Srbská vesnice proti čínským těžařům. Tamní obyvatelé protestují proti rozšiřování dolu, prý je ohrožuje

3 minuty
Události: Odpor části Srbů proti čínskému dolu
Zdroj: ČT24

Čínský vlastník největšího povrchového dolu v Srbsku musel dočasně přerušit těžařské práce. Způsobily to protesty místních obyvatel, lidé z vesnice ohrožené těžbou totiž zablokovali jednu z přístupových cest. Tvrdí, že důl ohrožuje jejich zdraví a majetky, čínská firma ani srbské úřady jim prý nenabízejí ani odpovídající odškodnění.

Jeden z největších měděných dolů v Evropě ukrajuje přírodu u východní hranice Srbska metr po metru. V regionu má těžba rozsáhlou tradici, ovšem nikdy předtím nebyla tak intenzivní. Už před lety vláda v Bělehradu oznámila, že obyvatele vesnice ohrožené těžbou čeká přesídlení.

Podle místních se ale jednání příliš nehýbou. Na rozdíl od dolu, který je jejich domům stále blíž a blíž. Na to upozorňuje třeba Miloš Božić, jehož rodný dům spolkl důl už dávno. Vystěhování mu navíc teď hrozí znovu – ve vsi Krivelj, kde momentálně žije, se objevují praskliny ve zdech způsobené otřesy při těžbě.

„Na život ve vsi má dopad všechno, od prachu přes výbuchy při těžbě až po provoz těžkých vozidel,“ popisuje Božić.

Číňané nenabízejí adekvátní odškodnění, tvrdí místní

Místní v regionu koncem ledna na protest zablokovali dělníkům cestu do části dolu. Čínská firma podle nich nenabízí adekvátní odškodnění za přesídlení, ani za zničený majetek. „Byli jsme otevření dialogu v tom smyslu, že nebráníme rozvoji těžby. Máme ale ústavní práva a čekáme, že to majitelé dolu budou řešit,“ uvedla spoluorganizátorka blokády Jasna Tomićová.

Třetina rozsáhlého důlního komplexu patří srbskému státu. Dvě třetiny pak před šesti lety koupila čínská společnost C‘-ťin. Místní soudy ji sice opakovaně postihly za znečišťování životního prostředí a ilegální rozšiřování provozu, firma s miliardovými příjmy ale vždy vyvázla jen s pokutami v přepočtu v řádech statisíců korun.

„Pokud je to země, které záleží na vládě práva, Číňané to respektují,“ zhodnotil analytik Bělehradského centra pro bezpečnostní politiku Vuk Vuksanović. „Jakmile vidí vládu, která jim umožňuje obcházet určitá pravidla, Číňané to naplno využijí,“ pokračoval.

Vesničané proklamují, že v blokádě chtějí setrvat, dokud jejich námitky nebudou vyslyšeny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na sever Pásma Gazy se vrátily stovky tisíc obyvatel

Izrael začal pouštět Palestince vyhnané válkou zpět na sever Pásma Gazy. K večeru se tam vrátily již stovky tisíc lidí. Informují o tom agentury AP a AFP. Krok předpokládá dohoda o příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás, jeho realizaci však v posledních dnech bránil spor kolem propouštění rukojmí. Hamás v pondělí předal Izraeli seznam, podle kterého je z 33 rukojmí určených k propuštění naživu 25.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Irský prezident u výročí osvobození Osvětimi zmínil dění v Pásmu Gazy. Hosté odcházeli

