Starostou Moskvy bude přece jen Sobjanin

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medvěděv dnes vybral za nového starostu Moskvy dosavadního vicepremiéra Sergeje Sobjanina. Ten se těší pověsti člověka stoprocentně oddaného premiérovi Vladimiru Putinovi. Prezidentův výběr má ještě schválit městský sněm, ale předpokládá se, že půjde jen o formalitu. Putinova strana Jednotné Rusko v něm totiž disponuje 32 z 35 míst.

Zpráva o výběru prvního muže Moskvy unikla do ruské televize už dnes ráno. Okamžitě byla ale dementována s tím, že šlo o „technický omyl“. Oficiálně byla oznámena až po schůzce prezidenta s příštím starostou.

Sobjanin byl od počátku považován za nejpravděpodobnějšího nástupce Jurije Lužkova, kterého prezident „pro ztrátu důvěry“ odvolal koncem září po více než 18 letech vlády nad metropolí. Lužkov si totiž troufl otevřeně oponovat hlavě státu. Ruští komentátoři předpokládali, že poté, co Medvěděv sesadil dosavadního starostu, Putin vybere nového šéfa Moskvy.

Média sice Sobjanina vykreslují jako „šedého muže v šedém obleku“, ale svého času dokázal oslovit sibiřské voliče, kteří jej v roce 2001 zvolili gubernátorem Ťumenské oblasti. Odtud o čtyři roky později odešel dělat šéfa Putinovy prezidentské kanceláře a s Putinem odešel i do vlády, kde měl na starosti vládní aparát. Podle Medvěděva má dostatek zkušeností a kvalit potřebných pro řízení Moskvy.

Sobjaninovými prioritami mají být sociální otázky, boj s korupcí a řešení dopravních problémů desetimilionové metropole, jejíž ulice bývají často beznadějně ucpané čtyřmi miliony automobilů. Média také předpovídají, že k jeho úkolům bude patřit i přerozdělení „léna“ Lužkovovy manželky, nejbohatší ruské podnikatelky Jeleny Baturinové.