Sunak poprvé čelil interpelacím. Hájil ministryni, která před týdnem rezignovala kvůli porušení etiky

Nový britský premiér Rishi Sunak v Dolní sněmovně poprvé odpovídal poslancům jako ministerský předseda. Značnou část interpelací strávil obhajováním svého rozhodnutí jmenovat Suellu Bravermanovou ministryní vnitra poté, co před týdnem rezignovala. V novém kabinetu se mísí Sunakovi spojenci se zkušenými ministry z vlád Liz Trussové a Borise Johnsona. Vláda odložila oznámení napjatě očekávaného programu ozdravení veřejných financí země na polovinu listopadu, tedy o dva a půl týdne později, než bylo původně plánováno.

Během pravidelného zasedání Dolní sněmovny se opoziční politici zaměřili na zátěž, kterou si noví ministři nesou z vlád Johnsona, jenž skončil v červenci po řadě etických skandálů, a Trussové, jejíž vláda vydržela pouhých sedm týdnů.

Sunak si do svého kabinetu přivedl lidi z různých křídel Konzervativní strany. Odvolal asi tucet členů kabinetu Trussové, ale na svých místech zůstalo několik vysoce postavených osobností, mimo jiné ministr zahraničí James Cleverly a šéf resortu obrany Ben Wallace.

Nový premiér čelil kritice za to, že znovu jmenoval do čela ministerstva vnitra Bravermanovou, která minulý týden rezignovala poté, co porušila etická pravidla a odeslala citlivý vládní e-mail ze soukromého účtu. Svůj rezignační dopis použila ke kritice Trussové, čímž urychlila její konec ve funkci ministerské předsedkyně.

Kritici vyjádřili údiv nad tím, že se Bravermanová mohla vrátit do funkce necelý týden po své rezignaci a před vyšetřováním porušení etických pravidel.

Opoziční lídr Keir Starmer naléhal na Sunaka, aby vysvětlil jmenování Bravermanové, a obvinil ho z toho, že s ní uzavřel „špinavou dohodu“. Sunak reagoval tím, že Bravermanová „udělala chybu v úsudku“ a omluvila se. Dodal, že ji má rád zpět ve vládě.

Hunt představí ekonomický balík později

Sunak se ujal úřadu v úterý poté, co ho do čela Konzervativní strany vybrali jeho spolustraníci z řad poslanců. Ve svém prvním projevu před premiérským sídlem v Downing Street slíbil, že napraví chyby Trussové a stabilizuje ekonomiku.

Balíček ničím nevyvážených daňových škrtů, který Trussová představila minulý měsíc, vyděsil finanční trhy, vedl k propadu libry na rekordně nízkou úroveň, donutil britskou centrální banku k intervencím, vymazal autoritu Trussové v Konzervativní straně a skončil její rezignací.

Sunak také ponechal ve funkci ministra financí Jeremyho Hunta, kterého Trussová jmenovala před dvěma týdny, aby stabilizoval trhy. Jeho odvolání by pravděpodobně vyvolalo nové otřesy.

Hunt měl 31. října představit plány, jak vláda plánuje zajistit miliardy liber, aby zaplnila rozpočtovou díru, která vznikla v důsledku prudce rostoucí inflace a zpomalující se ekonomiky a kterou ještě zhoršily plány Trussové. Vláda ale nyní představení balíku posunula na 17. listopadu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Němečtí konzervativci a sociální demokraté se dohodli na vládě

Německá konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) se dohodly na koaliční vládě, potvrdil příští kancléř Friedrich Merz. Podle něj Německo dostane silnou a akceschopnou vládu, která bude reformovat a investovat, učiní zemi bezpečnější a hospodářsky silnější. Evropa se bude moci na Německo spolehnout, dodal budoucí kancléř.
12:25Aktualizovánopřed 14 mminutami

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters.
09:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Americké burzy začaly den mírným vzestupem

Americké akcie sice vstoupily do středečního obchodování mírným růstem, ale kolem 17. hodiny už se dva hlavní indexy, Dow Jonesův a S&P 500, pohybovaly ve ztrátě, nebo kolem nuly. Technologický index Nasdaq stále přidával necelé procento. V uplynulých dnech však burzy vykázaly výrazné propady, kterými reagovaly na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa, z nichž Čína se pustila do razantní odvety.
16:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Ministr financí USA Scott Bessent označil čínskou odvetu za nešťastnou. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
13:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusko fakticky začalo novou ofenzivu, řekl Syrskyj

Rusko už fakticky začalo se svou ofenzivou na příhraniční Sumskou a Charkovskou oblast. V rozhovoru zveřejněném ve středu na serveru LB.ua to prohlásil velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Potvrdil tak dřívější vyjádření prezidenta Volodymyra Zelenského, že Rusko se na ofenzivu ve dvou ukrajinských oblastech připravuje.
před 4 hhodinami

V Dominikánské republice po zřícení střechy diskotéky zemřelo přes sto lidí

Počet obětí po zřícení střechy v nočním klubu v Dominikánské republice vzrostl na 113 mrtvých, informovali podle agentury AFP místní záchranáři. Dalších nejméně 150 lidí utrpělo zranění. Zármutek a soustrast v souvislosti s neštěstím vyjádřil český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
06:21Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Rusko zasáhlo drony Dnipro, Charkov a Kramatorsk

Ruské síly v úterý večer pomocí dronů udeřily na ukrajinská města Dnipro, Charkov a Kramatorsk. Po útocích zůstaly skoro dvě desítky zraněných, informovaly ukrajinské úřady podle ruskojazyčného servisu BBC. Podle nich po útocích zemřeli lidé, drony cílily hlavně na civilní budovy.
před 7 hhodinami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...