Rusové se stáhli z Poti, plní tak mírovou dohodu

Poti (Gruzie) - Ruští vojáci se dnes ráno stáhli z gruzínského přístavu Poti. Od srpnového konfliktu jich tam zůstávalo okolo sedmdesáti. Moskva se ke stažení vojsk z Gruzie zavázala v pondělí v dohodě s Evropskou unií. Do separatistické Jižní Osetie a Abcházie chce ale nasadit přes 7 tisíc vojáků, údajně aby zajišťovali bezpečnost obou regionů. Do pásu mezi nimi a Gruzií mají přijet pozorovatelé z Evropské unie.

Ruské kamiony a vojenské vozy s vojáky opustily pozorovací bod Nabada před šestou hodinou ranní. „Odjíždíme. Jedeme do Abcházie, vracíme se do Ruska,“ řekl agentuře jeden z vojáků několik hodin před odjezdem jednotek. Stažení ruských jednotek z Poti potvrdil představitel gruzínského ministerstva vnitra Šota Utiašvili a šéf gruzínské bezpečnostní rady Alexandr Lomaja.

Ruští vojáci odjíždějí z vyklizených stanovišť do separatistické Abcházie. Podle Lomaji jich odjelo asi 250, na gruzínském území jich ale stále zůstává asi 1 200. Ruská strana dnes zdůraznila, že se její vojáci stáhli dva dny před termínem stanoveným v dohodě s Evropskou unií.
Rusko proto čeká, že své závazky splní i druhá strana. Především trvá na splnění záruk, že Gruzie nezaútočí na separatistické regiony Abcházii a Jižní Osetii.  

Na základě dohody uzavřené mezi francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a jeho ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem se mají ruští vojáci stáhnout do měsíce z Gruzie vyjma Jižní Osetie a druhé separatistické oblasti Abcházie. Do země také mají přijít pozorovatelé EU. Rusko tvrdí, že chce v Jižní Osetii a Abcházii, jejichž samostatnost už uznalo, umístit 7 600 svých vojáků.

Ruská armáda pohřešuje tři letce sestřelené nad Gruzií    

Ruský generální štáb dnes oznámil, že neví nic o osudu tří ruských vojáků sestřelených na počátku srpna nad Gruzií. „Dosud neznáme osud tří vojenských letců z posádky sestřeleného letounu Tu-22. Posádka se katapultovala. Její velitel nám byl předán zraněný, dostalo se mu lékařského ošetření,“ uvedl generál Anatolij Nogovicyn.

Tři ruští vojáci byli sestřeleni během bojů ruské armády s Gruzínci. Moskva se snažila získat informace o svých třech mužích od Gruzie prostřednictvím Červeného kříže. Dosud ale nemá o osudu vojáků žádné informace.

Záběry vraku Tu-22 gruzínská televize odvysílala 10. srpna s tím, že letoun, pilotovaný padesátiletým plukovníkem Igorem Zinovem a dalšími třemi letci, byl sestřelen u gruzínského města Gori a jeden pilot zahynul.

Vydáno pod