Kyjev – Severně od Doněcku se setkali ukrajinští i ruští důstojníci a zástupci OBSE, aby vytyčili nárazníkovou zónu na východě Ukrajiny. Má tam vzniknout pásmo široké 30 kilometrů, ze kterého mají obě strany stáhnout děla i další těžkou techniku. Zástupci separatistů dnes také oznámili, že chtějí s vládou v Kyjevě jednat o distribuci uhlí a elektřiny během zimy. Ruské ministerstvo zahraničí ale zakrátko popřelo, že by se ruští vojáci účastnili „nějaké schůzky“ s ukrajinskými vojáky, když zdůraznilo, že role ruské strany prý spočívá pouze v nezbytné součinnosti, a to ve spolupráci s misí OBSE.
Rusko-ukrajinská nárazníková zóna? Rusové jednání popírají
Před týdnem se v Minsku představitelé ukrajinské vlády a povstalců dohodli, že obě strany své těžké zbraně současně stáhnou od frontové linie a obydlených míst o 15 kilometrů zpět, čímž vznikne 30 kilometrů široká nárazníková zóna. Její hranice má vymezit třístranná skupina, zahrnující kromě zástupců ukrajinské armády také 76 ruských vojáků a zástupců OBSE.
Podle agentury Interfax-Ukrajina se má nárazníková zóna rozdělit do čtyř nebo pěti sektorů. V nich budou skupiny pozorovatelů OBSE spolu s ukrajinskými a ruskými představiteli kontrolovat plnění dohody o příměří.
Na východě Ukrajiny má už od 5. září platit mezi oběma stranami příměří, incidenty jsou však hlášeny skoro každý den. I v noci na dnešek se podle ranního komuniké ukrajinské armády střílelo, a to opět i u doněckého letiště, které zůstává v rukou ukrajinských vojáků. Armáda připsala střelbu „nekontrolovatelným“ skupinám separatistů.
Separatisté chtějí jednat o uhlí a elektřině
Východoukrajinští separatisté budou se zástupci kyjevské vlády jednat o režimu distribuce uhlí a elektrické energie v zimním období. Agentuře AFP to řekl jeden z vůdců „lidové republiky“ v Doněcké oblasti Andrej Purgin. Kdy má jednání začít a kde se má konat, ale neupřesnil. Donbas, jehož část kontrolují separatisté, je hlavní ukrajinskou těžební oblastí uhlí.
„Nejde o žádné politické diskuse, jen o konzultace o režimu v zimním období,“ upozornil Purgin, který je v doněcké povstalecké vládě vicepremiérem. Jednání se podle něj má uskutečnit na platformě takzvané kontaktní skupiny, která počátkem září dojednala v běloruském Minsku příměří. Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan na Purginovo prohlášení reagoval oznámením, že o žádném jednání nic neví.
Donbas je hlavní ukrajinskou těžební oblastí a tamní uhlí je strategicky významnou surovinou pro export i pro provoz ukrajinských tepelných elektráren. Řada šachet však kvůli válce není v provozu, jiné jsou v území obsazeném vzbouřenci. „Kyjev potřebuje naše uhlí,“ řekl AFP Purgin.
Jednání se má podle něj zabývat i dodávkou elektřiny. Několik elektráren, které jsou v zóně kontrolované separatisty, dodává proud do ukrajinského vnitrozemí, stejně je tomu ale i naopak.
Kvůli cenovým sporům a neuhrazeným účtům Rusko v létě zastavilo dodávky plynu Ukrajině. Z obavy před kritickou zimou se ukrajinská vláda rozhodla uzavřít kontrakt na dovoz černého uhlí z Jihoafrické republiky. První dodávka má na Ukrajinu dorazit v říjnu.