Rumunský ústavní soud anuloval výsledky prezidentských voleb

8 minut
Horizont ČT24: Opakování rumunských voleb
Zdroj: ČT24

Rumunský ústavní soud zrušil výsledek prezidentských voleb, jejichž první kolo vyhrál Calin Georgescu z krajní pravice. Druhé kolo se mělo konat tuto neděli. Nejvyšší soudní instance v zemi ke kroku přistoupila poté, co prezident Klaus Iohannis ve středu odtajnil dokumenty zpravodajských služeb, podle nichž Rusko zasahovalo do kampaně a propagovalo Georgeska. Vláda musí rozhodnout o datu nového hlasování.

„Proces volby rumunského prezidenta bude plně opakován, vláda stanoví nové datum a kalendář nezbytných kroků,“ uvedl soud v prohlášení. Podle stanice BBC to znamená, že zopakovat se bude muset i volební kampaň. Ústavní soudci se ráno sešli, přestože předchozí noc oznámili, že nové informace ohledně možného vnějšího ovlivňování do voleb nebudou projednávat až do druhého kola hlasování, podotkla BBC.

V prvním kole prezidentských voleb 24. listopadu překvapivě uspěl proruský kritik Severoatlantické aliance Calin Georgescu. Ten se 8. prosince měl utkat s šéfkou středopravého opozičního uskupení Zachraňte Rumunsko (USR) Elenou Lasconiovou, která se do druhého kola dostala jen s velmi těsným náskokem tří tisíc hlasů nad třetím v pořadí, sociálnědemokratickým premiérem Marcelem Cioalakem.

Georgescu získal nejvíce hlasů od mladých voličů a Rumunů žijících v zahraničí, jeho kampaň stála na sociální síti TikTok.

Dva neúspěšní kandidáti požádali ústavní soud o zrušení výsledků prvního kola. Jeden z nich obvinil USR z porušení volebního zákona tím, že v den voleb vedla kampaň mezi voliči z diaspory. Druhý zase obvinil Georgesca z toho, že deklaroval nulové předvolební výdaje, ale neuvedl financování spojené s TikTokem a další finanční dary.

Soud změnil názor po zveřejnění zprávy tajných služeb

Rumunský ústavní soud napřed nařídil hlasy prvního kola přepočítat a původně nečekaný výsledek prvního kola potvrdil, nyní ale svůj postoj přehodnotil.

„Rozhodnutí padlo na základě zprávy, která byla deklasifikována ze strany tajných služeb Rumunska a která poměrně výbušným způsobem ukázala na to, že Georgescu vyhrál první kolo nepřirozeným způsobem,“ shrnuje analytik Pavel Havlíček (TOP 09) z Asociace pro mezinárodní otázky.

„A to za masového nasazení prostředků státního aktéra, který poukazuje na Ruskou federaci. Významnou roli v tomto celém hrála platforma TikTok, přes kterou mělo být podle zprávy nasazeno masivní množství zdrojů a prostředků i v rámci uživatelských sítí, které zásadním způsobem ovlivnily finální výsledek,“ dodal Havlíček.

Evropská komise oznámila, že v reakci na dění v Rumunsku posílí kontrolu sociální sítě TikTok. Bruselský web Politico napsal, že podle odtajněných dokumentů rumunských tajných služeb byla předvolební kampaň velmi podobná manipulačním akcím, které Rusko podniká na Ukrajině a v Moldavsku.

10 minut
Analytik Havlíček o situaci v Rumunsku
Zdroj: ČT24

Iohannis zůstane ve funkci do zvolení nového prezidenta

Funkční období současného prezidenta končí 21. prosince. Samotný Klaus Iohannis prohlásil, že zůstane ve funkci, dokud nebude zvolen prezident nový.

Rumunsko se připravuje také na změnu vlády, neboť v zemi se na začátku prosince konaly parlamentní volby, v nichž zvítězili vládnoucí sociální demokraté (PSD), ale zároveň posílila krajní pravice. Ten, koho Iohannis pověří sestavením kabinetu, rozhodne o kalendáři nových prezidentských voleb.

Rumunská prokuratura mezitím oznámila, že po analýze odtajněných dokumentů zahajuje vyšetřování Georgescuovy kampaně.

Reakce politiků

Georgescu páteční verdikt soudu označil za „puč“. „Je to v podstatě formalizovaný státní převrat… Naše demokracie je vystavena útoku,“ tvrdí politik. Někteří politologové mezitím vyjádřili mínění, že Georgescu nebude moci znovu kandidovat, neboť mu to neumožní soud.

Lasconiová verdikt zkritizovala jako nelegální a nemorální. „Ať se nám to líbí nebo ne, z právního a legitimního hlediska devět milionů rumunských občanů, jak v zemi, tak v diaspoře, vyjádřilo preferenci určitého kandidáta. Nemůžeme ignorovat jejich vůli.“

Ciolacu verdikt ústavního soudu přivítal a označil ho jako „jediné správné řešení po odtajnění dokumentů, které ukazují, že výsledek hlasování Rumunů byl očividně zkreslený v důsledku ruské intervence“.

11 minut
Analytik Martin Ehl o zrušení voleb ústavním soudem
Zdroj: ČT24

Analytik: Rusko se snaží ovlivňovat dění v zemích východního křídla NATO dlouhodobě

„Všichni sledují záležitost kolem TikToku, to je nejviditelnější věc, ale Rusko se snaží ovlivnit situaci uvnitř Rumunska – podobně jako ve všech ostatních zemích východního křídla (NATO) – ve svůj prospěch už nějakou dobu,“ podotkl k informacím rumunských bezpečnostních složek hlavní analytik Hospodářských novin Martin Ehl.

