Požár na jediné ruské letadlové lodi. Admirál Kuzněcov začal hořet při opravě, pohřešuje se kapitán

Na jediné ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov vypukl požár. Na plavidle, které podstupuje opravy v severoruském Murmansku, se oheň podařilo lokalizovat a jeho hašení pokračuje. Neštěstí si vyžádalo nejméně jeden lidský život. V nemocničním ošetření je 12 zraněných, kteří se většinou přiotrávili kouřem. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na ruské námořnictvo. Podle listu Kommersant se pohřešuje kapitán Viktor Izmajlov, který měl opravu na starosti.

Údaje agentur o rozsahu požáru se ale rozcházejí. Interfax s odvoláním na informace z místa napsal, že se rozšířil na 600 metrů čtverečních. Podle TASS ale Severní flotila, k níž Admirál Kuzněcov patří, v podvečer stále zůstávala u původního sdělení, že hořelo na 120 metrech čtverečních. Zdroje flotily navíc tvrdily, že oheň už byl lokalizován a nešíří se.

Celý den se hovořilo pouze o zraněných, až večer tisková služba flotily oznámila, že při likvidaci požáru zahynul jeden z vojáků a další se hledá. Podle zdroje agentury TASS je pohřešovaným muž, který se hned, jak se objevil kouř, rozhodl slézt k místu, kde se svářelo, aby pomohl při bezpečné evakuaci lidí.

„Do nemocnic bylo převezeno celkem 12 zraněných, z nichž deset bylo zachráněno při hašení. Stav jednoho je hodnocen jako vážný. Většina se přiotrávila zplodinami z požáru,“ sdělil agentuře TASS zdroj z regionální zdravotní služby zasahující při katastrofách.

TASS dříve uvedl, že pětatřicetiletý dělník z opravárenských loděnic Zvezdočka utrpěl zranění lebky. Na palubě v době požáru byli i členové posádky. Dohromady podle médií šlo asi o čtyři stovky lidí. Interfax původně informoval o třech pohřešovaných, naposledy viděných v podpalubí, dva se však později podařilo najít.  

„Požár podle předběžných údajů vypukl v prvním úseku strojovny, z horní paluby stoupá hustý černý dým,“ řekl TASS nejmenovaný zdroj z místa požáru. Hořet začalo zřejmě během sváření.

Loď měla problémy už v Sýrii

Loď začali opravovat poté, co se v únoru 2017 vrátila ze Středozemního moře, kde se zúčastnila vojenských operací v Sýrii. U syrských břehů zanechal Admirál Kuzněcov podle expertů spíše rozpačitý dojem.

Loď budila posměch oblaky hustého černého kouře z komína, naznačujícími problémy s pohonem. A kritika zazněla poté, co při přistávacím manévru havarovala dvě letadla. Námořnictvo později oznámilo, že vynaloží desítky miliard rublů na modernizaci.

Smůla ruskou letadlovou loď provází dlouhodobě – loni v říjnu se v Murmansku potopil obří plovoucí dok právě v okamžiku, kdy z něj Admirál Kuzněcov vyplouval. Plavidlo zasáhl jeden ze dvou padajících jeřábů.

Interfax před dvěma dny napsal, že oprava lodních turbín bude muset být rozsáhlejší, než se plánovalo. Nemělo by to však ovlivnit termín dokončení oprav v roce 2022, kdy se má Admirál Kuzněcov vrátit do služby.

Loď několikrát měnila název

Jediná ruská letadlová loď byla známá pod čtyřmi dalšími názvy: projektovala se s označením Sovětský svaz, v roce 1987 byla spuštěna na vodu jako Riga, dostavovala se pod názvem Leonid Brežněv a zkoušky absolvovala jako Tbilisi.

V roce 1990 byla konečně pojmenována po sovětském admirálovi Nikolaji Kuzněcovovi, který se v předvečer druhé světové války stal v 34 letech nejmladším ministrem námořnictva. Sovětské loďstvo pod jeho velením výrazně posílilo.

Načítání...