Rakousko hrozí Česku žalobou. Kvůli jadernému uložišti

Vídeň – Všechny politické, ale i právní kroky hodlá vůči Česku využít Rakousko kvůli možnosti budování českého trvalého úložiště jaderného odpadu blízko společných hranic. Kancléř Werner Faymann o tom dnes informoval ve Vídni po schůzi vlády, uvedla agentura APA. Fayman údajně hrozí i žalobou.

České úřady mají v plánu vybrat hlubinné uložiště ze sedmi zkoumaných lokalit, z nichž některé leží poblíž hranice s Rakouskem. „Rakousko se staví jasně proti jaderné energii a je také zcela proti konečným úložištím jaderného odpadu v blízkosti hranic,“ cituje Faymanna tisková zpráva rakouské vlády. „Včas jsme zahájili rozhovory na všech úrovních a následně vyčerpáme také všechny politické a právní možnosti,“ prohlásil dále kancléř.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v reakci na to řekl, že konečné rozhodnutí o místě úložiště padne v budoucnosti, začít fungovat má v roce 2065 a jeho stavba potrvá 15 let. Pokud bude ležet v blízkosti rakouských hranic, bude o něm samozřejmě Česko s Rakouskem diskutovat a Vídeň dostane příležitost se k věci vyjádřit například v procesu posouzení vlivu úložiště na životní prostředí.

Průzkum se provede v lokalitě Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, u Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, v Magdaleně na Táborsku, Čihadlu na Jindřichohradecku, Kraví hoře na Žďársku, Hrádku na Jihlavsku a v Horce pod Velkým Meziříčím. Některé z těchto lokalit leží nedaleko rakouských hranic.

České ministerstvo životního prostředí v říjnu oznámilo, že povolilo průzkum pro trvalé úložiště radioaktivního odpadu. Geologické průzkumné práce a posuzování vhodnosti hlubinných úložišť se týká celkem sedmi lokalit, o něž žádala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). „V zásadě jsme neměli žádné zákonné důvody pro neudělení povolení,“ uvedl Brabec s tím, že jde o předběžný průzkum, mapování lokalit.

  • „Vyjádření z rakouské strany beru v úvahu, všichni víme, že Rakušané se staví proti jaderným elektrárnám,“ uvedl ministr Richard Brabec s tím, že pro diskusi bude čas a se svým rakouským protějškem ji už zahájil.

V současné době se vyhořelé palivo ze šesti jaderných bloků ČEZ v Temelíně a Dukovanech ukládá do meziskladů. Rakousko vystupuje proti jaderné energetice dlouhodobě a v minulých letech jinak dobré česko-rakouské vztahy poměrně často narušovaly zejména spory kolem provozu a plánované dostavby Jaderné elektrárny Temelín.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko během války v Gruzii mučilo a vraždilo zajatce, rozhodl evropský soud

Padl další rozsudek Evropského soudu pro lidská práva proti Rusku. Tentokrát ho uznal vinným z konkrétních případů mučení a vražd gruzínských válečných zajatců – vojáci Moskvy se jich dopustili během války v roce 2008. Jako důkaz posloužily mimo jiné videonahrávky.
před 4 mminutami

Venezuelu zasáhla silná zemětřesení, obětí může být podle vědců z USA mnoho

Venezuelu v noci na čtvrtek SELČ zasáhla dvě silná zemětřesení, informovaly agentury. Silné otřesy byly zaznamenány i ve venezuelském hlavním městě Caracasu, kde se podle tamního ministra vnitra zřítilo několik budov. Americká geologická služba (USGS) odhadla, že zemětřesení si vyžádala velký počet obětí a rozsáhlé škody. Venezuelská prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová v reakci na událost vyhlásila stav nouze.
01:03Aktualizovánopřed 27 mminutami

V Gdaňsku začíná konference o obnově Ukrajiny, Česko zastoupí Babiš a Mrázová

V Gdaňsku na severu Polska ve čtvrtek začne dvoudenní konference věnovaná poválečné obnově Ukrajiny. Ukrajinskou delegaci kvůli aktuální roztržce mezi Varšavou a Kyjevem místo prezidenta Volodymyra Zelenského povede premiérka Julija Svyrydenková. Zúčastnit se má šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová i desítky hlav států a šéfů vlád. Česko bude zastupovat premiér Andrej Babiš a ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO).
před 3 hhodinami

Trump: Zelenskyj si proti Rusku vede celkem dobře

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si proti Rusku vede celkem dobře, řekl ve středu šéf Bílého domu Donald Trump. Na schůzce s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem také zopakoval, že ho během války proti Íránu Aliance zklamala.
před 7 hhodinami

S pokračujícími vedry v Evropě padají teplotní rekordy

V západní Evropě pokračují extrémní vedra, která ve středu bořila červnové teplotní rekordy a působila obtíže v řadě zemí. Ve Francii se domácnosti v některých částech země potýkaly s výpadky proudu, ve Velké Británii zase museli uzavřít asi tisíc škol. Ve španělské Cantabrii naměřili dokonce celoroční rekord 43,7 stupně Celsia.
před 9 hhodinami

Rok a půl a 98 soudních stání. Netanjahu dokončil výpověď v korupční kauze

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu po roce a půl dokončil svou výpověď v procesu, ve kterém čelí obžalobě z korupce. Výpověď premiéra a hlavního obžalovaného v jedné osobě zabrala 98 stání u soudu, uvedly agentura AFP a izraelská média. Mnohá stání musela být zkrácena či odložena kvůli zdravotním problémům či státním povinnostem šéfa vlády. Izraelský premiér obžalobu odmítá a tvrdí, že kvůli vyšetřování „zažil deset let pekla“.
před 10 hhodinami

Ruský soud poslal opozičního politika Kruglova na sedm let do vězení

Moskevský soud poslal na sedm let do vězení místopředsedu opoziční strany Jabloko politika Maxima Kruglova za dva příspěvky na sociální síti o ruské válce proti Ukrajině. Jabloko je v zemi poslední legálně fungující opoziční silou. Prokurátorka navrhovala, aby si Kruglov odpykal osm let za šíření „falešných zpráv“ o ruské armádě, uvedl ve středu server Meduza.
před 12 hhodinami

Francouzský Senát chce zvýšit povědomí o nárůstu maskulinismu

Francouzský Senát varuje před vzestupem maskulinismu, který podle nové zprávy ohrožuje práva žen. Dokument Delegace pro práva žen při Senátu, do něhož měla redakce franceinfo možnost předem nahlédnout, vyzývá ke zvyšování povědomí o této ideologii a obsahuje 24 doporučení, jak fenomén omezit.
před 15 hhodinami
Načítání...