Střední Čínu zasáhly tisícileté deště. Voda zaplavila metro ve velkoměstě, armáda odstřelila nebezpečnou hráz

Přívalové deště ve střední Číně způsobily rozsáhlé povodně. Ve městě Čeng-čou, kde voda zatopila metro, zemřelo nejméně pětadvacet lidí. Počet obětí se pravděpodobně ještě zvýší. Přehrada u sedmimilionového města Luo-jang hrozila protržením, armáda ji proto odstřelila tak, aby odvedla vodu. Meteorologové mluví o nejsilnějších deštích za tisíc let.

Ve dvanáctimilionovém Čeng-čou, hlavním městě provincie Che-nan, v úterý během jedné hodiny napršelo přes dvacet centimetrů srážek. Voda částečně zatopila vozy i stanice metra. „Sahala mi po hrudník. Měl jsem vážně strach, nejhorší ale nebyla voda, nýbrž stále méně vzduchu ve voze,“ cituje agentura Reuters jednoho ze svědků.

Úřady v metropoli přerušily provoz autobusů, které jsou poháněné elektřinou, i proto více lidí využívalo právě metro. Podle BBC v podzemní dráze, která má na několika linkách dohromady 153 stanic, zemřelo minimálně dvanáct lidí. Zatím není jasné, kolik jich tam zůstalo uvězněno.

Evakuovat se v důsledku dešťů muselo na dvě stě tisíc lidí. Dočasná přístřeší poskytují knihovny, kina nebo muzea. „Provizorní střechu nad hlavou u nás vyhledaly zhruba dvě stovky lidí různého věku. Poskytli jsme jim instantní nudle a teplou vodu,“ popisuje Wang, pracovník muzea vědy a techniky v Čeng-čou.

Od sobotního večera eviduje Čeng-čou úhrn srážek 617 milimetrů. Roční průměr přitom činí necelých 641 milimetrů. Podle místních meteorologů se takové množství srážek jako za poslední tři dny objeví jednou za tisíc let.

2 minuty
Protržené hráze, zaplavené ulice. Čína se potýká s masivními záplavami
Zdroj: EBU

Dvacetimetrová trhlina v hrázi ohrožovala město

Prudké deště sužují provincii Che-nan, v níž žije 94 milionů lidí. Povodně zasáhly více než desítku měst v regionu a úřady vydaly nejvyšší stupeň varování. Hladina přesáhla kritické úrovně na šestnácti vodních nádržích.

U sedmimilionového města Luo-jang deště způsobily dvacetimetrovou trhlinu. Čínská armáda na místo vyslala vojáky, podle úřadů se mohlo místní vodní dílo protrhnout „každým okamžikem“. Vojáci preventivně odstřelili přehradní hráz tak, aby odvedli vodu, která hrozila zaplavením města. V uplynulých dnech se kvůli dešťům už prolomily dvě přehrady ve Vnitřním Mongolsku.

Nefunguje řada vlakových a leteckých spojů a uzavřeny jsou rovněž důležité dálnice. Centrální provincie na východu země je přitom důležitým tranzitním střediskem. Paralyzovány jsou také školy a nemocnice. Některé děti jsou od úterý uvázlé ve školkách, informuje Reuters. 

Jedna z nemocnic, v níž je téměř deset tisíc pacientů, se ocitla zcela bez elektřiny a na sociálních sítích se objevily fotografie úplně zaplaveného přízemí. Šest stovek kriticky nemocných pacientů muselo být převezeno, potvrdil státní tisk.

Povodně v čínském Čeng-čou
Zdroj: China Daily/Reuters

Na extrémy se musíme adaptovat, říká expert

Metropole Čeng-čou leží v blízkosti koryta Žluté řeky, samotnou provincii Che-nan protkává řada vodních systémů a oblast je k záplavám náchylná. „Snahy zabránit povodním se staly velmi obtížnými,“ konstatoval ve středu prezident Si Ťin-pching. Úřady vyslaly více než šest tisíc hasičů a dva tisíce policistů pátrat po obětech a pomáhat se záchrannými pracemi.

Silné deště mají podle předpovědi přetrvávat ještě ve středu, srážky budou ale pokračovat ve zmírněné intenzitě ještě další tři dny. Sousední provincie Che-pej pro několik měst včetně tamní metropole Š'-ťia-čuang vyhlásila varování před bouřemi a silným deštěm.

Podobně jako vlnu veder ve Spojených státech a Kanadě nebo povodně v Německu spojují současné záplavy v Číně vědci s klimatickou změnou. „Podobně extrémní počasí budeme pravděpodobně zažívat čím dál častěji. Je potřeba, aby vlády připravily strategie, jak se adaptovat,“ komentuje odborník na vědu o atmosféře Johnny Chan z Hongkongské univerzity.

Zaplavená ulice v Čeng-čou
Zdroj: China Daily/Reuters

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká cla ohrožují světové hospodářství, odvety nepomohou, řekla šéfka MMF

Nová americká cla na dovoz z mnoha zemí světa představují významné riziko pro světové hospodářství v době jeho omezeného růstu, prohlásila ve čtvrtek podle agentur Reuters a AFP šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Zároveň vyzvala země zasažené dovozními poplatky, které ve středu vyhlásil americký prezident Donald Trump, aby situaci dále neeskalovaly a jednaly s USA o snížení obchodního napětí.
před 4 mminutami

Stále více párů řeší potíže s otěhotněním

Páry, které touží po rodině, se stále častěji potýkají s reprodukčními problémy. Mnoho z nich to zprvu pokládá za ženský problém, polovinu případů ale způsobuje špatná kvalita mužských spermií. Za posledních padesát let došlo k poklesu mužské plodnosti, počet spermií ve vzorcích klesl v průměru o polovinu. Problému se začíná věnovat více pozornosti až nyní.
před 11 mminutami

Protesty vůči Hamásu v Gaze sílí, ten se drží spíše zpátky

Protesty Palestinců proti teroristickému Hamásu, který v Pásmu Gazy už devatenáct let vládne, nabírají na síle. Podle části tamních obyvatel mohou právě ozbrojenci za to, že Izrael obnovil vojenské operace na území enklávy. Hamás v minulosti jakoukoli formu veřejného nesouhlasu tvrdě potlačoval. Teď se zatím, až na výjimky, spíše drží zpátky.
před 41 mminutami

Jihokorejský ústavní soud odvolal z funkce sesazeného prezidenta Jun Sok-jola

Jihokorejský ústavní soud v pátek odvolal z funkce prezidenta Jun Sok-jola, kterého parlament v prosinci zbavil pravomocí kvůli vyhlášení stanného práva, informují tiskové agentury. Zatímco prezidentův právník označil rozhodnutí za zpolitizované, opozice po rozsudku hovoří o velkém vítězství lidu. Země nyní musí do dvou měsíců uspořádat nové prezidentské volby.
před 55 mminutami

Belgie skryla v obchodech cigarety, omezila jejich prodej i místa ke kouření

Belgické úřady stupňují své tažení proti tabákovým výrobkům a kouření. Od dubna v zemi platí úplný zákaz jejich prodeje ve větších obchodech, mimo jiné v supermarketech. Nově nesmějí být vůbec vystavovány tabákové produkty ani na pultech a ve výkladech. K tomu začal platit úplný zákaz kouření a vapování i venku před vstupy do veřejných budov.
před 56 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...