Ruští agenti využívají strach i existující spory, popsal režisér polského dokumentu

8 minut
Události, komentáře: Putinovo hřiště, dokument o tajných akcích Vladimira Putina
Zdroj: ČT24

Dvojice varšavských dokumentaristů sbírala důkazy o tajných aktivitách ruských agentů v Česku a dalších středoevropských zemích. Práci agentů ale nekoordinuje jeden velký plán napsaný v Kremlu, uvedl v pořadu Události, komentáře režisér dokumentu Putinovo hřiště Konrad Szolajski. Pracovníci ruských tajných služeb podle něj nemusejí vytvářet nové konflikty, svých cílů dokážou dosáhnout obratným rozdmýcháváním již existujících sporů a neshod.

„Her“, které se odehrávají na Putinově hřišti, je podle Szolajského „obrovské množství“. „Jsou uspořádány vždy takovým způsobem, že se v jednotlivých aktivitách využívají existující problémy, konflikty, procesy v jednotlivých společnostech. Takže není tomu tak, že by to byl nějaký velký plán, který se sepíše někde v Kremlu,“ popsal.

Ruští agenti podle něj nejdříve pozorují společnost, ve které chtějí působit, a identifikují témata, v nichž dochází ke konfliktům. „Zneužívají to, že lidé mají různé názory, že tyto názory velmi razantně vyjadřují,“ vysvětlil ruské sociální inženýrství v zahraničí.

V zemích s komunistickou minulostí podle něj společnosti řeší podobné problémy. „Lidé se bojí inflace, finančních a ekonomických problémů. A to je skvělý materiál. Podhoubí pro to, aby se vzněcovaly různé protesty a demonstrace,“ uvedl režisér.

Podobně výbušné podle něj bylo během pandemie covidu-19 téma očkování. „Covidové hnutí bylo velmi často a je pořád často využíváno k tomu, aby vzněcovalo neklid ve společnosti. Najednou lidé přestávají věřit vládě, doktorům,“ nastínil Szolajski.

Ruskými agenty nemusejí být jen Rusové

Agenti jsou ale schopní svůj modus operandi rychle změnit, upozornil. „Pozoroval jsem protiočkovací hnutí v Polsku a po vpádu Ruska na Ukrajinu. Tito lidé najednou zanechali boje proti očkování a soustředí se na politiku, takže se dokážou přeorientovat.“

Poznamenal, že agenti pracující pro Moskvu nemusejí být jenom Rusové. Během natáčení dokumentu Szolajski odhalil, že za finančními toky z Moskvy stojí i Češi nebo jeden Polák. Při tvorbě snímku spolupracoval také s šéfem české Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou, podle kterého „hodně politiků, kteří jsou proti NATO, proti Spojeným státům, nikoliv proti Rusku, byli placeni z Kremlu“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 18 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 18 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...