Rusko přiznalo, že poskytlo azyl ukrajinskému exprezidentovi Janukovyčovi

Rusko poprvé přiznalo, že poskytlo svrženému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi „dočasný azyl“. Oznámila to agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na informaci migrační správy ruského ministerstva vnitra. Janukovyč v únoru 2014 po protivládních demonstracích v Kyjevě uprchl s podporou Kremlu do Ruska, nyní žije v Rostově na Donu.

Bývalý prezident je na Ukrajině stíhán za zneužití pravomoci a za podíl na smrti stovky lidí, kteří při srážkách s policií během převratu zahynuli na kyjevském náměstí Nezávislosti. Kyjevská prokuratura ale dosud s kauzou nepokročila s odůvodněním, že nezná místo exprezidentova pobytu. Bez této informace nemohla Janukovyče předvolat k výslechu ani předat věc soudu.

O zprávu ohledně Janukovyčova azylu požádal Kyjev ruské úřady několikrát, naposled letos v červenci. Odpověď podle Interfaxu-Ukrajina přišla koncem září. Píše se v ní o „dočasném azylu“ v Rostově, ale i o tom, že Janukovyč nežádal o ruské občanství, jak spekuloval ukrajinský tisk.

Interfax-Ukrajina vychází z odpovědi na dotaz, který migrační správě ruského ministerstva vnitra poslal Janukovyčův právník Vitalij Serďuk. Podle něj má informaci o dočasném azylu pro exprezidenta v Rusku i ukrajinská prokuratura. 

O tom, zda se Janukovyč k výslechu na Ukrajinu dostaví, panují pochybnosti. Exprezident v azylu poskytl několik rozhovorů a několik jeho projevů se objevilo na sociálních sítích. K výjezdu z Ruska se ale zatím neodhodlal.