Šéf Obamovy letky rezignoval kvůli letu nad New Yorkem

Washington - Prezident USA Barack Obama v pátek přijal rezignaci vojenského poradce Bílého domu Louise Caldery. Odstoupení je reakcí na kontroverzní dubnový přelet prezidentského letounu nad New Yorkem, který způsobil mezi obyvateli paniku. Příliš nízko se pohybující stroj totiž Newyorčanům připomněl útoky z 11. září 2001.

Ředitel vojenské kanceláře Bílého domu, která dohlíží na prezidentovu letku, je prvním z vysokých úředníků Obamovy administrativy, který rezignoval na svůj post.

„Spor, který se týká zhotovení fotografií z prezidentského letadla nad New Yorkem, mi nedovoluje vést účinně vojenskou kancelář Bílého domu,“ napsal Louis Caldera v rezignačním dopise, ve kterém také oznámil, že rezignace nabude účinnosti 22. května.

Barack Obama nařídil koncem dubna vyšetření této záležitosti. Prezidentský boeing doprovázený dvěma stíhačkami 27. dubna přeletěl nízko poblíž místa, kde se nacházely věže Světového obchodního střediska a kde stojí socha Svobody. Mezi obyvateli města vyvolal paniku i hněv starosty New Yorku Michaela Bloomberga a došlo také na evakuaci.

Barack Obama na palubě bílomodrého letadla nebyl a o celé akci předem nic nevěděl, dodal Bílý dům. Stroj patřil k těm, které prezident Spojených států obvykle ke své přepravě používá, tentokrát však vzlétl, aby pořídil fotografie. „Jak již bylo řečeno, byla to chyba, to jsme pochopili a nebude se to opakovat,“ řekl Obama tisku.

Vydáno pod