Trump tvrdí, že nemá peníze na obří pokutu. Soud na jejím zaplacení trvá, povolil mu ale půjčku

Americký exprezident Donald Trump tvrdí, že aktuálně nemá k dispozici dostatek peněz na zaplacení pokuty ve výši přes půl miliardy dolarů, kterou mu soud vyměřil za podvodné zveličení hodnoty majetku. Soud odmítl návrh jeho právníků, aby mohl v podobě kauce složit necelou čtvrtinu částky. Dočasně mu ale přerušil zákaz půjček od newyorských bank, který mu také vyměřil.

Trump, jeho firma Trump Organization a její funkcionáři včetně exprezidentových dospělých synů podle dřívějšího rozhodnutí soudu podváděli banky či pojišťovny, když zveličovali hodnotu svých majetků ve snaze zajistit si lepší podmínky u půjček a jiných transakcí.

Soud Trumpovi proto uložil pokutu ve výši skoro 355 milionů dolarů a zároveň nařídil zaplatit úroky za „nekale získané prostředky“, což částku navyšuje o téměř sto milionů dolarů na 454 milionů dolarů. Za každý den prodlení navíc částka narůstá o nejméně 112 tisíc dolarů.

Trumpovi právníci tvrdí, že by exprezident „utrpěl nenapravitelné škody“, kdyby byl nucen zaplatit celou částku, a že je proto připraven složit kauci ve výši sto milionů dolarů, uvedl web stanice BBC. Chtěli také, aby soud povinnost zaplatit pokutu pozastavil do té doby, než vyslechne Trumpovo odvolání, napsal web stanice CNN.

Soud ale trvá na tom, že Trump musí okamžitě zaplatit celou částku. Pozastavil nicméně tříletý zákaz pro získávání půjček od newyorských bank, aby mohl získat prostředky na její splacení.

Trump má na splacení třicetidenní lhůtu, která vyprší 25. března. Newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová už minulý týden sdělila, že pokud Trump pokutu nezaplatí, bude muset požádat soud o zabavení jeho majetku.

3 minuty
Události: Problémy Donalda Trumpa
Zdroj: ČT24

Trump svědčil, že má okamžitě k dispozici 400 milionů dolarů

Podle odhadu magazínu Forbes má Trumpovo jmění hodnotu asi 2,6 miliardy dolarů. Ačkoli není jasné, kolik hotovosti má po ruce, loni u soudu svědčil, že má likvidní aktiva ve výši čtyř set milionů dolarů.

Kromě pokuty za podvodné zveličení hodnoty majetku musí Trump zaplatit také přes 83 milionů dolarů za prohraný soud v případu pomluvy proti bývalé novinářce, která ho viní ze znásilnění. Také v této kauze požádala obhajoba o odložení výkonu rozsudku nebo o možnost zaplatit nižší sumu. Soud zatím nerozhodl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nejvyšší soud umožnil Trumpovi dočasně nevyplácet potravinovou pomoc

Nejvyšší soud Spojených států v pátek umožnil administrativě prezidenta Donalda Trumpa dočasně nevyplácet potravinovou pomoc chudým Američanům. Soud na poslední chvíli zablokoval platnost rozhodnutí nižšího justičního orgánu, podle něhož měla vláda od pátku pomoc čtyřiceti dvěma milionům lidí opět vyplácet, i v době platební neschopnosti. Informují o tom agentury Reuters a AP.
před 49 mminutami

Orbán: Maďarsko dostalo výjimku z amerických sankcí na ruský plyn a ropu

Maďarsko získalo výjimku z amerických sankcí, která mu umožní nadále bez postihu odebírat ruský plyn a ropu, prohlásil podle agentury AP maďarský premiér Orbán po schůzce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě. Úřad maďarského premiéra po schůzce v tiskové zprávě také uvedl, že USA zrušily veškeré americké sankce, které měly dopad na projekt maďarské jaderné elektrárny Paks II.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump kvůli údajnému útlaku bílých farmářů nepošle nikoho na summit v JAR

Spojené státy nebudou mít na letošním summitu skupiny největších ekonomik G20 v Jihoafrické republice zastoupení. Uvedl to v pátek americký prezident Donald Trump, který za důvod označil útlak bělošských farmářů ze strany vlády. Vedení JAR odmítá, že by bělošskou menšinu diskriminovalo.
před 4 hhodinami

Jako by se člověk ocitl v hrobě, popsala cely politická vězeňkyně v Bělorusku pro ČT

Běloruský režim Alexandra Lukašenka podle propuštěné politické vězeňkyně Paliny Šarendy-Panasjukové zřídil síť trestaneckých kolonií, kde nutí vězně k těžké práci. Ta prý začíná směnou v továrně, po ní následují hodiny dalších namáhavých činností, které nesmí odmítnout ani ženy. V různých věznicích strávila čtyři roky. Úřady ji zadržely v lednu 2021 a obvinily ji z pohrdání prezidentem. Rozhovor s ní natočila redaktorka ČT Dominika Vřešťálová.
před 7 hhodinami

Mírová jednání Pákistánu a Afghánistánu v Istanbulu selhala

Pákistánský ministr obrany Chavádža Ásif oznámil, že mírová jednání s Afghánistánem, která se konala v Istanbulu s cílem zamezit dalším přeshraničním střetům, opět selhala. V rozhovoru pro pákistánskou televizní stanici GEO News Ásif dodal, že příměří potrvá pouze do doby, než dojde k novým útokům z afghánské strany, informovala agentura Reuters.
před 7 hhodinami

Turecká prokuratura vydala zatykač na Netanjahua

Istanbulská prokuratura vydala zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ministra obrany Jisra'ela Kace, ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira a několik dalších izraelských představitelů. Viní je z genocidy a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy. Informovala o tom agentura AFP.
před 8 hhodinami

Polské investice do obrany pomáhají i městům

Polsko zvyšuje výdaje na obranu, z čehož krom tamní armády profitují i některá města. Třeba Stalowa Wola na jihovýchodě země hlásí přibývající pracovní místa. Tamní zbrojovka v týdnu podepsala dohodu na výrobu amerických převodovek do tanků nebo obrněných transportérů. Aktuální příliv investic by se podle vedení města měl v nadcházejících letech projevit i na změnách v dopravě, vzdělávání nebo ve veřejných službách.
před 9 hhodinami

Rusové „pohlcují“ Pokrovsk, ukrajinské vedení řeší obtížné dilema

Ruští okupanti používají v bojích o ukrajinský Pokrovsk taktiku infiltrace, která spíše než k obklíčení města vede k jeho „pohlcování“, uvádějí analytici. Kyjev podle nich při rozhodování o dalším postupu čelí dilematu: setrváváním v místě riskuje těžké ztráty, zatímco stažení by bylo propagandistickým vítězstvím Moskvy, která by ho využila v nátlaku na Spojené státy.
před 11 hhodinami
Načítání...