Brexit může otřást pozicí angličtiny, Britové narychlo studují čínštinu i francouzštinu

7 minut
Britové se kvůli brexitu učí cizí jazyky
Zdroj: ČT24

Britský odchod z osmadvacítky stále vyvolává celou řadu otázek. Nejasná je třeba budoucnost angličtiny v Evropské unii. Jen třetina Britů je přitom v současné době schopná vést konverzaci v cizím jazyce. Podle Královské vzdělávací agentury to je velký problém na poli kultury i ekonomiky. Zasadí se tak o zvýšení jazykové výbavy Britů.

Britská vláda již investovala 10 milionů liber do programu na zlepšení jazykových nedostatků svých občanů. Mimo jiné chce, aby do roku 2020 plynně ovládalo čínštinu nejméně pět tisíc mladých lidí.

„Tato země dlouho žila v představě, mylné představě, že angličtina je jazyk, kterým se mluví po celém světě. Kvůli tomu lidé zřejmě přestali chtít učit se jiné jazyky,“ míní jazykový ředitel Alexandra Park School v Londýně Jay Naidoo.

Na nutnost zvýšení jazykové výbavy Britů upozorňuje i oficiální královská vzdělávací organizace British Council. Do pokladny by podle ní skrze mezinárodní obchod mohlo ročně přitéct o 50 miliard liber víc.

Hlavní motivací je ale blížící se brexit. Země odejde z EU již na jaře 2019. „V čase, kdy se Británie chystá opustit Evropskou unii, je znepokojivé, že čelíme deficitu v jazykové vybavenosti. Když to nebudeme řešit, může se stát, že budeme tratit jak v ekonomice, tak v kultuře. Je skutečně důležité, abychom zdůraznili význam (cizích) jazyků,“ upozornila poradkyně pro výuku Vicky Goughová z British Council.

O tom, že by spolu s Británií mohla z Unie odejít i angličtina, se spekuluje od samotného referenda. Takový scénář ale pravděpodobně nezíská souhlas Irska nebo Malty, kde jde o úřední jazyk. Angličtina je zároveň v trojici pracovních jazyků evropských institucí – společně s němčinou a francouzštinou.

Angličtina je výchozí jazyk, ve kterém v Unii pracují všichni. Pokud chcete fungovat, musíte umět anglicky, ale bylo by také dobře, abyste uměli minimálně třeba ještě francouzsky, protože řada dokumentů je ve francouzštině. Velmi často se stávalo, že západoevropští diplomaté schválně přešli do francouzštiny, když nechtěli, aby někteří ze střední a východní Evropy rozuměli tomu, o čem se baví.
Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti

Do popředí chce Francie

Právě Paříž si na jazykové prvenství v Evropě myslí dlouhodobě. Ochránci jazyka ve Francouzské akademii nedávno varovali, že francouzština pomalu skomírá. I proto někteří spisovatelé vnímají brexit jako příležitost, jak jí vrátit bývalý lesk, a požadují, aby se stala oficiálním jazykem EU.

Francouzština je v současné době oficiální řečí v řadě afrických zemí, kde rychle narůstá počet obyvatel. Podle prezidenta Emmanuela Macrona bude proto do roku 2050 nejpoužívanějším jazykem v Africe a možná i na světě.

Podle anglisty Tomáše Gráfa ale jazyková rivalita ani brexit angličtinu ohrozit nemůže. Na celém světě mluví anglicky 1,5 miliardy lidí. Je jazykem vědy, kultury a internetu.

„Pokud jsem řekl, že více než miliarda lidí se angličtinu učí jako druhý nebo cizí jazyk, tak samozřejmě potřebují školy, materiály, jazykové zkoušky. A to je obrovský průmysl, ve kterém se točí obrovské peníze. Toto všechno pozici angličtiny upevňuje natolik, že nějaký brexit ji rozhodně neohrozí,“ konstatoval Gráf.

Harmonogram vystoupení Velké Británie z EU
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 8 mminutami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 43 mminutami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 1 hhodinou

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Evakuovat se musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
před 4 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set vojáků KLDR, tvrdí Soul

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě, uvedl podle agentur AFP a Reuters jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty činí celkem 4700 vojáků, z toho bylo dva tisíce zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách osmnáct tisíc vojáků, sdělil poslanec.
06:14Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Uzbecká vláda zabavuje půdu ve prospěch „plíživého Pekingu“

Uzbečtí farmáři tvrdí, že je vláda pod záminkou státem podporovaného rozvoje nutí přenechávat půdu čínským podnikům, čímž místním obyvatelům odebírá tisíce hektarů úrodných bavlníkových a pšeničných polí, napsala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). K převodům pozemků má oficiálně docházet dobrovolně, zemědělci však pro server popsali zastrašování a výhružky ze strany tamních úředníků. Ve Střední Asii tak rostou protičínské nálady a obavy z plíživého vlivu Pekingu.
před 5 hhodinami

Soud nařídil Trumpově vládě doplatit Rádiu Svobodná Evropa dubnové finance

Americký federální soud vydal předběžné opatření, kterým nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa uvolnit dvanáct milionů dolarů (244 milionů korun) pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) sídlící v Praze, uvádí agentura AP. Peníze mají sloužit na dubnový provoz stanice, jejíž financování chtěl Trump zcela ukončit, soud to však jiným předběžným opatřením zakázal.
před 5 hhodinami
Načítání...