Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa zruší devadesát procent smluv agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID), která poskytuje pomoc po celém světě. Podle interních dokumentů Trumpova vládního týmu jde o kontrakty v celkové hodnotě 60 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu korun).
Trump chce zrušit devadesát procent smluv USAID
Na stranu vlády se postavil i Nejvyšší soud USA, který pozastavil platnost příkazu federálního soudu nařizujícího administrativě vyplácet peníze za již uskutečněné kontrakty USAID.
Trump již dříve prohlásil, že chce zrušení celé agentury. Podle něj je neefektivní a zbytečně utrácí peníze například za humanitární pomoc. Po žalobách nevládních organizací se však proti postavily soudy, které nařídily odblokovat část peněz USAID, jež vláda zmrazila.
Americká exekutiva, v níž má na starosti efektivitu státní správy miliardář Elon Musk, o zrušení devadesáti procent smluv píše v interním memorandu a také v dokumentu pro nejvyšší soud, na který se kvůli příkazům nižšího soudu obrátila. Předseda soudu John Roberts rozhodl o dočasném pozastavení příkazu federálního soudu do doby, než bude moci podnět zvážit celá nejvyšší soudní instance USA.
Agentura USAID je samostatnou vládní institucí fungující na základě zákona přijatého Kongresem, který také vyčleňuje peníze na její programy. Kongres, kde mají v obou komorách většinu Trumpovi republikáni, však do aktuálních zásahů do působení agentury není zapojený, což vyvolává otázky ohledně legality postupu vlády. Ta mimo jiné avizovala, že osekaná USAID by se mohla stát součástí ministerstva zahraničí.
Zatímco soudní spory kolem jejího osudu pokračují, Trumpova administrativa od demontáže instituce neupouští. Agentura AP popisuje, že do již dříve uzavřené centrály USAID ve Washingtonu ve čtvrtek proudili zaměstnanci, kteří již byli propuštěni nebo postaveni mimo výkon práce. Na vyklizení svých pracovišť dostali patnáct minut a někteří z nich vzlykali, když si z budovy v nákupních taškách a kufřících odnášeli své věci.
Snahu zastavit podle Trumpa nesmyslné výdaje provázejí i chyby
Trump a jeho spolupracovníci vedou v prvních týdnech prezidentova mandátu tažení proti federální byrokracii, které prezentují jako snahu zvýšit efektivitu vlády a zastavit nesmyslné výdaje.
Na zahraniční pomoc dávaly Spojené státy v uplynulých letech méně než jedno procento státních výdajů. Zastavení pomoci nicméně otřásá nejrůznějšími projekty po celém světě a dotýká se i některých českých spolků.
Musk ve středu přiznal, že rychlost omezování výdajů vedla k některým chybám, jako například k zastavení programu proti šíření eboly, avšak celkově je podle něj omezování peněz na zahraniční pomoc i dalších federálních výdajů nezbytné. Musk tvrdil, že podpora prevence eboly byla rychle obnovena, podle informací listu The Washington Post to ale není pravda. Stávající a bývalí činitelé USAID deníku řekli, že program je z větší části dál pozastavený a vládní i externí týmy, které by tuto práci měly na starosti, byly rozpuštěny.