Skupina novinářek v Kongu pomocí rádia upozorňuje na tristní podmínky žen

4 minuty
Horizont ČT24: Novinářky v Demokratické republice Kongo
Zdroj: ČT24

V Demokratické republice Kongo ani dvacet let po formálním ukončení války boje zcela neustaly. Jen za uplynulý rok zasáhly na východě země téměř milion obyvatel. Rodiny mnohdy musí opustit své domovy a míří do uprchlických táborů. V souvislosti s doutnajícím konfliktem roste i počet obětí sexuálního násilí. Na tristní podmínky žen a dívek ve válce upozorňuje skupina novinářek ve vysílání rádia GO FM.

Skupina novinářek ve městě Goma na východě Demokratické republiky Kongo se schází, aby dala hlas těm, které mluvit nemohou. Za mikrofon ve studiu usedají každý den. Skrze něj svět informují o tom, jaké dopady má desítky let trvající konflikt v jejich rodné zemi – nejen na ženy.

„Hlavním cílem rádia je snaha poskytnout ženám prostor k vyjádření. Většina novinářek zde jsou ženy,“ řekla zakladatelka projektu a obhájkyně práv žen Passy Mubalamová. Ji samotnou už jako dítě politická nestabilita v rodné zemi hluboce poznamenala. I proto nechtěla nečinně přihlížet.

Jednou z novinářek je taky Yvonne Kapingová, která do rádia dochází dobrovolně. Říká, že své povolání vykonává i za ty, které žijí v místech ovládaných rebely a vykonávat ji už nemohou. „Musela jsem udělat rozhovor se ženou, které naše vláda odmítla dál pomáhat,“ prohlásila.

Od získání nezávislosti v roce 1960 nedokázalo konžské vedení zajistit v zemi stabilitu, navzdory značnému nerostnému bohatství se dlouhodobě řadí k nejchudším na světě. Novodobou historii zároveň naplnily válečné konflikty. Ten nejrozsáhlejší – nazývaný též velká africká válka – oficiálně skončil před téměř dvaceti lety. O život připravil až šest milionů lidí. Dílčí boje mezi ozbrojenými a etnickými skupinami v současnosti ale pokračují převážně na východě území.

Nepříznivá situace žen

„Víte, ženy patří k prvním obětem těchto konfliktů v našem regionu,“ prohlásila Mubalamová. Jen za letošní únor muselo kvůli násilnostem v provincii Severní Kivu prchnout z domovů až tři sta tisíc lidí. Ženy a děti často pak v domnění, že si zajistí bezpečí, míří do provizorních táborů.

Situace žen v Demokratické republice Kongo
Zdroj: ČT24

„V táborech pro vnitřně vysídlené osoby docházelo k množství násilných činů na ženách. Přes noc se stávaly oběťmi znásilnění. Po mnoha letech se tak historie opakuje,“ přibližuje Mubalamová.

Masivní znásilňování, sexuální otroctví, únosy i další násilné praktiky včetně zohavování genitálií – nedůstojné zacházení se ženami se do historie země zapsalo stejně hluboko jako válka. Mubalamová i přes nepříznivé vyhlídky do budoucna ale nepřestává věřit, že svou činností v rodné zemi dokáže práva mezi ženami a muži alespoň trochu narovnat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Severní Korea poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Severní Korea poprvé potvrdila, že vyslala své vojáky, aby bojovali na straně Ruska ve válce s Ukrajinou. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva uvedla, že ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky, kteří část regionu obsadili loni v létě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci dál bojují v Kurské a Bělgorodské oblasti na západě Ruska.
05:52Aktualizovánopřed 11 mminutami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 8 hhodinami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 8 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 10 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 14 hhodinami
Načítání...