Rusko nemůže čekat obnovení diplomatických styků s Gruzií

Tbilisi - Gruzie nehodlá obnovit diplomatické styky s Ruskem, dokud Moskva neukončí okupaci gruzínských provincií Jižní Osetie a Abcházie obsazených po válce v roce 2008. Podle dnešních informací gruzínského tisku to prohlásila nová gruzínská ministryně zahraničí Maja Pandžikidzeová, která nastoupila do úřadu pro vítězství opoziční koalice Gruzínský sen v nedávných parlamentních volbách.

„Pětina gruzínského území je okupována Ruskem, Moskva dokonce otevřela v Suchumi a Cchinvali svá “velvyslanectví„. Diplomatické styky proto obnoveny nebudou. Pro nás všechny neexistuje naléhavější cíl, než s okupací skoncovat,“ prohlásila ministryně.

Pandžikidzeová tak zchladila optimistická očekávání některých ruských politiků, kteří po odchodu dřívější silně protiruské gruzínské vlády očekávali oteplení dosud mrazivých vztahů mezi Tbilisi a Moskvou. Nový premiér Bidzina Ivanišvili, vítěz nedávných voleb, se v předvolební kampani netajil záměrem „normalizovat“ nepřátelské gruzínsko-ruské styky. Odvolal dokonce bojkot zimních olympijských her, které v roce 2014 bude hostit ruské letovisko Soči.

Gruzínská ministryně dnes uvedla, že dialog mezi Tbilisi a Moskvou je možný i navzdory absenci oficiálních diplomatických kontaktů. „Dialog vedla i dřívější vláda, která si k tomu našla své kanály,“ uvedla Pandžikidzeová bez dalšího vysvětlení.

Předseda ruské Rady pro národní strategii Valerij Chomjakov dnes v ruském listě Pravda napsal, že obnovení diplomatických styků s Gruzií není možné reálně očekávat. „K moci dnes přišli v Gruzii lidé, kteří mají k Rusku úplně stejný vztah jako jejich předchůdci. V Gruzii neexistují proruské síly, a chovat naděje na zlepšení vztahů je proto nesmyslné. Gennadij Oniščenko nám možná dovolí pít gruzínské víno a minerálky. To bude to jediné, v co můžeme doufat,“ řekl politolog s odvoláním na léta platné embargo na dovoz gruzínských potravin do Ruska.