V Drážďanech pod zříceným mostem našli bombu z války, je nařízena evakuace

Při bourání zříceného mostu v centru Drážďan ve středu ráno dělníci narazili na nevybuchlou bombu. Podle pyrotechniků se jedná o 250kilogramovou britskou leteckou pumu z druhé světové války. Kvůli jejímu zneškodnění se musí evakuovat lidé z okruhu jednoho kilometru, ve kterém se nachází i celé historické jádro města včetně nejznámějších památek, ale také mnoho bytů, škol a domovů pro seniory.

Část mostu Carolabrücke, jedné z nejvýznamnějších dopravních tepen v saské metropoli, se zřítila v polovině loňského září. Nikomu se přitom nic nestalo. Most ale bude muset být zcela stržen. Demoliční práce začaly záhy po neštěstí. Ve středu ráno při nich dělníci našli bombu z druhé světové války, kdy Drážďany čelily masivnímu spojeneckému bombardování. Nyní je bomba na náspu v korytě řeky Labe, přes kterou se most klene.

Policie nejprve preventivně uzavřela část nábřežní ulice Terrassenufer. Odpoledne uvedla, že kvůli zneškodnění bomby bude nutné do čtvrtečních 09:00 evakuovat oblast v okruhu jednoho kilometru, a zveřejnila podrobnou mapu uzávěry.

Z té vyplývá, že evakuace se dotkne radnice, úřadu saské vlády, zámku, paláce Zwinger, Semperovy opery či kostela Frauenkirche, ale také značné části Nového Města na druhé straně řeky a západní části obytné čtvrti Pirnaische Vorstadt. Uzavřeny budou také dva centrální mosty – Augustusbrücke a Albertbrücke.

Úřady uvedly, že noc ze středy na čtvrtek budou moci lidé ještě strávit doma, po deváté hodině ale začnou pyrotechnici se zneškodňováním bomby. List Sächsiche Zeitung napsal, že řada lidí začala opouštět své byty už ve středu odpoledne, přičemž noc chtějí strávit u známých či příbuzných v bytech mimo evakuační zónu.

Nouzové ubytování bude podle saské policie zřízeno na drážďanském výstavišti. Přístupné bude od 07:00 a s centrem ho od čtvrtečního brzkého rána bude spojovat kyvadlová doprava.

Likvidace leteckých pum je v německých městech i osmdesát let po druhé světové válce relativně běžnou záležitostí. Většinou se je podaří bez větších následků zneškodnit v řádu několika hodin či do druhého dne. Zásahy si ale téměř vždy vynutí evakuaci obyvatel.

Saská metropole byla za války terčem spojeneckého bombardování, přičemž jenom nálety ve dnech 13. až 15. února 1945 si vyžádaly až pětadvacet tisíc lidských životů. Velká část drážďanského starého města byla bombardováním zničena.

Načítání...