Nejméně čtyřicet šest mrtvých těl nalezla americká policie v nákladním prostoru kamionu na okraji texaského města San Antonio. Jejich smrt způsobilo horko. S odvoláním na šéfa místního hasičského sboru Charlese Hooda to uvedla agentura Reuters. Podle listu The New York Times (NYT) se jednalo o migranty.
Texaská policie našla několik desítek mrtvých migrantů v kamionu
Další lidé, včetně čtyř dětí, byli v pondělí večer místního času (v noci na úterý SELČ) nalezeni živí a převezeni do nemocnic, uvedl šéf hasičů. Mezi mrtvými nejsou žádné děti, dodal. Informace o obětech se zpočátku mírně rozcházely. Reuters nejprve hovořil o čtyřiceti lidských tělech, jejich počet později vzrostl na šestačtyřicet.
Šéf městských hasičů Charles Hood, kterého cituje BBC, uvedl, že přeživší pacienti, kterým pomáhali se dostat do nemocnice, byli „na dotek rozpálení“. Podle něj nebyla v autě ani žádná potřebná technika: „Trpěli úpalem, vyčerpáním z horka. Ve vozidle nebyly žádné známky vody. Jednalo se o chladírenský tahač s návěsem, ale na této soupravě nebyla viditelná žádná funkční klimatizační jednotka.“
Tři lidé jsou ve vazbě
Všechny oběti pravděpodobně překročily hranice Spojených států nelegálně, jejich národnost však zatím není známá. Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard uvedl, že na místo zamířil konzul. Podle šéfa mexické diplomacie jsou mezi hospitalizovanými dva Guatemalci.
Podle amerických médií je místo, kde byl kamion odstaven, asi dvě stě kilometrů od nejbližšího hraničního přechodu. Řidič ho podle všeho opustil krátce předtím, než byla těla objevena.
Kamion byl vedle železničních kolejí v odlehlé oblasti na jižním okraji města. Tři lidé jsou ve vazbě, uvedl šéf policie v San Antoniu William McManus, podle kterého se jedná o nejhorší incident tohoto druhu ve městě. Neuvedl žádné podrobnosti o zadržených.
Smrt migrantů jako politické téma
San Antonio a další texaská města nyní zažívají vlnu veder, poznamenal Reuters. Teploty v San Antoniu, které je vzdáleno od mexických hranic asi 250 kilometrů, se v pondělí vyšplhaly až na 39,4 stupně Celsia.
Republikánský guvernér Texasu Greg Abbott, který učinil migraci ústředním bodem své volební kampaně, označil za viníka úmrtí amerického prezidenta Joea Bidena. „Jsou důsledkem jeho smrtící politiky otevřených hranic,“ napsal na Twitteru. Za rekordní počet migrantů, kteří v posledních měsících překročili americko-mexickou hranici Bidena kritizuje vícero politických oponentů.
V květnu bylo u hranice zadrženo rekordních více než 239 tisíc lidí. Federální Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) očekává, že letos bude zadrženo ještě více osob než loni, kdy pohraniční stráž zatkla 1,73 milionu lidí. Podle CBP v poslední době přibylo imigrantů i z jiných než latinskoamerických zemí, například z Turecka, Indie a Ruska. Chris Magnus z tohoto úřadu upozornil, že s létem budou životy imigrantů ohrožené vedrem. „Podél jihozápadní hranice panuje extrémní počasí, je tam mimořádné horko a migranty čekají po překročení hranice míle pochodu neúprosnou pouští,“ řekl.
Druhé nejlidnatější město v americkém státě Texas v minulosti zaznamenalo podobné případy jako ten nynější. V roce 2017 zemřelo deset migrantů poté, co zůstali uvězněni v kamionu zaparkovaném u obchodu Walmart v San Antoniu. V roce 2003 bylo v nákladním autě jihovýchodně od tohoto města nalezeno devatenáct migrantů.
Velké nákladní automobily se staly oblíbenou metodou pašování na počátku devadesátých let dvacátého století v souvislosti s nárůstem kontroly amerických hranic v San Diegu a El Pasu v Texasu, které byly v té době nejrušnějšími koridory pro nelegální přechody.
Podobné případy v minulosti otřásly i Evropou. Britští policisté našli v roce 2019 v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v kamionu 39 mrtvých vietnamských migrantů. V červnu 2000 našla policie v nákladním vozu v britském přístavu Dover 58 mrtvých čínských uprchlíků. Nejhorší tragédii tohoto druhu v Evropě bylo nalezení odstaveného chladírenského vozu u rakouské obce Parndorf v srpnu 2015, kde policisté objevili 71 mrtvých těl v pokročilém stadiu rozkladu.