Slovenský premiér Matovič chce kvůli antigenním testům demisi ministra hospodářství

Slovenský premiér Igor Matovič vyzval k demisi ministra hospodářství a předsedu menší koaliční strany Sloboda a solidarita Richarda Sulíka a nazval ho idiotem. Podle Sulíka má Slovensko větší problémy než řešit citové rozpoložení předsedy vlády. Konflikt, který následuje po sporech kvůli postupu při řešení koronavirové krize, je dosud největší v slovenské vládní koalici.

Nejnovější střet premiéra a Sulíka nastal kvůli nákupu antigenních testů, který ministr hospodářství podle Matoviče nedokázal zajistit včas.

„Jemu jsou ty životy a zdraví ukradené. Nemohu se na to dívat. Může změnit zákon, aby nakoupil testy za dva dny. (…) Je to na jeho demisi, byl bych rád, aby ji podal ještě do Vánoc,“ prohlásil Matovič v rozhovoru v Rádiu Expres. Podivil se nad tím, že Sulíkův resort testy nakupuje už sedm týdnů.

Sulík si dle svých slov nebere premiérova vyjádření osobně. „Post předsedy vlády je extrémně náročný i bez výjimečné situace, jakou v posledních týdnech máme,“ napsal na Facebook s tím, že Matovič čelí složité situaci a zodpovědnosti. „Mrzí mě, že právě v tomto období, kdy rozhodují činy a ne slzy, ztrácíme drahocenný čas,“ dodal.

Už dříve slovenský ministr hospodářství vysvětloval, že správné podklady k objednání testů mu ministerstvo zdravotnictví poskytlo až na popáté.

Podle ústavy návrh na odvolání ministra může podat i premiér a hlava státu je povinna předsedovi vlády v této věci vyhovět.

Kvůli covidu-19 se Matovič se Sulíkem nepřou poprvé

Sulík už dříve tvrdil, že konkrétní zadání na nákup testů dostal od ministerstva zdravotnictví až na pátý pokus a že i z důvodu dodržení zákona testy mohou být dodány až v lednu. Odmítl také požadavek premiéra připravit ze dne na den novelu příslušného zákona, která by proces obstarání testů zrychlila.

Matovič a Sulík se dostali do střetu již dříve v tomto roce kvůli karanténním omezením. Šéf liberální strany SaS například na jaře na rozdíl od premiéra prosazoval rychlejší uvolňování uzávěry. Během druhé vlny koronaviru zase vyjádřil podivení nad tím, že v méně rizikových regionech z hlediska koronaviru musejí být zavřeny restaurace, zatímco v nejvíce postižených oblastech zůstávají otevřeny kostely.

Matovič stál za plošným otestováním obyvatel Slovenska, které země uskutečnila na přelomu října a listopadu, a takovéto testování označil za způsob, jak se vyhnout celostátní karanténě. Podle odborníků po hromadném otestování obyvatel, které odhalilo tisíce nakažených, neučinily slovenské úřady potřebné kroky k potlačení pandemie. V poslední době počty nakažených začaly v zemi rychleji stoupat, země proto od nadcházející soboty omezí volný pohyb lidí.

Pokles popularity

Slovenská média opakovaně upozorňovala, že Matovič v souvislosti s koronavirovou krizí kritizoval nejen Sulíka, ale i prezidentku a nejpopulárnější političku v zemi Zuzanu Čaputovou. Hlava slovenského státu před podzimním testováním obyvatel na koronavirus upozornila na nedostatky při jeho přípravě a na začátku prosince vybídla Matoviče, aby zvážil, zda se nevzdá řízení koronavirové krize. Upozornila, že stát potřebuje lidi motivovat, uklidňovat, a ne je strašit a vyhrožovat.

V uplynulých měsících klesla nejen popularita Matoviče, ale i jeho hnutí OĽaNO, které se ziskem 25 procent hlasů vyhrálo parlamentní volby. Podle posledního průzkumu veřejného mínění preference hnutí klesly na 11 procent a hnutí v popularitě předběhla i Sulíkova SaS. Matovič se do vysoké politiky dostal v roce 2010, kdy byl zvolen poslancem parlamentu právě na kandidátní listině SaS.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou dohodu o přístupu k ukrajinským přírodním zdrojům. Ta poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým investičním projektům zaměřeným na ukrajinské nerostné bohatství, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, uvedla agentura Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 3 mminutami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 1 hhodinou

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 4 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 4 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 5 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 8 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...