Turecko se zastává „bratranců“ v Číně. Vyzvalo k zavření internačních táborů pro Ujgury

3 minuty
Události: Čína se pře s Tureckem kvůli Ujgurům
Zdroj: ČT24

Turecko vyzvalo Čínu, aby zavřela takzvané převýchovné tábory, v nichž drží více než milion Ujgurů. Ankara se na čínské úřady obrátila poté, co se objevily zprávy, že v jednom z těchto táborů zemřel známý ujgurský hudebník. Informoval o tom zpravodajský server BBC News, který později zveřejnil i čínské video údajně dokazující, že muzikant žije. Čínské velvyslanectví v Ankaře ve své reakci obvinění označilo za lež a vyzvalo tureckou vládu, aby nařčení ze špatného zacházení s Ujgury stáhla.

Ujgurové jsou turkický národ žijící hlavně v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny. Mluví jazykem, který je příbuzný turečtině a stejně jako Turci vyznávají islám. Čína zavírá stovky tisíc příslušníků této menšiny do táborů pod záminkou boje proti terorismu. OSN již dříve vyzvala k jejich propuštění.

Turecké ministerstvo zahraničí Čínu obvinilo, že Ujgury „mučí v koncentračních táborech“. V jednom z nich si údajně odpykával osmiletý trest i známý hudebník Abdurehim Heyit, který hrál na dvoustrunný nástroj zvaný dutar. Heyit studoval v Pekingu a svého času byl v Číně velmi uznávaný.

Policisté prý zadrželi hudebníka kvůli písni zvané Otcové. Její text vychází z ujgurské básně, která vyzývá mladší generace, aby respektovaly oběti svých předků. Osudnými se Heyitovi stala slova „váleční mučedníci“, která očividně vedla čínské úřady k závěru, že hudebník představuje teroristickou hrozbu, napsal server BBC News.

Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Hami Aksoy v sobotu prohlásil, že hudebníkova smrt (která ovšem ještě nebyla oficiálně potvrzena) „stupňuje reakce turecké veřejnosti na vážné porušování lidských práv v Sin-ťiangu“, a vyzval generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, „aby podnikl účinné kroky k ukončení této lidské tragédie“. Čínská státní média poté zveřejnila video, na němž hudebník říká, že je na živu a zdráv. 

Turecku však vadí obecný přístup k menšině. „Není žádným tajemstvím, že více než milion Ujgurů je vystaven mučení a politickému vymývání mozků ve věznicích,“ prohlásil Aksoy. Ti, kteří ještě nebyli zadrženi, jsou „pod silným tlakem“, uvedl. „Znovuzavedení koncentračních táborů ve 21. století a systematická asimilační politika proti Ujgurům ze strany čínských úřadů jsou nelidské,“ dodal.

Turecko je samo terčem časté kritiky za diskriminaci vlastní menšiny indoevropských Kurdů. Nejhlasitěji se v poslední době ozvali Kurdové ze Sýrie, kteří se obávají turecké invaze.

Čínské velvyslanectví v Ankaře ve své reakci uvedlo, že „obvinění, že se čínská vláda snaží zlikvidovat etnickou, náboženskou a kulturní totožnost Ujgurů a dalších muslimů, je naprosto nepodložené“. Čína dlouhodobě tvrdí, že chrání víru i kulturu svých etnických menšin a že bezpečnostní opatření zaváděná v Sin-ťiangu jsou namířena proti skupinám vyvolávajícím násilí.

Muslimští Ujguři si v posledních desetiletích stěžují na kulturní a náboženský útlak ze strany Pekingu. Vadí jim také program masivního přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů) do Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Ti už tam tvoří téměř polovinu obyvatel. Oblast o rozloze přes milion a půl kilometrů čtverečních je velmi řídce osídlena, skrývá však bohaté zásoby energetických surovin a minerálů a Čína ji považuje za strategicky důležitou.

Sin-ťiang na mapě Číny
Zdroj: Wikimedia

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 33 mminutami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 2 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 5 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 5 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 6 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 9 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...