Diplomacie Spojených států vyzvala Čínu, aby přestala vyvíjet tlak na Tchaj-wan. Ministerstvo obrany ostrovního státu, který Peking považuje za svou vzbouřeneckou provincii, v sobotu oznámilo, že čínské letouny vstoupily do tchajwanského vzdušného prostoru. Behem tohoto dne nad prostorem přeletělo dalších patnáct strojů, informovala o tom agentura Reuters.
Přestaňte tlačit na Tchaj-wan, vzkázaly Spojené státy Číně
„Vyzýváme Peking, aby přestal s vojenským, diplomatickým a ekonomickým tlakem na Tchaj-wan a místo toho se zapojil do smysluplného dialogu s tchajwanskými demokraticky zvolenými zástupci,“ uvedl Ned Price, mluvčí amerického ministerstva zahraničí.
Washington v prohlášení uvedl, že hodlá s Tchaj-wanem prohlubovat vztahy a zajistit mu obranu před výhrůžkami Číny; zároveň však podporuje mírumilovné řešení problémů mezi oběma stranami.
Tchaj-pej v sobotu uvedl, že Čína nad jeho území vyslala osm bombardérů a čtyři stíhací letouny. Letouny protnuly vzdušný prostor nad Prataskými ostrovy, kde má Tchaj-wan leteckou základnu a které leží zhruba 400 kilometrů jihozápadně od tchajwanské pevniny.
V sobotu Čína akci zopakovala, když do tchajwanského vzdušného prostoru vyslala dalších patnáct vojenských letounů, z toho dvanáct stíhaček. Peking v posledních týdnech zvýšil vojenskou aktivitu kolem ostrova, doposud ale převážně vysílal průzkumné letouny, poznamenal Reuters.
Dlouhodobě napjaté vztahy
Vztahy mezi Čínou a Spojenými státy jsou dlouhodobě napjaté a v posledních letech se ještě více zhoršily. Nová administrativa prezidenta Joea Bidena zatím neukázala, že by snížila tlak na Peking ve věci Tchaj-wanu, ale i lidských práv, obchodních sporů či ohledně zodpovězení otázek o původu koronaviru SARS-CoV-2, píše agentura AP.
Biden již dal najevo podporu Tchaj-wanu, když na svou inauguraci pozval diplomatickou zástupkyni ostrova.