Při minus třiceti nám vypínali topení, popsala ruskou vazbu Kurmaševová

9 minut
Události, komentáře: Alsu Kurmaševová o věznění v Rusku
Zdroj: ČT24

„Zima byla (...) brutální. Vypínali nám topení, když bylo venku minus třicet,“ popsala v pořadu Události, komentáře podmínky v ruské vazbě rusko-americká novinářka Alsu Kurmaševová. Moskva ji odsoudila na šest a půl roku vězení za „šíření falešných zpráv o ruské armádě“, po vynesení rozsudku se však dostala na svobodu v rámci výměny vězňů mezi Ruskem a Západem. Kurmaševová upozornila, že řadu jejích kolegů Moskva stále vězní.

Před vynesením rozsudku strávila Kurmaševová ve vazbě řadu měsíců. „Byla jsem nemocná, bezmocná, neměla jsem naději – to slovo, nebo myšlenka výměny, tam ještě vůbec nebyla. Byly to hodiny výslechů a vyšetřování,“ přiblížila, co zažívala loni v prosinci a letos v lednu.

„Zima byla krutá, byla brutální. Vypínali nám topení, když bylo venku minus třicet, byli jsme všichni nemocní,“ popsala podmínky v ruské vazbě.

Kurmaševová do Ruska odcestovala loni v květnu z rodinných důvodů. V červnu téhož roku ji před zpátečním letem zadrželi na letišti v Kazani a úřady jí zabavily americký i ruský pas. Novinářka poté v Rusku čekala na vrácení cestovních dokladů. V říjnu ji úřady obvinily z porušení zákona o zahraničních agentech, konkrétně z toho, že se sama nepřihlásila úřadům jako takzvaná zahraniční agentka.

Ruská justice obvinila reportérku také z šíření falešných zpráv o armádě a v červenci ji odsoudila k šesti a půl letům vězení. Za lživé označují ruské úřady a soudy veškeré informace, které jsou v rozporu s oficiální interpretací Moskvy ohledně ruské války proti sousední Ukrajině.

Věznění novináři Svobodné Evropy

Zatímco Kurmaševová se v rámci velké výměny vězňů mezi Moskvou a Západem dostala v srpnu na svobodu, v ruském vězení zůstává řada jejích kolegů z rádia Svobodná Evropa.

„Máme novinářku Niku Novak, která spolupracovala se Svobodnou Evropou, a teď je odsouzena na čtyři roky. Máme na Krymu Vladyslava Jesypenka, už je tam tři roky ve vazbě. Máme Farida Mehralizadu v Ázerbájdžánu. Jemu se narodila holčička, první dítě, a on ji ještě neviděl, je tam sedm měsíců. Máme dva kolegy (vězněné) v Bělorusku (Andreje Kuznečyka a Ihara Losika, pozn. red.).“

„Momentálně nejsem v roli, abych je odrazovala nebo doporučovala tam cestovat,“ odpověděla na otázku, zda by doporučila novinářům do Ruska vůbec cestovat. „Každé médium, které tam posílá kolegy, nebo ten, kdo tam pracuje – oni si musejí sami vyhodnotit rizika.“

„Samozřejmě pro novináře to je profesionální, pracovat z toho místa, ale myslím, že ruská média v exilu dělají skvělou práci. Právě ta práce je velmi důležitá pro lidi v Rusku, protože oni nemají celý přehled o tom, co se děje v zemi a ve světě, a tím pádem nemohou přijmout správná rozhodnutí pro sebe a pro budoucnost,“ upozornila novinářka.

„A naše organizace Svobodná Evropa má zkušenost, bohatou historii – slavíme 75 let příští rok a třicet let v Praze – a má důvěru, takže má tam svoje posluchače a diváky,“ připomněla Kurmaševová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 5 mminutami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 57 mminutami

Evropa loni zažila nejteplejší rok v historii

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 2 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 3 hhodinami

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 9 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...