Při dvou útocích na jihu Iráku zemřely desítky lidí

Přes 70 mrtvých a víc než 90 zraněných si vyžádaly dva teroristické útoky u města Násiríja v jižním Iráku. Mezi oběťmi bylo i sedm Íránců. S odkazem na místní zdravotnictví a irácké ministerstvo vnitra o tom informovala agentura AFP. K útokům se prostřednictvím agentury Amak přihlásil Islámský stát. Zřejmě jde o nejtragičtější útok džihádistů od července, kdy Mosul z rukou IS vysvobodila irácká armáda.

„V současné chvíli můžeme hovořit o 74 mrtvých a 93 zraněných,“ řekl AFP náměstek ministra zdravotnictví pro provincii Zikár Abdal Husajn Džabrí, který dříve sdělil, že si útoky vyžádaly 50 obětí na životech.

První útok se podle zdravotních služeb v provincii Zikár stal v restauraci na okraji Násiríje, asi 300 kilometrů jižně od Bagdádu. Agentura Reuters s odvoláním na místní policejní zdroje uvedla, že v restauraci se odpálil sebevražedný atentátník a následně na hosty začali střílet asi tři nebo čtyři ozbrojenci z IS, kteří na sobě měli uniformy šíitské milice zvané lidové mobilizační síly (PMF), která v minulosti proti IS bojovala.

Druhý útok se stal krátce nato u kontrolního stanoviště nedaleko Nasiríje. Na místě byla podle iráckého ministerstva vnitra odpálena nálož v autě.

Útoky Islámského státu jsou v Iráku poměrně časté. V provincii Zikár ale byl podle AFP dosud relativní klid.