Protesty domorodého kmene proti plynovodu spustily vlnu solidarity. Do ulic vyrazily tisíce Kanaďanů

3 minuty
Horizont: Spor o plynovod otevřel téma diskriminace domorodců v Kanadě
Zdroj: ČT24

Kanadu už druhý týden paralyzují blokády železnic. Protesty mají být výrazem solidarity s domorodým kmenem Wetʼsuwetʼen. Jeho členové odhodlaně bojují proti výstavbě plynovodu, který má vést přes jejich území v provincii Britská Kolumbie. Ambiciózní projekt v přepočtu za skoro 162 miliard korun oživuje otázku postavení indiánské menšiny v zemi.

Indiáni se svůj domov, kde žili po tisíce let, rozhodli chránit vlastními těly. „Náčelníci říkají ne! Nemůžete procházet naším územím,“ zdůraznila jedna z demonstrantek. Policisté ale boří ochranné bariéry a rozhánějí protestní tábory. Některé osoby zatýkají.

Odhodlání kmene vyvolalo vlnu solidarity, která přerostla v manifestace na mnoha místech země, ať už v Ottawě, nebo Torontu, kde se za kmen Wetʼsuwetʼen postavily tisíce lidí. Bok po boku s indiány se aktivisté rozhodli blokovat železnice.

Největší dopravní společnost už kvůli protestům uzavřela východní část sítě. Volno dostalo téměř patnáct set zaměstnanců. Kvůli rušení spojů muselo změnit své plány skoro 100 tisíc pasažérů.

Vláda se obává ekonomických dopadů. „Je smutné, že je tohle poslední způsob. Ale je to poslední cesta, kterou se musíme vydat,“ míní demonstrant Vin Clarke.

O plynovodu nerozhodli náčelníci, vadí domorodcům

Úřady se odvolávají na souhlas asi dvou desítek domorodých rad, které kývly na výstavbu plynovodu. Podle demonstrantů je ale v minulosti dosadila federální vláda a řídit se chtějí jen dědičnými náčelníky kmene.

Řada z nich přitom plynovod odmítá. „Musíme do rozhodování zapojit i další náčelníky. To je naše demokracie,“ míní jeden z domorodých vůdců Maxlaxlex.

Výstavba plynovodu v Kanadě oživuje diskusi o postavení domorodých obyvatel a křivdách, které stát v minulosti spáchal, ať už to byla převýchova dětí v křesťanských školách, násilné zabírání půdy, nebo malý důraz na vyšetřování vražd indiánských žen.

Protest domorodých obyvatel v Kanadě
Zdroj: Kevin Light/Reuters

Premiér Justin Trudeau přitom ve své volební kampani sliboval změnu. „Je třeba napravit historické křivdy. Je třeba překlenout propasti. Je třeba znovu navázat vztahy a nové vybudovat. Kanada je na to připravena,“ prohlásil předseda vlády.

Trudeau tvrdí, že o nesouhlasu některých členů kmene nevěděl. Vláda se teď snaží situaci vyřešit s některými zástupci, řada indiánů chce ovšem bojovat dál. Brání se tím, že jejich kmen se nikdy nevzdal své půdy, federální vládě se nepodrobil a nehodlá to měnit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Protesty vůči Hamásu v Gaze sílí, ten se drží spíše zpátky

Protesty Palestinců proti teroristickému Hamásu, který v Pásmu Gazy už devatenáct let vládne, nabírají na síle. Podle části tamních obyvatel mohou právě ozbrojenci za to, že Izrael obnovil vojenské operace na území enklávy. Hamás v minulosti jakoukoli formu veřejného nesouhlasu tvrdě potlačoval. Teď se zatím, až na výjimky, spíše drží zpátky.
před 13 mminutami

Jihokorejský ústavní soud odvolal z funkce sesazeného prezidenta Jun Sok-jola

Jihokorejský ústavní soud v pátek odvolal z funkce prezidenta Jun Sok-jola, kterého parlament v prosinci zbavil pravomocí kvůli vyhlášení stanného práva, informují tiskové agentury. Zatímco prezidentův právník označil rozhodnutí za zpolitizované, opozice po rozsudku hovoří o velkém vítězství lidu. Země nyní musí do dvou měsíců uspořádat nové prezidentské volby.
před 27 mminutami

Belgie skryla v obchodech cigarety, omezila jejich prodej i místa ke kouření

Belgické úřady stupňují své tažení proti tabákovým výrobkům a kouření. Od dubna v zemi platí úplný zákaz jejich prodeje ve větších obchodech, mimo jiné v supermarketech. Nově nesmějí být vůbec vystavovány tabákové produkty ani na pultech a ve výkladech. K tomu začal platit úplný zákaz kouření a vapování i venku před vstupy do veřejných budov.
před 28 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Z dronů se staly primární zbraně rusko-ukrajinské války

Diplomatické snahy o zastavení bojů v ruské válce na Ukrajině se podle ukrajinských vojáků na frontě nijak neprojevují. Většina zranění je podle nich nyní způsobována drony. Ty rovněž útočí každodenně na civilisty, na charkovském sídlišti je nově pět zraněných včetně dítěte. Obě strany konfliktu se k tomu obviňují z porušování moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

USA vypnuly satelit, který umožňoval vysílání ruskojazyčné televize Rádia Svobodná Evropa

Spojené státy vypnuly satelit, který umožňoval vysílání ruskojazyčné televize Nastojaščeje vremja, vytvořené rozhlasovými stanicemi Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) a Hlas Ameriky. Podle agentury AFP to uvedl ředitel RFE/RL Stephen Capus. Kromě Ruska vysílá televize také na Ukrajinu, do zemí Střední Asie a východní Evropy.
před 7 hhodinami
Načítání...