Představu, že geopolitický klid zajistí teprve rozdělení Ruska na několik menších států, odmítl v pořadu Fokus Václava Moravce ruský historik Andrej Zubov. Varoval před tím, že dělením Ruska by vzniklo „dvacet Jugoslávií“, tedy rivalitních, politicky nestabilních celků. Řešení spatřuje jen v proměně ruské společnosti.
Rozdělit Rusko na několik států by byla chyba, nutná je jeho vnitřní transformace, soudí historik Zubov
Rozporcování Ruska by byla velká chyba, soudí Zubov. „Pokud ho rozporcujeme, ale nic neuděláme, budou to stále agresivní státy, které budou bojovat jeden proti druhému i proti svým sousedům,“ řekl.
Výsledkem by pak bylo dvacet Jugoslávií zároveň a obrovské lidské utrpení. „Takže nikoliv porcovat, ale měnit Rusko zevnitř. Jen tehdy se může Rusko ve svých hranicích z roku 1991 stát baštou demokratické a mírumilovné politiky,“ řekl ruský historik.
Domnívá se zároveň, že nestačí jen stažení Ruska z Ukrajiny, ale nezbytná bude jeho kompletní vnitřní transformace, která z Ruska učiní neagresivní zemi.
Rusko nakonec pochopí, kde jsou jeho hranice
Zubov v rozhovoru také zmínil, že nyní dochází v Rusku k okamžiku pravdy, kdy nakonec pochopí, že jeho hranice jsou ty, které byly mezinárodně uznané v letech 1991 a 1992 a zakotvené ve všech mezinárodních smlouvách.
Dříve měli Rusové podle Zubova za to, že celý Sovětský svaz je součástí Ruska, a to vedlo k válce v Gruzii v roce 2008 i k válce na Ukrajině v roce 2014 a loňské invazi.
Představu, že „Rusko neví, kde začíná a kde končí“, dal historik do souvislosti s vývojem dalších velkých států. Obdobné nejasnosti podle něj v minulosti čelily i Spojené státy ve vztahu k Texasu, „a v tomhle smyslu se Rusko nijak nelišilo.“ Zubov připomenul i vývoj Německa, „které touto nemocí strádalo za nacistů“. Dodal, že Německo tehdy nevědělo, kde končí jeho hranice, ale po druhé světové válce to pochopilo.