Severnímu Irsku po brexitu přibývá turistů. Ubývá ale lidí, kteří přišli z EU za prací

Nahrávám video
Události ČT: Severnímu Irsku Brexit přivedl turisty
Zdroj: ČT24

Rozhodnutí o vystoupení z EU se zatím v Severním Irsku vyplácí cestovnímu ruchu. Přestože místní voliči v referendu hlasovali pro setrvání, statistiky ukazují, že za rok od rozhodnutí do Severního Irska přijely přes dva miliony lidí. A letos se čeká další nárůst – o šest procent. Hotely rozšiřují své kapacity. I tak ale brexit vyvolává obavy. Už příští týden se mají rozběhnout nové rozhovory o brexitu.

Druhé největší severoirské město láká turisty svými hradbami. Londonderry jako jedno z mála v Evropě je má neporušené. A teď se město raduje – hotely hlásí sedmdesátiprocentní  obsazenost. „Máme čísla za rok 2017. S potěšením oznamujeme, že to byl rekordní rok pro turistiku,“ oznámila marketingová manažerka VisitDerry Karen Hendersonová.

Může za to oslabení libry, vyvolané brexitem. Levnější libra sice přivádí víc turistů z Evropy do Severního Irska, ale má to i své stinné stránky. Pro pracovníky z Evropské unie v severoirských barech, restauracích nebo hotelích znamená slabší měna snížení platu. Někteří z nich proto odchází.

„Občané EU vyslechli vzkaz, který jim brexit vyslal. Podle mě jsou lidé velmi znepokojení tím, jaký hospodářský dopad Brexit bude mít,“ uvedl expert na brexit Queen's University v Belfastu Colin Harvey.

Cizinci přitom představují čtvrtinu personálu v severoirském pohostinském průmyslu. Ten se kvůli jejich nedostatku ptá, koho bude v budoucnu zaměstnávat, když se mu v posledním roce a půl tolik daří. „Zabere to další dva roky, abychom viděli, jaké dopady to přinese. My ale budeme chtít přivítat co nejvíc návštěvníků,“ dodala Hendersonová.

BeerExit nechutná všem. Tak jako brexit

„Díky změně kurzu měna klesla o tolik, že máme víc lidí z eurozóny, kteří přichází do Severního Irska. Já osobně bych ale radši zůstal v EU,“ přiznal James Huey, který si v bývalých kasárnách pro britské vojáky založil první pivovarský restaurant v Severním Irsku. Z odchodu Spojeného království z EU má obavy, přestože turistů přibylo. 

Bojí se, že obchodu vzniknou nové překážky. I proto vymyslel pivo Exit. V narážce na brexit ho nazval BeerExit. Přiznává, že ne všem zákazníkům chutná. „Někteří říkají, že to ani není pivo. Lidé jsou v názoru na něj rozdělení. Tak trochu jako na brexit,“ dodal pivovarník.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Letiště v Dubaji postupně obnovuje provoz po dronovém útoku

Mezinárodní letiště v Dubaji v pondělí dopoledne postupně obnovuje provoz a odlétají z něj některé spoje. Požár způsobený dronovým útokem předtím tento letecký uzel ve Spojených arabských emirátech (SAE) na několik hodin paralyzoval.
04:05Aktualizovánopřed 21 mminutami

Izrael oznámil, že zahájil pozemní operaci proti Hizballáhu v jižním Libanonu

Izraelská armáda v pondělí oznámila, že její jednotky v posledních dnech zahájily omezenou a cílenou pozemní operaci proti pozicím proíránského militantního teroristického hnutí Hizballáh v jižním Libanonu. Cílem této akce je posílit přední obranné linie, uvedla armáda, kterou citovala agentura Reuters.
07:23Aktualizovánopřed 49 mminutami

Digitální peněženka Wero chce vymanit Evropu z nadvlády americké Visa i Mastercard

Digitální peněženku Wero vytvořily evropské banky a platební společnosti, aby se vyhnuly používání karetních sítí od amerických firem Visa nebo Mastercard. Důvodem je snížení nákladů i udržení kontroly v nejisté době mezinárodního napětí. Na obnovení evropské platební suverenity pracují i instituce Evropské unie, které chtějí představit digitální euro, které by mohlo fungovat jako digitální měna pro každodenní platby.
před 2 hhodinami

NATO čeká špatná budoucnost, pokud nepomůže v Hormuzském průlivu, řekl Trump

Severoatlantickou alianci čeká „velmi špatná budoucnost“, pokud se spojenci USA nebudou podílet na zajištění plavby v Hormuzském průlivu. V rozhovoru pro deník Financial Times (FT) to řekl americký prezident Donald Trump. K otevření úžiny podle něj musí přispět také Čína, v opačném případě pohrozil odkladem summitu s tamním vůdcem Si Ťin-pchingem. Teherán se pokouší zablokovat průliv klíčový pro vývoz ropy z Perského zálivu poté, co USA spolu s Izraelem zahájily proti Íránu rozsáhlé údery.
00:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Irácký Kurdistán kvůli útokům milic přestává vyvážet ropu

V irácké autonomní oblasti Kurdistánu byla kvůli útokům milic pozastavena veškerá produkce ropy a zemního plynu. Podle ministerstva přírodních zdrojů už není možné surovinu vyvážet. Resort zároveň obvinil federální vládu v Bagdádu z nečinnosti i z toho, že někteří z útočníků dostávají výplaty právě od této vlády. Proíránské irácké milice útočí v odvetě za izraelsko-americké údery na Írán na různé cíle v Iráku, míří na kurdské vojenské cíle i ropnou infrastrukturu.
před 9 hhodinami

Paříž, Marseille a Lyon čeká druhé kolo obecních voleb, v prvním uspěly koalice

V Paříži, Marseille a Lyonu se bude konat v neděli 22. března druhé kolo komunálních voleb. Žádné volební uskupení totiž nezískalo o víkendu ve třech nejlidnatějších městech Francie polovinu hlasů v prvním kole. Ukazují to téměř úplné výsledky hlasování. V největších městech uspěly levicové koalice. Výsledky v Marseille a Lyonu jsou relativně těsné, v Paříži ale má sociálnědemokratický kandidát Emmanuel Grégoire náskok více než deset procentních bodů.
před 10 hhodinami

Příznivci Orbána i Magyara vyšli do ulic Budapešti

Ulice Budapešti zaplnily davy lidí. Jak maďarský premiér Viktor Orbán, tak i jeho politický soupeř Péter Magyar předtím vyzvali své stoupence, aby vyšli a tím předvedli svou sílu před dubnovými volbami. Akce pořádané Orbánovou vládnoucí národněkonzervativní stranou Fidesz a středopravou stranou Tisza vedenou Magyarem jsou podle agentury AP vnímány jako ukazatel podpory, kterou mohou oba tábory očekávat v posledním měsíci kampaně. Obou akcí se podle agentury AFP zúčastnily desítky tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V Moldavsku je pohotovost kvůli kontaminaci Dněstru po ruském útoku na Ukrajinu

Moldavsko vyhlásilo pohotovost kvůli úniku paliva do řeky Dněstr po ruském vzdušném útoku na Ukrajinu, oznámila podle agentury AFP a ruské služby BBC moldavská vláda. Za kontaminaci zřejmě může několik dní starý ruský vzdušný útok na ukrajinskou Dněsterskou vodní elektrárnu. Server RBK-Ukrajina před několika dny uvedl, že do Dněstru unikly z tohoto zařízení technické oleje a že se znečištění šířilo do Moldavska.
před 11 hhodinami
Načítání...