Slováci po boku Čechů. V Jeruzalémě otevřou kulturní centrum

Slovensko otevře kulturní centrum v Jeruzalémě. Napsal to izraelský server Times of Israel, podle něhož to sdělila slovenská parlamentní delegace, která je stejně jako delegace českých senátorů v těchto dnech v Izraeli. Times of Israel to označil za „překvapivý krok“, jímž se Slovensko připojuje k České republice a Bulharsku, které se rozhodly rozšířit diplomatickou přítomnost v Jeruzalému. První a nejvýznamnější krok podnikly Spojené státy, když do Jeruzaléma v květnu převedly své velvyslanectví z Tel Avivu.

Slovenská delegace ohlásila otevření kulturního centra v Jeruzalémě v úterý. Poslanec Martin Glváč, který je ve slovenské delegaci, řekl podle Times of Israel, že doufá, že jde o první krok ze série dalších, jež budou následovat. Glváč o úmyslu své země informoval na úterním setkání v izraelském parlamentu uspořádaném ke stému výročí založení Československa a 70. výročí vzniku Izraele.

V úterý se konala třístranná schůzka návštěvníků z Česka a Slovenska s předsedou izraelského parlamentu Julim Edelsteinem. Přítomen byl předseda slovenského parlamentu Andrej Danko a předseda českého Senátu Milan Štěch.

Příjemné překvapení pro Izraelce

Edelstein podle Times of Israel vyzval Slovensko k následování České republiky a otevření honorárního konzulátu v Jeruzalému, načež Slováci ohlásili rozhodnutí o kulturním centru. „Pro Izrael je to úžasný diplomatický úspěch a příjemné překvapení. Jsem si jist, že až přijedou další delegace, pochopí, že Jeruzalém je věčné hlavní město Izraele,“ řekl při svém poděkování Edelstein.

Izraelský server upozornil, že slovenské ministerstvo zahraničí nijak nenaznačilo změnu názoru Bratislavy na status Jeruzaléma. Slovenská delegace neposkytla bližší informaci o tom, kdy bude nové zařízení otevřeno.

Česko svůj honorární konzulát v Jeruzalému otevřelo v květnu. Úřad tam již byl v minulosti, ale po úmrtí minulé honorární konzulky byl od roku 2016 uzavřen. Prezident Miloš Zeman opakovaně vyzývá k přesunu českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Americký prezident Donald Trump loni ohlásil, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele, a 14. května do něj USA přesunuly své velvyslanectví. Palestinci kvůli tomu odvolali svého zástupce z USA.

Netanjahu lobbuje v Evropě i Americe

Izrael v roce 1967 obsadil východní, převážně Araby obývanou část, později ji připojil ke zbytku a celý Jeruzalém označil za svou nedělitelnou metropoli. Většina světa ale anexi neuznává a o konečném statusu měla rozhodnout izraelsko-palestinská jednání, jež jsou však od roku 2014 pozastavena.

Podle izraelských sdělovacích prostředků usiluje izraelský premiér Benjamin Netanjahu o to, aby země celé visegrádské skupiny přesunuly svá velvyslanectví do Jeruzaléma, a osobně požádal maďarského premiéra Viktora Orbána, aby přijel do Izraele. Orbán cestu ohlásil na 18. až 20. červenec.

Během léta se pak podle izraelských médií mají konat schůzky s dalšími členy skupiny. Podobně Netanjahu lobbuje u latinskoamerických států.