Ve svém projevu k 80. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi irský prezident Michael D. Higgins připomněl i aktuální dění v Pásmu Gazy. Někteří hosté se kvůli tomu obrátili k hlavě státu zády. Část z nich pořadatelé vyvedli. Kritice za své postoje Higgins nečelil poprvé. Podle něj současná izraelská vláda porušuje mezinárodní právo i suverenitu sousedních zemí. „Opakoval antisemitské lži a propagandu Hamásu na memoriálu holocaustu, načež odtamtud vyvedli Židy, potomky těch, kteří holocaust přežili. Jaký ohavný člověk. Jaká zvrácená politika,“ napsal na síti X izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Fico: Čeští politici zasahují do záležitostí Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) tvrdí, že čeští politici zasahují do záležitostí Slovenska. Prohlásil, že výpady vůči němu mají sloužit k pošpinění expremiéra Andreje Babiše (ANO). Zároveň navrhl, aby právo Evropské unie a mezinárodní smlouvy ohledně kulturně etických otázek už neměly přednost před slovenskou ústavou. Zopakoval, že do ústavy chce doplnit rovněž ustanovení, že země uznává jen dvě pohlaví. Změny zdůvodnil snahou vytvořit hráz proti progresivismu.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Myslela jsem, že smrt židovských dětí je normální, vzpomínala v Osvětimi přeživší

V polském městě Osvětim se v pondělí uskutečnil pietní akt k 80 letům od osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora. Přímo u jeho brány zazněly vzpomínky na hrůzné osudy lidí, jejichž životy ukončila za druhé světové války nacistická vyhlazovací mašinerie. Účastníci ceremoniálu se shodli, že jde o jedno z posledních výročí, kdy mohou o tragédii holocaustu promluvit přímo přeživší Osvětimi.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Konžští povstalci vstoupili do dvoumilionové metropole

Prudké boje v pondělí pokračovaly ve východokonžském městě Goma u hranic s Rwandou mezi konžskými silami a bojovníky ozbrojené skupiny M23, kteří do města vstoupili předchozího dne. V centru Gomy se podle agentury AFP od rána ozývaly trvalé dělostřelecké detonace a intenzivní palba z ručních zbraní. Je obtížné určit, které části města padly do rukou M23 a rwandských vojáků a které zůstávají pod kontrolou konžské armády. Oblast je důležitá kvůli velkým zásobám nerostného bohatství, zejména coltanu důležitého při výrobě mobilních telefonů, notebooků, vojenského zařízení či jaderných reaktorů.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Experti potvrdili peří v motorech jihokorejského letadla

Při vyšetřování nejhorší letecké katastrofy v historii Jižní Koreje, která připravila o život 179 lidí, experti potvrdili, že v obou motorech letounu našli ptačí krev a peří. Právě střet letadla Boeing 737-800 s hejnem ptáků tak měl stát na počátku prosincové tragédie. Předběžná zpráva, kterou předali Mezinárodní organizaci pro civilní letectví, ale neodpovídá na otázku, proč stroj přistál bez vysunutého podvozku a proč černé skříňky nezaznamenaly poslední čtyři minuty před neštěstím.
před 6 hhodinami

Odchod izraelských vojáků z Libanonu se po dohodě prodlouží

Izrael a Libanon se dohodly, že lhůta, do kdy se mají izraelští vojáci stáhnout z jižního Libanonu, bude prodloužena až do 18. února. Stahování izraelských vojáků mělo původně skončit v neděli. Izraelská střelba proti lidem, kteří se druhým dnem pokoušeli dostat do pohraničních vesnic, si v pondělí vyžádala dva mrtvé a sedmnáct zraněných.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Osvětim je jen symbol. Honička na Židy začala mnohem dřív, říká pamětník

Osvětim je jen symbol, pronásledování Židů začalo mnohem dříve – pogromy mnohem, mnohem dříve, připomněl v Interview ČT24 sociolog a politolog Fedor Gál, který se narodil na konci druhé světové války v židovském ghettu v Terezíně. Vyrůstal na bratislavské periferii, kde slýchával, že je „židák“. V současnosti je podle něj antisemitismus opět na vzestupu. „Vinni jsou i ti, kteří ve vzdělávacím systému nedostatečně šiří poznání. Vinni jsou i ti, kteří dnes různými slovy dokáží kamuflovat latentní antisemitismus,“ řekl Gál.
před 7 hhodinami
Načítání...