Prasklina na plynovodu v Bulharsku narušila dodávky. S plynem má problémy i Německo a Španělsko

Dodávky plynu do Srbska a Maďarska v pondělí narušilo prasknutí plynovodu na severovýchodě Bulharska. Informoval o tom provozovatel plynové sítě Bulgartransgaz. Touto cestou proudí ruský plyn, napsala agentura Reuters. Stále zastavené zůstávají také dodávky ruského plynu z Polska do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal. Problémy s dodávkami plynu kvůli diplomatické krizi mezi Marokem a Alžírskem začíná mít i Španělsko.

Nehoda na plynovodu v Bulharsku byla nahlášena ve dvě hodiny ráno. Firma Bulgartransgaz uvedla, že v důsledku nehody pozastavila přepravu plynu do Srbska a Maďarska. Událost přerušila rovněž dodávky do Rumunska, ty se však po sedmé hodině ranní podařilo částečně obnovit.

Společnost Bulgartransgaz doplnila, že nehoda způsobila pouze hmotné škody a že na místo už dorazily pracovní týmy, aby zahájily opravu.

Dodávky z Jamalu budou zastavené nejméně do úterý

Stále zastavené jsou rovněž dodávky ruského plynu do Německa přes Polsko plynovodem Jamal. Ukazují to údaje německého provozovatele plynovodní sítě, společnosti Gascade. Podle ní to tak zůstane minimálně do úterý a mluvčí firmy upozornil, že nejde o nic neobvyklého. Dodávky směrem na západ se přerušily v sobotu, tok je obrácen opačným směrem. 

Mluvčí polské státní plynárenské společnosti PGNiG doplnil, že množství plynu je výrazně nižší než obvykle, Polsko ho ale stále dostává nasmlouvané množství. Podle sobotního vyjádření společnosti NET4GAS, která zajišťuje mezinárodní přepravu plynu do České republiky, bude mít přerušení dodávek na republiku velmi malý dopad.

Plynovod Jamal přivádí ruský plyn přes běloruské a polské území do Německa. Jeho kapacita je až 33 miliard metrů krychlových ročně. Loni vypršela platnost smlouvy mezi Ruskem a Polskem týkající se tranzitu suroviny, ale Gazprom si může objednávat přepravní kapacitu v aukcích. Mezinárodní agentura pro energii a někteří europoslanci obviňují Gazprom, že nedělá dost pro zvýšení dodávek do Evropy.

Ruský plynárenský gigant ale tvrdí, že vždy dodržuje své smluvní závazky, což potvrzují i jeho odběratelé v jižní a západní Evropě. Ti si žádné dodatečné dodávky plynu v době nejvyššího růstu cen od Gazpromu neobjednali, ukázal říjnový průzkum agentury Reuters.

Produkce Gazpromu v říjnu činila 44,5 miliardy metrů krychlových plynu, což je nejvyšší měsíční hodnota od roku 2013. Vývoz do západní Evropy, Číny a Turecka se za leden až říjen zvýšil na 159 miliard metrů krychlových. Rusko uvedlo, že jakmile doplní domácí zásoby, začne posílat plyn do evropských zásobníků. Zásoby v Rusku minulý týden dosáhly cílové úrovně 73 miliard metrů krychlových, ale Gazprom plánuje pokračovat v jejich zvyšování až do 8. listopadu.

Diplomatická krize mezi Marokem a Alžírskem a nedostatek plynu ve Španělsku

Problémy s dodávkami plynu má od listopadu i Španělsko. Netrápí je závady na plynovodech, ale diplomatická krize mezi Alžírskem a Marokem. Alžírský prezident Abdal Madžíd Tabbúni v neděli večer potvrdil ukončení smlouvy s Marokem, která umožňovala přepravu plynu do Španělska plynovodem Maghreb-Evropa. Ten spojuje Alžírsko s Pyrenejským poloostrovem a je dlouhý 1400 kilometrů, z toho 540 kilometrů vede přes území Maroka. Loni se přes něj dostalo do Španělska šest miliard metrů krychlových plynu.

