Tusk: Pokud britští poslanci odmítnou dohodu, zbyde jen tvrdý, nebo žádný brexit

Jestliže britští poslanci neschválí předloženou dohodu o odchodu Británie z Evropské unie, zbydou zemi dvě možnosti: vystoupit z Unie bez dohody, nebo z ní nevystoupit vůbec. Před začátkem summitu G20 to v Buenos Aires uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk. Dodal, že EU je na všechna možná vyústění připravena.

„Několik dní před hlasováním v Dolní sněmovně je čím dál jasnější, že tato dohoda je nejlepší možnou dohodou, vlastně jedinou možnou,“ řekl Tusk, čímž opět vyloučil návrat k vyjednávání o podobě britského odchodu z EU.

„Pokud bude tato dohoda ve sněmovně zamítnuta, zbývají nám alternativy žádná dohoda, nebo žádný brexit,“ dodal s ujištěním, že EU je na všechny varianty připravena.

O brexitové dohodě schválené v neděli na mimořádném summitu EU bude dolní komora britského parlamentu hlasovat 11. prosince a zatím vše nasvědčuje tomu, že poslanci ji nepodpoří. Média ale spekulují o možnosti druhého nebo dokonce třetího hlasování.

Britská premiérka Theresa Mayová ve čtvrtek v jednom z výborů britského parlamentu odmítla spekulovat o možnosti, že brexitová dohoda s Bruselem neprojde Dolní sněmovnou. Skupině poslanců řekla, že chce, aby se nyní zákonodárci zaměřili na volbu, která před nimi stojí, a nemysleli na další scénáře. Zároveň nechtěla akceptovat závěr vládní analýzy, podle níž odchod z EU na základě jejích plánů bude znamenat zpomalení britské ekonomiky. 

Po uzavření dohody Mayová mluvila o stejných třech možnostech, jako v pátek Tusk: prosazení stávající dohody, brexit bez dohody nebo žádný brexit. Později ale posledně uvedený scénář ze svých prohlášení vypustila.

Stejně jako představitelé EU britská premiérka tvrdí, že aktuální podoba „rozvodové dohody“ je tou nejlepší, jakou bylo možné dosáhnout. Odmítá návrat k vyjednáváním, který žádá velká část britských zákonodárců. Pokud ale při prosincovém hlasování v parlamentu utrpí výraznou porážku, mohlo by to znamenat její konec v čele vlády, tudíž i změnu přístupu k otázce brexitu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Generální stávka v Belgii ochromila leteckou i veřejnou dopravu

Belgii letos již počtvrté ochromila generální stávka, kterou svolaly odborové svazy proti rozpočtovým škrtům nové vlády a důchodové reformě. Výrazně narušen je zejména letecký provoz, hlavní bruselské letiště Zaventem zrušilo všechny odlety, narušeny jsou rovněž přílety. Stávka se ale dotkla i veřejné a železniční dopravy, uvedl list The Brussels Times. Stávka má dopady i na letecké spojení s Prahou, uvedla mluvčí pražského letiště Denisa Hejtmánková.
10:56Aktualizovánopřed 14 mminutami

Španělsko obnovilo většinu dodávek proudu

Dodávky elektrické energie ve Španělsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou z 99 procent obnoveny, uvedla v úterý ministryně pro ekologický přechod Sara Aagesenová s tím, že stav je platný k 06:00 místního času (06:00 SELČ). V mnoha oblastech země nicméně přetrvávají problémy v železniční dopravě, píše deník El País. Portugalská vláda ráno informovala, že všechny dodávky pro 6,4 milionu zákazníků už byly obnoveny a vlaky fungují.
08:08Aktualizovánopřed 41 mminutami

Premiér Carney ohlásil vítězství své strany v kanadských volbách

Kanadský premiér Mark Carney ohlásil vítězství své strany v parlamentních volbách. Dodal, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Prozatím není jisté, jestli jeho liberálové budou mít většinu. Carneymu poblahopřál i předák opozičních konzervativců. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci. Poslední volební místnosti se v zemi uzavřely v 7:30 SELČ.
05:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Řidič v USA projel budovou školní družiny, zabil čtyři děti

Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí odpoledne místního času zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič projel svým automobilem budovou školní družiny v Chathamu, na předměstí Springfieldu v americkém státě Illinois. Informovaly o tom v noci na úterý agentury AP a AFP s odvoláním na policii. Řidič, který jel v autě sám, byl převezen do nemocnice na pozorování. Nebylo bezprostředně jasné, zda byl též zatčen ani zda jednal úmyslně.
06:16Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Sto dní s Trumpem přineslo cla, příkazy, nátlak, škrty či žaloby

Podpora veřejnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa je po sto dnech jeho druhého funkčního období druhá nejnižší ze všech prezidentů od konce druhé světové války, vyplývá z dat agentury Gallup. Uplynulé týdny poznamenalo vyhlášení a následné částečné pozastavení cel na americké obchodní partnery, snaha o uzavření příměří v rusko-ukrajinské válce, tvrdý postup proti migraci nebo snahy o masivní redukci federálních výdajů.
před 5 hhodinami

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 13 hhodinami
Načítání...