávno Moskva kritizovala třeba blížící se vstup Černého Hory do NATO.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA zničily 28 íránských lodí schopných pokládat miny, tvrdí Trump

Podle prezidenta USA Donalda Trumpa už Spojené státy vyřadily z provozu celkem dvacet osm íránských lodí které jsou schopné pokládat miny. V úterý večer regionální velitelství amerických ozbrojených sil (CENTCOM) informovalo o zničení šestnácti minonosných lodí u Hormuzského průlivu. Dvanáctým dnem pokračující americko-izraelské údery na Írán přitom Trump znovu označil za „krátkou exkurzi“. V Íránu už podle něj „nezbylo prakticky nic“, na co by americká armáda mohla útočit.
21:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael a Írán podnikly vzdušné útoky, u Íránu byly zasaženy tři nákladní lodě

Izrael podnikl další vzdušné údery na Teherán a na Bejrút, kde zasáhl byt v centru a dle libanonských médií zabil čtyři lidi. Íránské revoluční gardy uvedly, že podnikly vzdušné útoky na Izrael a americké základny v regionu. Mluvčí íránského Červeného půlměsíce Modžtabá Cháledí podle státní televize uvedl, že v Íránu bylo zasaženo téměř dvacet tisíc obytných budov a sedmdesát sedm zdravotnických zařízení. RB OSN žádá okamžité zastavení útoků Íránu na státy Perského zálivu.
03:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoAustrálie udělila humanitární azyl šesti íránským fotbalistkám

Austrálie udělila humanitární azyl šesti Íránkám z národního fotbalového týmu, který se v zemi účastnil mistrovství Asie. Zbytek už se vydal na cestu zpět. Sedmá hráčka si nabídku na poslední chvíli rozmyslela, kontaktovala íránskou ambasádu a nechala se odvézt. Íránské velvyslanectví se tak však dozvědělo, kde se hráčky nachází a australský ministr vnitra Tony Burke musel vydat pokyn k jejich přemístění. Opatrnost byla na místě, hráčky totiž byly pod neustálým dozorem mužského doprovodu týmu. Íránský tým vzbudil celosvětový ohlas minulý týden během prvního zápasu s Jižní Koreou – fotbalistky na úvod mlčely během hymny.
před 2 hhodinami

Návrat k ruským palivům by byl strategickou chybou, uvedla šéfka Evropské komise

Vrátit se za současné krize na Blízkém východě k ruským fosilním palivům by byla strategická chyba, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Dokud bude Evropská unie dovážet významnou část fosilních paliv z nestabilních regionů, je podle ní zranitelná a závislá.
10:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Starmer věděl o Mandelsonovi jako riziku, plyne z dokumentů

Britská vláda zveřejnila část dokumentů souvisejících se jmenováním někdejšího ministra Petera Mandelsona velvyslancem v USA. Premiér Keir Starmer měl podle jednoho z textů informaci, že kvůli Mandelsonově blízkým vztahům s odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem může být jmenování „reputačním rizikem“, uvedla stanice Sky News. Starmerův kabinet se k publikaci rozhodl po tlaku, kterému ministerský předseda čelí kvůli aféře svého významného spolustraníka.
před 5 hhodinami

V Drážďanech zneškodnili bombu z války, evakuovalo se osmnáct tisíc lidí

Nejméně osmnáct tisíc lidí muselo na téměř sedm hodin opustit centrum Drážďan kvůli zneškodnění bomby z druhé světové války. Krátce po 15:00 policie uvedla, že pyrotechnici britskou pumu o váze 250 kilogramů zlikvidovali a že se lidé mohou vrátit zpět domů. Jednalo se o dosud největší evakuaci v saské metropoli kvůli nálezu válečné bomby.
před 6 hhodinami

Tajné testy a zbrojící Francie. Začala nová jaderná éra

Čína rychle navyšuje svůj jaderný arzenál. Podle amerických zpravodajských služeb vyvíjí novou generaci nukleárních zbraní a v posledních letech provedla nejméně jeden tajný test. Aktivity v této oblasti vyvíjejí také USA, Rusko či Francie, která mění strategii a počítá s rozšířením svých nukleárních kapacit. Svět tak v době rostoucího napětí vstupuje do nové jaderné éry.
před 6 hhodinami

Maďarská delegace chce jednat o inspekci Družby, Kyjev misi zpochybnil

Maďarská delegace odcestovala do Kyjeva, aby projednala inspekci ropovodu Družba, uvedla agentura MTI. Ropovodem neproudí ruská ropa na Slovensko a do Maďarska od 27. ledna, kdy ho podle Kyjeva poškodil ruský útok. K misi se připojilo i Slovensko, uvedl vedoucí delegace. Mise nemá na Ukrajině žádné oficiální postavení, žádné jednání s ní není naplánováno, uvedla v reakci ukrajinská diplomacie. Slovenský premiér Robert Fico (Smer) opět kritizoval Kyjev za neumožnění kontroly ropovodu.
14:55Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...