Předseda ukrajinského parlamentu se vzdal funkce

Kyjev - Předseda ukrajinského parlamentu Arsenij Jaceňuk dnes oznámil svou rezignaci. Mnohaletý spojenec prezidenta Viktora Juščenka býval ministrem zahraničí a pracovníkem vedení centrální banky. Právě Jaceňuk včera oficiálně oznámil zánik prozápadní vládní koalice.

Jaceňuk je členem strany Naše Ukrajina, založené Juščenkem. Ve svém úterním vystoupení před ukrajinským parlamentem prohlásil, že je nucen splnit svou ústavní povinnost a oficiálně oznámit, že koalice demokratických sil v ukrajinském parlamentu se rozpadla. Nyní mají politické strany 30 dní na jednání o nové vládě a pokud se nedomluví, čekají Ukrajinu další předčasné parlamentní volby. Byly by to už třetí za poslední tři roky.

Prozápadní koalici, fungující devět měsíců, tvořilo proprezidentské uskupení Naše Ukrajina-Národní sebeobrana a Blok premiérky Julije Tymošenkové. Počátkem září se blok Tymošenkové spojil s proruskou Stranou regionů opozičního předáka Viktora Janukovyče a prosadily několik zákonů oslabujících pravomoci prezidenta a usnadňujících jeho odvolání. Juščenko to označil za pokus o státní převrat a proprezidentská formace z vlády odešla. Desetidenní lhůta, během níž mohli ukrajinští vládní partneři své neshody vyřešit, vypršela o víkendu.

Vydáno pod