Poprvé v historii. Kubánský prezident ukázal ostrov zahraničním novinářům

3 minuty
Horizont: Kubánský prezident vzal na cestu po ostrově zahraniční novináře
Zdroj: ČT24

Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel provedl svou zemí delegaci zahraničních novinářů. Stal se tak první tamější hlavou státu, která tak učinila. I když se Díaz-Canel snaží prezentovat jako lidový vůdce, naději na změnu kubánských poměrů pravěpodobně nepředstavuje.

Fidel a po něm Raúl Castrovi vládli Kubě od roku 1959. Éra uniforem hřímajících z tribun po předloňském nástupu nového prezidenta ale zřejmě skončila. 

Nynější hlava státu, která se ujala úřadu předloni, představuje nový styl. Díaz-Canel chce skórovat před zahraničními médii, nosí džíny, poslouchá rock-and-roll a má účet na Twitteru. Revoluci zná jen z vyprávění, je totiž o rok mladší než komunistická Kuba.

To, že odkaz revoluce Díaz-Canel ve skutečnosti brání, ale moderní image neskryje. Vystudovaný elektroinženýr a bývalý ministr školství je totiž členem politbyra komunistické strany od roku 2003. Za následníka si jej Raúl Castro vybral už před sedmi lety.

Ostrov čelí další ekonomické krizi

Kubu Díaz-Canel se zahraničními novináři objíždí v době, kdy nesoběstačný režim prochází další ekonomickou krizí. Viník je přitom pro nového prezidenta jasný. „Je absurdní, že Spojené státy uplatňují sankce proti Kubě. A ještě nepravdivě tvrdí, že tím Kubáncům pomáhají,“ uvedl prezident. 

Sankce zavedené prezidentem Donaldem Trumpem snížily devizový příjem Havany. Na Kubu už navíc nesmí z Ameriky turistické lodi. V zemi je také nedostatek paliva a často nejde elektrický proud. Drogerie a některé potraviny jsou na příděl. 

Před příjezdem prezidentské delegace s novináři se však regály obchodů naplnily zbožím a ulice proto zacpaly dlouhé fronty. „Staří lidé nešli ven proto, že by chtěli, ale proto, že musejí,“ popsala jedna z tamních seniorek.   

Prezidentská návštěva má obyvatele uklidnit – zřejmě po vzoru Fidela Castra, který ostrov objížděl často. Marnost naděje na změnu přitom podtrhuje i fakt, že prezident na Kubě nedrží ve svých rukou veškerou moc. V čele komunistické strany i armády totiž dál stojí Raúl Castro. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 56 mminutami

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
06:20Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 5 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 6 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 12 hhodinami
Načítání...