Teherán chce svůj jaderný program „vyřešit“ už v Bagdádu

Teherán - Írán je připraven vyřešit už v bagdádském kole jednání se světovými mocnostmi všechny problémy související s jeho jaderným programem, pokud budou zrušeny sankce proti němu. Oznámila to agentura ISNA, která citovala šéfa íránské diplomacie Alího Akbara Sálehího. Americký prezident Barack Obama předtím pohrozil Íránu dalšími sankcemi, pokud rozhovory o jeho jaderném programu nepřinesou žádný průlom. Nové kolo rozhovorů začalo v sobotu a vyjednavači se opět sejdou za měsíc právě v Bagdádu.

Jednání pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa s Íránem byla obnovena po více než roce v sobotu v Istanbulu. Příští kolo se má konat 23. května v Bagdádu. Cílem je přimět Írán k zastavení aktivit, které by mu dopomohly získat jadernou zbraň. Teherán tvrdí, že o ni neusiluje.   

Rada bezpečnosti v minulých letech na Írán uvalila čtvery sankce, v posledním roce pak začaly sankce proti Íránu uplatňovat jednotlivé země. Mnohé přestaly odebírat íránskou ropu, další uvalily přísný režim na finanční a obchodní operace.

„Chce-li Západ zlepšit vzájemnou důvěru, měl by začít na poli sankcí, neboť to může uspíšit rozhovory a dovést je k výsledku. Při dobré vůli můžeme tímto procesem projít snadno a my jsme připraveni vyřešit všechny otázky velmi rychle a jednoduše, dokonce už na bagdádském setkání,“ sdělil Sálehí. 

Mahmúd Ahmadínežád
Zdroj: ČTK/AP/Vahid Salemi

Podle Obamy je pořád prostor k diplomatickému řešení

Teherán podle Obamy musí kromě sezení u jednacího stolu učinit i konkrétní kroky. „Nejlepší způsob, jak tento problém vyřešit, je pomocí diplomacie a já věřím, že je tu pro to stále příležitost. Ta se ale dál zmenšuje a Írán by toho měl využít,“ prohlásil americký prezident.