Tornádo v Lucembursku zranilo 14 lidí. Vyvracelo elektrické sloupy a zničilo desítky domů

Lucembursko v pátek večer zasáhlo tornádo, které způsobilo vážné škody. Podle sdělení úřadů se čtrnáct lidí zranilo, z toho dva vážně. Smršť vyvracela sloupy elektrického vedení a zničila desítky domů. Nad velkou částí jižního Německa se pak v pátek večer přehnaly silné bouře a lijáky, kvůli kterým museli na mnoha místech zasahovat hasiči.

Podle mluvčí lucemburské policie způsobilo tornádo vážné škody a zanechalo za sebou zkázu v délce pět až sedm kilometrů.

Nejvážněji zasáhlo města Petingen a Käerjeng, kde bylo zcela zničeno nebo poškozeno zhruba 160 domů. Mnoho budov je neobyvatelných a úřady musely zřídit nouzové přístřešky. V jednu chvíli policie a hasiči za několik minut přijali více než tisíc tísňových volání.

Tornádo vyvracelo sloupy elektrického vedení a v některých částech byly přerušeny dodávky elektřiny. Vláda vytvořila krizový tým.

Německo: Silné lijáky vyhnaly účastníky festivalu, blesk ohrozil fotbalisty

V jižním Německu zaplavily silné lijáky ulice a sklepy, vítr vyvracel stromy a poškodil auta. Policie musela požádat účastníky festivalu Taubertal v Bavorsku, aby se ukryli ve svých vozech nebo ve městě. Asi čtyři stovky z patnácti tisíců účastníků se ukryly ve víceúčelové hale. Některé účastníky lehce zranily poletující předměty.

V Bádensku-Württembersku se zřítil cirkusový stan a v jednom z měst regionu byla poškozena sportovní hala, u níž hrozí, že se zhroutí. Budova musela být zajištěna. Po zásahu blesku nedaleko sportovního hřiště pak muselo být ošetřeno patnáct fotbalistů ve věku 19 až 48 let, kteří na hřišti trénovali. Zranění jsou většinou jen drobná, jeden člověk byl krátce v bezvědomí.

Německá meteorologická služba varovala, že bouře mohou některé oblasti zasáhnout i v sobotu, například jihovýchodní Bavorsko. Neměly by už ale být tak silné.