Aby země dodala plánované množství plynu, plánuje zvýšit kapacitu plynovodu Medgaz, který již zásobuje Španělsko osmi miliardami metrů krychlových a přímo spojuje Alžírsko s jihošpanělskou Almeríí. Alžírsko už pracuje na zvýšení jeho kapacity na deset miliard metrů krychlových, ale i za předpokladu, že se vše stihne ještě před příchodem zimy, Španělsku budou stále chybět na čtyři miliardy metrů krychlových plynu. Alžírsko přitom v roce 2021 zásobovalo plynem zemi na Pyrenejském poloostrově ze 47 procent.

Španělská ministryně pro ekologickou transformaci Teresa Riberaová ve středu odcestovala do Alžíru, aby se setkala se svými tamními protějšky. Alžírsko ale svůj postoj nezměnilo a plynovod Maghreb-Evropa i přes obavy o množství dodávaného plynu uzavřelo.

Španělský zdroj, který bedlivě sledoval jednání, pro deník El País řekl: „Udělali bychom chybu, kdybychom si mysleli, že uzavření plynovodu je něco, čeho se Alžírsko dopouští pouze proti Maroku. Je to také zpráva pro Španělsko. Jsme teď daleko zranitelnější vůči Alžírsku a země to moc dobře ví.“

Alžírsko a Maroko trápí špatné vztahy již od doby, kdy obě země dosáhly nezávislosti. Základním konfliktem byla vždy Západní Sahara. Od loňska se situace mezi oběma zeměmi zhoršila. Alžírsko v srpnu oznámilo, že ukončí smlouvu o plynovodu a v září uzavřelo svůj vzdušný prostor pro všechny civilní nebo vojenské lety z Maroka.

Vybrané plynovody v západním Středomoří. Žlutě plynovod Maghreb-Evropa, modře Medgaz
Zdroj: Wikimedia Commons/Sémhur

Cena plynu v Evropě roste

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v prosinci vykazovala v pondělí dopoledne růst skoro o dvanáct procent na 72,50 eura (zhruba 1860 korun) za megawatthodinu (MWh). Později ale zisky smazala a před 16:00 SEČ ztrácela přes půl procenta na 64,40 eura za MWh (1649 Kč). Ukazují to data pro obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny na evropském trhu.

Cena plynu je tak už hluboko pod maximem ze začátku října, kdy poprvé překonala 160 eur za MWh. Proti loňsku, kdy se pohybovala jen kolem 15 eur za MWh, je ale nadále výrazně vyšší. 

Za letošním nárůstem ceny plynu v Evropě stojí více faktorů, zejména je to ale vyšší poptávka, která souvisí s obnovením průmyslu, a nízké zásoby. Někteří kritici tvrdí, že Gazpromu tato situace vyhovuj, a že se tak snaží tlačit na rychlé uvedení plynovodu Nord Stream 2 do provozu. Gazprom taková obvinění odmítá. Nord Stream 2 už je hotový a bude přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa.

Cenu plynu zároveň vyhání do výšin obavy z nedostatku dodávek před zimou, protože zásoby na kontinentu jsou nejnižší za posledních deset let, dodávky jsou omezené a o zkapalněný zemní plyn soutěží Evropa s Asií.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump zahájil novou obchodní válku, píší média

Americký prezident Donald Trump v sobotu podepsal nařízení o uvalení cla ve výši 25 procent na zboží dovážené z Kanady a Mexika a deset procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. Zahájil tak novou obchodní válku, píší média. Kanada v odvetě zavede cla ve výši 25 procent na dovoz z USA v hodnotě 155 miliard kanadských dolarů (asi 2,6 bilionu korun), oznámil tamní premiér Justin Trudeau. Odvetná cla nařídila i mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová. Odpověď chystá také Čína, která se chce obrátit na Světovou obchodní organizaci.
06:46Aktualizovánopřed 6 mminutami

