U Libye bylo nalezeno již 100 utonulých uprchlíků

Tripolis - Dalších 77 těl utonulých uprchlíků, jejichž loď se před několika dny potopila u břehů Libye, našly libyjské úřady. S odvoláním na nejmenované zastupitele Tripolisu o tom dnes informovala agentura Reuters. Běženci z různých afrických zemí se patrně snažili dostat z Libye do Itálie. Během předchozích několika dní již bylo nalezeno 23 těl, mrtvých by mělo být dohromady až 300.

„Těla 77 migrantů byla vyplavena na pláži západně od Tripolisu v úterý večer a 23 těl bylo nalezeno mezi nedělí a úterkem,“ oznámil libyjský činitel. Podle něho oběti patří mezi 365 lidí, kteří nastoupili na loď, jež byla určena jen 75 pasažerům.

Mrtvými uprchlíky jsou Somálci, Nigerijci, Eritrejci, Kurdové, Alžířané, Maročané, Palestinci a Tunisané. V úterý tiskové agentury psaly, že zachránit se podařilo pouze 23 běženců ze zmíněné lodi. Další se stále pohřešují.

K evropským břehům mířily celkem čtyři lodě, jedna se potopila, jednu zachránila v neděli libyjská pobřežní hlídka a vrátila ji zpátky do Tripolisu, další byla spatřena nedaleko Malty, poslední měla údajně dorazit do Itálie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Venezuelu zasáhla dvě silná zemětřesení, obětí může být podle vědců z USA mnoho

Venezuelu v noci na čtvrtek SELČ zasáhla dvě silná zemětřesení, informovaly agentury. Silné otřesy byly zaznamenány i ve venezuelském hlavním městě Caracasu, kde se podle tamního ministra vnitra zřítilo několik budov. Americká geologická služba (USGS) odhadla, že zemětřesení si vyžádala velký počet obětí a rozsáhlé škody. Venezuelská prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová v reakci na událost vyhlásila stav nouze.
01:03Aktualizovánopřed 10 mminutami

V Gdaňsku začíná konference o obnově Ukrajiny, Česko zastoupí Babiš a Mrázová

V Gdaňsku na severu Polska ve čtvrtek začne dvoudenní konference věnovaná poválečné obnově Ukrajiny. Ukrajinskou delegaci kvůli aktuální roztržce mezi Varšavou a Kyjevem místo prezidenta Volodymyra Zelenského povede premiérka Julija Svyrydenková. Zúčastnit se má šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová i desítky hlav států a šéfů vlád. Česko bude zastupovat premiér Andrej Babiš a ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO).
před 2 hhodinami

Trump: Zelenskyj si proti Rusku vede celkem dobře

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si proti Rusku vede celkem dobře, řekl ve středu šéf Bílého domu Donald Trump. Na schůzce s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem také zopakoval, že ho během války proti Íránu Aliance zklamala.
před 6 hhodinami

S pokračujícími vedry v Evropě padají teplotní rekordy

V západní Evropě pokračují extrémní vedra, která ve středu bořila červnové teplotní rekordy a působila obtíže v řadě zemí. Ve Francii se domácnosti v některých částech země potýkaly s výpadky proudu, ve Velké Británii zase museli uzavřít asi tisíc škol. Ve španělské Cantabrii naměřili dokonce celoroční rekord 43,7 stupně Celsia.
před 8 hhodinami

Rok a půl a 98 soudních stání. Netanjahu dokončil výpověď v korupční kauze

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu po roce a půl dokončil svou výpověď v procesu, ve kterém čelí obžalobě z korupce. Výpověď premiéra a hlavního obžalovaného v jedné osobě zabrala 98 stání u soudu, uvedly agentura AFP a izraelská média. Mnohá stání musela být zkrácena či odložena kvůli zdravotním problémům či státním povinnostem šéfa vlády. Izraelský premiér obžalobu odmítá a tvrdí, že kvůli vyšetřování „zažil deset let pekla“.
před 9 hhodinami

Ruský soud poslal opozičního politika Kruglova na sedm let do vězení

Moskevský soud poslal na sedm let do vězení místopředsedu opoziční strany Jabloko politika Maxima Kruglova za dva příspěvky na sociální síti o ruské válce proti Ukrajině. Jabloko je v zemi poslední legálně fungující opoziční silou. Prokurátorka navrhovala, aby si Kruglov odpykal osm let za šíření „falešných zpráv“ o ruské armádě, uvedl ve středu server Meduza.
před 11 hhodinami

Francouzský Senát chce zvýšit povědomí o nárůstu maskulinismu

Francouzský Senát varuje před vzestupem maskulinismu, který podle nové zprávy ohrožuje práva žen. Dokument Delegace pro práva žen při Senátu, do něhož měla redakce franceinfo možnost předem nahlédnout, vyzývá ke zvyšování povědomí o této ideologii a obsahuje 24 doporučení, jak fenomén omezit.
před 14 hhodinami

Sevastopol je po útoku bez elektřiny, tvrdí ruské okupační úřady

Ruské okupační úřady tvrdí, že v krymském městě Sevastopol přestala po útoku proudit elektřina. Moskvou dosazený šéf místní správy Michail Razvožajev z útoku bez poskytnutí důkazů obvinil Kyjev. Poloostrov Krym, který od roku 2014 protiprávně anektovalo Rusko, se rovněž potýká s nedostatkem pohonných hmot. Místní úřady hlásí sestřel ukrajinských dronů i nad průmyslovým zařízením v ruském Orenburgu. V noci pokračovaly také ruské údery na Ukrajinu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...