„Nechci strašit, ale my jsme prostě s Ruskem ve válce, můžeme to nazvat hybridní či informační válkou,“ připomíná Ehl. „Jsou to různé způsoby, jak se nás Rusko snaží rozložit a oslabit,“ dodává třeba s odkazem na poškození kabelů v Baltském moři, „zejména proto, abychom nepodporovali Ukrajinu a abychom přistoupili na novou bezpečnostní architekturu v Evropě, v níž bude Rusko hrát mnohem důležitější roli.“

„Někteří rumunští sociologové poukazují na to, že radikalizace rumunské společnosti je výsledkem dlouhodobých ruských snah,“ pokračuje analytik. „Z jedné strany je to možná výsledek nějaké širší ruské operace, z druhé strany je postup Calina Georgescua výsledkem naštvání rumunské společnosti na ten establishment, který má plně v rukou státní aparát, tedy i ústavní soud, v tom smyslu, že všichni jeho členové jsou nominanti dvou vládních stran, které se posledních třicet let střídaly u moci v Rumunsku.“

Právě popularita obou hlavních stran se v posledních letech propadá. „A ty hlasy neodcházejí k jiným demokratickým stranám, ale většinou odcházejí k radikálnějším hnutím,“ dodává analytik. „Establishment cítil ohrožení změnou, která by mohla přijít se zvolením Georgescua nebo i Eleny Lasconiové, která nepatří k těm dvěma hlavním silám,“ přibližuje Ehl. „Nedělal bych si iluze o nezávislosti rumunské justice v různých případech, ale není to tak tragický případ jako například v Maďarsku,“ podotýká zároveň.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Volby v Gabonu mají ukončit vládu junty, favoritem je ale její vůdce

V Gabonu se v sobotu uskuteční první volby od puče v srpnu 2023. Vojenská vláda slibuje obrodu demokracie, favoritem je nicméně vůdce junty a dočasný prezident Brice Oligui Nguema. Ten smí kandidovat jen díky změně volebního zákona. Nová ústava navíc ruší funkci premiéra. Podle expertů tak nejspíš bude pokračovat samovláda. Přítomnost francouzských sil v zemi by v případě vítězství Nguemy neměla být v ohrožení.
06:00Aktualizovánopřed 43 mminutami

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 48 mminutami

Prudké deště si v Indii a Nepálu vyžádaly téměř sto obětí

Téměř stovku obětí si od středy vyžádaly prudké deště, které postihly části Indie a Nepálu. Postižené oblasti mají podle meteorologů zasáhnout další lijáky, které jsou v této roční době nezvyklé, informovala agentura Reuters.
před 1 hhodinou

Trumpova vláda má do USA vrátit omylem deportovaného salvadorského migranta

Nejvyšší soud Spojených států v pátek potvrdil verdikt okresního soudu, který administrativě prezidenta Donalda Trumpa nařizuje vrátit do USA salvadorského imigranta s povolením k pobytu, píší agentury AP a Reuters. Trumpova administrativa v březnu tohoto muže, kterého označila za člena zločinecké organizace, i když nikdy nebyl obžalován ani souzen, poslala do věznice v jeho vlasti omylem.
před 2 hhodinami

Po pádu vrtulníku do řeky v New Yorku zemřelo šest lidí

Do řeky Hudson v centru New Yorku se ve čtvrtek odpoledne místního času (večer SELČ) zřítil vrtulník. Při pádu zahynulo šest lidí, včetně tří dětí, uvedl v pátek podle agentury AP starosta města Eric Adams. Mělo jít o turisty ze Španělska. O život podle policejních zdrojů ABC News přišel také pilot. Okolnosti nehody vyšetřuje Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB).
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zapírali, přiznali se, zapírají. Rusové opět odmítají vinu za masakr v Katyni

Intelektuálové, vojáci, duchovní, elita polského národa – před 85 lety zavraždili Sověti v lese u Katyně a na dalších místech přes dvacet tisíc polských zajatců. V dubnu 1940 postříleli zadržené ranou do týlu a zahrabali je do několika hromadných hrobů. Po třech letech pak mrtvé objevila postupující německá armáda. A začalo kolo obviňování propletené s propagandou nacistickou i komunistickou. Teprve 13. dubna 1990 Rusko oficiálně uznalo svoji vinu na masakru a odtajnilo i usvědčující dokumenty. V posledních měsících ale ruská bezpečnostní služba vinu Moskvy opět popírá a vrací se tak o téměř století zpět.
před 3 hhodinami

Ekvádor vybere prezidenta. Zemi trápí drogové gangy i rekordní počet vražd

Jihoamerický Ekvádor čeká o víkendu rozhodující kolo prezidentských voleb. Klíčovým tématem je přitom bezpečnost. Ze země se v posledních letech stal největší světový vývozce kokainu do Spojených států i do Evropy. Pašerácké sítě často kontrolují násilné albánské mafie. Jen letos v lednu to pro Ekvádor znamenalo rekordních 781 vražd.
před 4 hhodinami

Rusko a USA si vyměnily dva vězně. Budují vzájemnou důvěru, píše WSJ

Spojené státy a Rusko si v Abú Dhabí vyměnily dva vězně. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s tím, že je to další známka budování vzájemné důvěry v době, kdy obě jaderné mocnosti jednají o možnostech ukončení rusko-ukrajinské války, kterou Moskva zahájila svou plošnou invazí před více než třemi lety.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...