Stávka v Boeingu končí, mzdy vzrostou o desítky procent

Po sedmi týdnech končí stávka zaměstnanců amerického výrobce letadel Boeing. Členové odborů se vyslovili pro návrh na zvýšení platů o 38 procent během čtyř let, uvedly světové agentury s odvoláním na odborový svaz IAM District 751. Protestu se zúčastnily desítky tisíc zaměstnanců, firmu stál v přepočtu desítky miliard korun.

Stávka Boeingu byla první za posledních šestnáct let. Její ukončení je úlevou pro firmu, která se od lednové závady jednoho z letadel 737 MAX potácí od jednoho neúspěchu ke druhému. Ukončení sporu také zmírní tlak na nového generálního ředitele Kellyho Ortberga, protože předchozí dvě nabídky na zvýšení mezd odboráři odmítli.

Ortberg nyní ocenil, že odbory dohodu ratifikovaly. „Je to vítězství,“ reagoval na vyhlášení výsledků hlasování o nabídce hlavní vyjednávač odborů Jon Holden podle agentury Reuters. Pro přijetí nabídky se vyjádřilo 59 procent hlasujících členů odborů.

Předchozí dva návrhy stávkující zaměstnanci odmítli. Podle prvního se měly mzdy během čtyř let zvýšit o 25 procent, podle druhého o 35 procent. První plán v září odmítlo téměř 95 procent zaměstnanců, proti druhému se jich postavilo zhruba 64 procent.

Odbory původně požadovaly zvýšení mezd během čtyř let o čtyřicet procent. Nejnovější plán nicméně už dříve označily za maximum, kterého bylo možné pomocí stávky dosáhnout. Boeing zároveň odmítl vyhovět požadavku protestujícího personálu na obnovení firemního penzijního plánu, který byl zmražen před téměř deseti lety, podotkla AP.

Firma ale zaměstnancům zvýší příspěvky na jejich penzijní plány. Boeing také slíbil, že další letadla bude vyrábět v oblasti Seattlu.

Ztráty jdou do miliard dolarů

Stávka zhruba 33 tisíc zaměstnanců firmy na západním pobřeží Spojených států začala 13. září a zastavila výrobu nejprodávanějšího letadla 737 MAX i letadel 767 a 777. Zaměstnanci se podle odborů začnou vracet k výrobě od středy. Podle dvou informovaných zdrojů firmě potrvá několik týdnů, než zvýší výrobu letadel.

Očekává se, že výroba stroje 737 MAX bude určitou dobu kolísat v jednociferných číslech měsíčně, před stávkou byl plán výroby 38 letadel měsíčně. Podle odhadu společnosti S&P Global Ratings stála stávka Boeing zhruba miliardu dolarů (přes 23 miliard korun) měsíčně.

Společnost nedávno oznámila, že její čistá ztráta se ve třetím čtvrtletí téměř zečtyřnásobila na 6,17 miliardy dolarů z 1,64 miliardy před rokem. Firma rovněž uvedla, že zruší po celém světě zhruba sedmnáct tisíc pracovních míst, což odpovídá zhruba deseti procentům její celkové pracovní síly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 55 mminutami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
před 1 hhodinou

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 3 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 7 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 15 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 17 hhodinami
Načítání...