Slovenský soud uvalil vazbu na Zítka

Soud na Slovensku uvalil vazbu na českého občana Pavla Zítka, jehož slovenská policie zadržela v pondělí na základě českého zatykače. Vyplývá to z vyjádření mluvčí krajského soudu v Nitře Leny Kiradžievové. Zítko čelí v Česku obžalobě z trestného činu šíření poplašné zprávy.

Slovenský soud poslal Zítka do takzvané předběžné vazby, která slouží k tomu, aby zadržená osoba neuprchla ze země do doby, než české úřady předloží originál zatykače.

Průběh řízení o vydání zadržené osoby ze Slovenska do jiné členské země Evropské unie na základě evropského zatýkacího rozkazu závisí na tom, zda hledaný s takovým krokem souhlasí a jestli jsou splněné náležitosti ohledně zatykače. Pokud zadržený dá souhlas ke svému vydání, příslušnou administrativní proceduru završí žalobce, jinak o vydání rozhoduje soud.

Okresní soud v Chomutově minulou středu odvolal jednání s osmapadesátiletým Zítkem, které se mělo konat v pátek. Podobně soud postupoval už v květnu. V případu se uskutečnilo pouze jedno jednání, a to 19. dubna. Zítko tehdy k soudu nedorazil. Soudkyně uvedla, že odmítl převzít předvolání. Budovu kvůli Zítkovi a jeho příznivcům hlídali policisté.

Zítko podle obžaloby, jejíž část má ČTK k dispozici, v roce 2021 v době pandemie koronaviru zveřejnil na sociální síti videa, ve kterých například mluvil o podle něj negativních zdravotních důsledcích očkování proti covidu-19.

Podezření ze zpronevěry

Česká policie Zítka zadržela už loni v říjnu, a to kvůli podezření ze zpronevěry. Krátce po zadržení byl propuštěn. Policie ho ještě týž měsíc spolu s dalšími sedmi lidmi obvinila z výtržnictví kvůli incidentu na pražském městském soudu z konce května 2023, kde podporovatelé bývalé novinářky Jany Peterkové souzené kvůli šíření poplašné zprávy vysadili dveře do jednací síně.

Zítko na sebe v minulosti upozornil například u Obvodního soudu pro Prahu 8, kdy hlasitými projevy a skandováním spolu s dalšími lidmi vyjadřoval podporu Patriku Tušlovi, obžalovanému z pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka, a Tomáši Čermákovi se Zdeňkem Masárem stíhanými kvůli výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra.

Zítko chtěl loni také kandidovat na prezidenta, nepředložil však dostatečný počet občanských podpisů, proto jej ministerstvo vnitra do voleb nepustilo. Podle médií letos zveřejnil dopis, který údajně předal ruskému velvyslanectví v Praze. Žádal v něm Rusy o pomoc „při právní obnově Československa“.