Průzkum: Výdaje velkých firem na AI dál vzrostou, propouštět se má minimálně

Výdaje velkých globálních firem na využití generativní umělé inteligence (AI) mohou do roku 2027 vykázat růst o 60 procent. Cílem pro letošní rok bude, aby investice do generativní AI přinesly hmatatelné výsledky. Vyplývá to z druhého ročníku průzkumu AI Radar globální poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG). Jen minimum firem chce přitom v souvislosti s umělou inteligencí propouštět.
před 32 mminutami

Letadlo ve Washingtonu se před srážkou snažilo změnit směr letu

Letadlo, které ve středu po srážce s armádním vrtulníkem spadlo do řeky Potomac ve Washingtonu, se krátce před kolizí snažilo změnit směr letu, sdělil představitel amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) Todd Inman, který nehodu se 67 mrtvými vyšetřuje, uvedla stanice CNN. Vyšetřovatelé se nyní mimo jiné zaměřují na nesoulady v záznamech o výšce letu civilního letadla a vojenského vrtulníku.
před 5 hhodinami

Trump podepsal nařízení zavádějící cla na dovoz z Číny, Kanady a Mexika

Americký republikánský prezident Donald Trump podepsal nařízení, které zavádí cla ve výši 25 procent na zboží dovážené z Kanady a Mexika a deset procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. V případě Kanady učinily Spojené státy výjimku u dovozu energetických produktů, na které je uvaleno desetiprocentní clo, informovala v sobotu pozdě večer středoevropského času agentura Reuters s odvoláním na Bílý dům. Demokraté cla kritizují, neboť podle nich zřejmě povedou k růstu cen, což dopadne na americké spotřebitele.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Ruské útoky na Ukrajině zabily patnáct lidí, další jsou zranění

Ruské raketové a dronové údery v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny v sobotu ráno zabily nejméně jednoho člověka a další čtyři zranily. Podle serveru Ukrajinska pravda to uvedl šéf vojenské správy regionu Oleh Syněhubov. Minimálně dalších jedenáct lidí zemřelo a sedmnáct utrpělo zranění při ruském útoku na obytný dům v Poltavské oblasti, informoval server Ukrajinska pravda s tím, že mezi oběťmi je i dítě. Další tři lidé zahynuli při ruském útoku na město Sumy, dodala agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Hamás předal tři rukojmí, Izrael propustil palestinské vězně

Palestinské hnutí Hamás v sobotu dopoledne propustilo tři rukojmí, která uneslo do Pásma Gazy při teroristickém útoku z předloňského 7. října. Na svobodu se v rámci dohody o příměří s Izraelem dostali tři muži – Jarden Bibas, Ofer Kalderon a Keith Siegel, píší agentury. Izrael výměnou za ně propustil 183 palestinských vězňů. V rámci dohody odešla z Pásma Gazy do Egypta přes přechod Rafah skupina 50 zraněných a nemocných. Další rukojmí držená v Pásmu Gazy by se v sobotu již na svobodu dostat neměla.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pád malého letadla ve Filadelfii má sedm obětí, zraněných je skoro dvacet

Malé letadlo se zřítilo v noci z pátku na sobotu v americké Filadelfii. Na palubě bylo podle úřadů šest lidí pocházejících z Mexika, kteří nehodu nepřežili. Na zemi poté v důsledku havárie zemřela jedna osoba a 19 dalších utrpělo zranění, uvedla pozdě odpoledne středoevropského času starostka Filadelfie Cherelle Parkerová. Tři lidé již byli z nemocnice propuštěni. Stroj krátce po startu spadl do hustě obydlené části města a způsobil rozsáhlý požár. Příčina havárie se vyšetřuje.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Zóna ČT24: Experti z ČVUT pracují na posílení navigačních systémů v letectví

Satelitní navigace jsou v posledních letech terčem cílených útoků, a to především v letecké dopravě, konkrétně v oblasti kolem hranic Ruska a Baltského moře. Využívají se k tomu například rušičky signálu, které se dají jednoduše vyrobit i nakoupit. Jejich používání je ale běžně nelegální. Odborníci z ČVUT nyní společně s bezpečnostními složkami pracují na posílení navigačních systémů.
před 15 hhodinami
Načítání...